Խոշտանգումների արգելքը բացարձակ իրավունք է, որևէ կերպ խոշտանգումներն արդարացնել չի կարելի. Լարիսա Ալավերդյան 04/11/2016   19:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանին վերադարձված խոշտանգված դիակների վերաբերյալ այս պահին երկու վարկած կարելի է առաջ քաշել՝ զոհերը ի սկզբանե են խոշտանգվել, կամ տեղի է ունեցել արդեն դիակի պղծում: «Փաստինֆո»-ի լրագրողի հետ զրույցում այս մասին նշեց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանը՝ ընդգծելով, որ պետք է հստակ հասկանալ խոսքը գնում է անհայտ կորածների և ոչ թե մարտական գործողողությունների ընթացքում սպանվածների մասին:
Ըստ իրավապաշտպանի, իրավապահ մարմինները պետք է մանրազնին քննեն ու վերլուծեն տեղի ունեցածը, նշանակվեն փորձաքննություններ, այդ թվում՝ դատաբժշկական, դրանից հետո նոր կարելի է ավելի որոշակի եզրակացություններ անել:
Սակայն այս պահին էլ ակնհայտ է, որ  առկա են խոշտանգումները, դաժան վերաբերմունքը, արժանապատվությունը նսեմացնելն արգելող  Ժնևյան կոնվենցիաների, Քաղաքացիական ու քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի, այլ միջազգային փաստաթղթերի կոպիտ խախտումներ: Լ.Ալավերդյանն ընդգծեց, որ խոշտանգումների արգելքը բացարձակ իրավունք է և որևէ վերապահումով, հանգամանքների բերմամբ և այլն խոշտանգումներն արդարացնել չի կարելի:
18:55 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՑավում ենք և հպարտանում
18:46 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՑավում ենք և հպարտանում
18:39 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՑավում ենք և հպարտանում
17:00 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՑավում ենք և հպարտանում
16:55 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՑավում ենք և հպարտանում
15:25 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանության նախարարությունը հաստատում է` հայկական կողմին փոխանցված զինվորների մարմինները եղել են խոշտանգված և անարգված
14:29 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական կողմը զոհված 18 զինծառայողների անունները կհրապարակի՝ ինքնությունը հաստատելուց հետո. Դավիթ Բաբայան
13:19 11/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈ՞րը կլինի միջազգային հանրության արձագանքը՝ Ադրբեջանի կողմից հայ զինվորների դիակների անարգման նկատմամբ

Запрещение пыток является исключительным правом, и нет обстоятельств, оправдывающих их применение - Лариса Алавердян 04/11/2016 20:20 | Актуальная тема
Запрещение пыток является исключительным правом, и нет каких-либо обстоятельств для оправдания пыток, заявила в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" первый Омбудсмен Армении, председатель фонда "Против правового произвола" Лариса Алавердян.
Как сообщалось ранее,10 апреля с.г. при посредничестве Международного комитета Красного Креста(МККК) и офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ между Нагорным Карабахом и Азербайджаном состоялся обмен телами военнослужащих.
Переданные армянской стороне тела 18 военнослужащих Армии обороны НКР подверглись истязаниям и глумлению. Этот факт был зафиксирован компетентными органами НКР и представителями МККК.
По словам Ларисы Алавердян, в этой связи можно выдвинуть две версии: надо установить, военнослужащих подвергли пыткам при жизни или имело место осквернение тела. Алавердян отметила, что нужно четко понимать, что речь идет о без вести пропавших, а не о погибших в ходе боевых действий.
Правоохранительные органы должны провести осмотр тел погибших, проанализировать случившееся, назначить экспертизы, в том числе судмедэкспертизу. И только после этого можно делать выводы.
При этом она отметила, что на данный момент очевидно, что имели место пытки, жестокое обращение, унижение достоинства человека, грубейшие нарушения Женевской конвенции, Международного пакта о гражданских и политических правах и иных международных документов.
Напомним, Армения и НКР заявили, что будут добиваться от международных инстанций привлечения Азербайджана к правовой ответственности.