Որքանո՞վ կնվազի ռուսական գազի գինը. «Հայկական Ժամանակ» 03/29/2016   09:18  |  Մամուլ
«Հայկական Ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ Հայաստանին մատակարարվող ռուսական գազի գնի նվազեցման շուրջ բանակցություններում նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։ Ըստ այդմ, ռուսական գազի գինը նվազելու Է մոտ 12 տոկոսով։
Ներկայումս Հայաստանին ռուսական գազի յուրաքանչյուր հազար խորանարդ մետրը մատակարարվում Է165 դոլարով։ Գնի 12 տոկոսով նվազման դեպքում 1000 խմ-ի գինը կդառնա մոտ 146-146 դոլար։ Սա առայժմ նախնական պայմանավորվածություն Է և եթե դառնա վերջնական, ապա այդ մասին կհայտարարվի մոտ 10 օրից՝ ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի Հայաստան կատարելիք այցի ժամանակ։
«Գնի շուրջ վերջնական պայմանավորվածությունների գալու դեպքում նոր գինը կսկսի գործել «հետին ամսաթվով»՝ ապրիլի 1-ից։ Սպասվում Է նաև», որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը շտապ նիստ կգումարի է» կնվազեցնի նաև ներքին սպառողներին մատակարարվող գազի սակագինը։ Այն կարող Է նվազել մինչև 10 դրամով և կազմել 146 դրամ մեկ խմ-ի դիմաց (հիմա 156 դրամ Է)։ Կնվազեցվի նաև խոշոր սպառողներին մատակարարվող գազի սակագինը՝ ներկայիս 272 դելարից (1000 խմ-ն)  հասցվելով 260 դոլար»,- գրում է թերթը։

“Айкакан жаманак”: Стал известен размер возможной скидки на российский газ для Армении 03/29/2016 10:36 | Пресса
Цена на российский газ для Армении снизится примерно на 12%.Соответствующая предварительная договоренность была достигнута по итогам переговоров, пишет газета “Айкакан жаманак” со ссылкой на неназванные источники.
В настоящее время 1000 кубометров российского газа обходятся Армении в 165 долларов. В случае снижения стоимости на 12%, цена за 1000 кубометров снизится до 146 долларов. Это пока только предварительная договоренность. В случае же достижения окончательного консенсуса по этому вопросу, о снижении цены на газ будет объявлено через 10 дней, в ходе предстоящего визита премьер-министра РФ Дмитрия Медведева в Армению.
Сообщается также, что при достижении окончательной договоренности новая цена начнет действовать “задним числом”, с 1 апреля. Ожидается также, что Комиссия по регулированию общественных услуг созовет экстренное заседание, на котором примет решение о снижении тарифа на газ, поставляемый внутренним потребителям. Он может подешеветь с 156 драмов до 146 драмов за 1 кубометр. Стоимость газа снизится также для крупных потребителей: от нынешних 272 долларов за 1000 кубометров до 260 долларов”,– пишет газета.