Ադրբեջանական ագրեսիան սնեց միջազգային հանրության լռությունը 04/05/2016   12:49  |  Վերլուծություններ
Ադրբեջանը վերջին օրերին վերստին ակտիվացրել է գնդակոծությունները նաև Հայաստանի սահմաններին։ Անցած գիշեր և այսօր առավոտյան ՀՀ Տավուշի մարզի Բերդավան և Կոթի բնակավայրերի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը հայ դիրքապահների և բնակավայրերի ուղղությամբ կիրառել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, 60 և 82մմ ականանետեր:
Սա իհարկե Հայաստանի սահմաններին ադրբեջանական ագրեսիայի առաջին դեպքը չէ. նման գնդակոծություններ պարբերաբար եղել են, որն առավել սուր դրսևորումներ ստացավ 2014 թվականի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին, երբ հակառակորդի թիրախում հայտնվեցին հայկական գյուղերը և գնդակոծության հետևանքով խաղաղ բնակիչներ զոհվեցին իրենց իսկ տանը։
Ի դեպ, այն ժամանակ էլ տուժածները հիմնականում տարեցներն էին ու կանայք։ Միայն 2015թ. սեպտեմբերի 24-ին սահմանամերձ գյուղերում հակառակորդի գործողությունների հետեւանքով տուժել է 7 գյուղացի, որոնցից 5-ը՝ կանայք, նրանցից էլ 3-ն սպանվել էին։ Երկու երեխաների մայրը հակառակորդի գնդակից զոհվել էր անասնագոմի մոտ, 1929 թ. ծնված տատիկը՝ իր տնակում պառկած, մյուսը՝ կանգառում եւ այլն։
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով վնասվեցին դպրոցներ, մշակույթի տներ, իսկ միջազգային հանրությունը լռեց։ Լռեց ու համարժեք որեւէ արձագանքի չարժանացրեց մեկ այլ երկրի անվտանգության եւ ներքին կայունության դեմ ուղղված Ադրբեջանի գործողությունները։ Ադրբեջանը «մարսեց», և այսօր ունենք լայնամասշատբ ռազմական գործողություններ Արցախում, որտեղ Ադրբեջանի կողմից կռվում են Եվրոպան կաթվածահար արած «Իսլամական պետության» գրոհայինները։  Միջազգային հանրությունը եւս չի շտապում համարժեք գնահատական տալ։
«Մենք չենք սպառնում Հայաստանի ազգային անվտանգությանը, պարզապես ձգտում ենք ազատագրել նրա կողմից  օկուպացված ադրբեջանական հողերը»,- բառացիորեն ասված էր Ադրբեջանի նախագահի օգնականի նախօրեին արված հայտարարության մեջ։ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն այսօր օրերին տարբեր ամբիոններից հայտարարում են, թե ղարաբաղյան հակամարտությունը Մինսկի խումբը խաղաղ բանակցություններով չլուծեց, իրենք անցան ռազմական ճանապարհին։
Այդպիսով՝ բացահայտ նշելով, որ կարգավորում ասելով հասկանում են միայն մեկ բան՝ ԼՂ հանրապետությունն իրենց հսկողության տիրույթ փոխանցելը՝ շատ լավ գիտակցելով, որ արդեն 25 տարվա անկախ պետություն ունեցող Արցախը ժողովուրդը երբեւէ չի մտնի վայրագ պետության՝ Ադրբեջանի լծի տակ։
Միջազգային հանրությունը եւս կարելի է ասել լռելայն արձագանքեց այս հայտարարություններին՝ օգտագործելով չափազանց մեղմ դիվանագիտական լեզու։
Եւ այսօր  արդեն Ադրբեջանը վերկսկսել է ռազմական գործողությունները Հայաստանի սահմաններին։ Այլ խոսքով՝ փորձում է ստեղծել երկրորդ ճակատը՝ ուղղակի սպառնալով Հայաստանի անվտանգությանը։
Այն, ինչ այսօր «քաղաքակիրթ» աշխարհի, գերտերությունների թողտվությամբ կատարվում է մեր տարածաշրջանում բումերանգի նման խփելու է նույն «քաղաքակիրթ» աշխարհին եւ առաջիկայում ականատեսը կդառնանք Արեւմուտքի անվտանգությանը սպառնացող նորանոր դրսեւորումների։ Քանզի երկու դեպքում էլ գլխավոր դերակատարը նույնն է՝ Թուրքիան, որը ակնհայտորեն իր բացասական ազդեցությունն ունի տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացման համար:
11:44 05/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՑավում ենք ու հպարտանում
11:36 05/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանի ԱԳՆ ղեկավարը Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման կոչ է արել
11:34 05/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂՀ ԱԳ նախարար. Միջազգային հանրությունը հարկ եղած հաստատակամությունը չի ցուցաբերում
11:12 05/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՏավուշի ուղղությամբ Ադրբեջանի ակտիվացումը նվազագույնը 4 նպատակ կարող է հետապնդել. Տիգրան Աբրահամյան
09:28 05/04/2016  |  ՄամուլԱմերիկահայերն Արցախի կողքին են և մարտունակ վիճակում. Հարութ Սասունյան. «Իրավունք»

Международное сообщество своим молчанием подкармливает азербайджанскую агрессию 04/05/2016 13:57 | Аналитика
Азербайджанская сторона в последние дни интенсифицировала обстрелы на границе с Армении.
ВС Азербайджана применили против армянских постовых и населенных пунктов стрелковое оружие различных калибров и 60-мм и 82-миллиметровые минометы.
В результате предпринятых передовыми подразделениями ВС РА ответных действий активность противника была подавлена. В завязавшейся перестрелке осколочное ранение получил военнослужащий контрактной службы Зорий Горисович Ашрафян, 1983 г.р..
Это не первый случай азербайджанской агрессии на границе с Арменией. Подобные случаи наблюдаются периодически, наиболее острые их проявления имели место в августе-сентябре 2014 года, Тогда мишенью противника стали армянские села и мирные жители.
В то время в основном пострадали старики и женщины. Только 24-го сентября 2015 года от действий противника пострадали семеро жителей приграничных сел, пятеро из которых – женщины. Трое из них были убиты. Мать двоих детей погибла от выстрела противника в хлеве, а 86-летнюю пенсионерку вражеская пуля настигла прямо в кровати, еще один мирный житель был убит на остановке.
В результате азербайджанской агрессии были повреждены здания школ, дома культуры, а между тем международное сообщество наблюдало за всем происходящим молча, не удостаивая действия Азербайджана, направленные против суверенного государства, адекватной реакции. И, как следствие, сегодня мы имеем широкомасштабные военные действия в Арцахе, где на стороне Азербайджана воюют боевики “Исламского государства”, взрывающие Европу.
Между тем помощник президента Азербайджана накануне заявил, что Баку не готовится нападать на Армению и не угрожает национальной безопасности Армении, а просто стремится освободить, по его выражению, “свои земли”. Все это свидетельствует о том, что реальная позиция Азербайджана не имеет ничего общего с декларируемой.
Высокопоставленные азербайджанские чиновники в эти дни с различных трибун трубят, что переговоры в рамках Минской группы ОБСЕ не решили карабахскую проблему, поэтому они предпочли военный путь мирному. Что это, если не признание, что инициатором обострения ситуации в зоне карабахского конфликта является Азербайджан?!
Под урегулированием Баку понимает лишь передачу Нагорного Карабаха под свой контроль, хорошо осознавая, что народ Арцаха, который скоро отметит 25-летие своей независимости, никогда не будет жить под гнетом варварского государства – Азербаджана.
Международное сообщество вновь молча наблюдает за учиняемыми азербайджанскими солдатами зверствами, которые подпадают под квалификацию военных преступлений, и ограничивается высказываниями, полными лишь озабоченности и обеспокоенности.
Международное сообщество использует очень мягкий дипломатический язык. Азербайджан возобновил боевые действия на границе с Арменией, пытаясь тем самым открыть “второй фронт”, напрямую угрожая безопасности Армении.
То, что сегодня происходит с молчаливого попустительства сверхдержав, больно ударит бумерангом по всему цивилизованному миру, и не исключено, что в ближайшее время мы станем свидетелями новых явлений, угрожающих безопасности Запада, поскольку в обоих случаях главным актором является Турция, которая негативно влияет на ситуацию в регионе, подрывая ее стабильность.