Արցախի պաշտպանության նախարարը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին ներկայացրել է ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի անհերքելի ապացույցներ 04/07/2016   20:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր ՊԲ շտաբում ԼՂՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ջեյմս Ուոռլիքին, ԻգորՊոպովին և Պիեռ Անդրյուին, որին ներկա է եղել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ,  դեսպան Անջեյ Կասպշիկը:
Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից, հանդիպմանը Արցախի պաշտպանության նախարարն անդրադարձել է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում վերջին շրջանում տեղ գտած զարգացումներին, ներկայացրել անհերքելի ապացույցներ ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի և մասնավորապես՝ խաղաղ ազգաբնակչության դեմ կատարված անմարդկային քայլերի վերաբերյալ:
Համանախագահներն, իրենց հերթին, վերահաստատել են խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով հիմնախնդիրը լուծելուն միտված քայլերի անհրաժեշտությունը և քննարկել այդ ուղղությամբ իրականացվելիք հետագա գործընթացների հեռանկարը:

Глава Минобороны НКР представил сопредседателям МГ ОБСЕ неоспоримые доказательства азербайджанской агрессии 04/07/2016   21:21  |  Лента новостей
Министр обороны Нагорно-Карабахской Республики, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян сегодня встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ – Игорем Поповым (Россия), Джеймсом Уорликом (США) и Пьером Андрийо (Франция) и  личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком, сообщает пресс-служба оборонного ведомства НКР.
Глава Минобороны НКР представил посредникам неоспоримые доказательства азербайджанской военной агрессии против Нагорного Карабаха.
Сопредседателям были представлены факты бесчеловечных действий азербайджанской армии против мирного населения.
В свою очередь сопредседатели подтвердили необходимость принятия шагов, нацеленных на решение карабахской проблемы путем мирных переговоров, и обсудили дальнейшие перспективы.
По данным на 7 апреля, карабахская армия потеряла убитыми 36 военнослужащих,  122 – ранеными, еще 21 числится пропавшим без вести. В результате обстрела азербайджанскими ВС из установок "Град" погиб  также12-летний Вагинак Григорян, еще двое детей получили ранения.