ՃԵԿ-ի խախտման համար վարչական ակտով պարտականությունը չկատարած օտարերկրացին կզրկվի ՀՀ տարածքում գտնվելու իրավունքից 03/07/2016   12:12  |  ԸՍՏ ՕՐԵՆՔԻ
Մարտի 1-ին ուժի մեջ են մտել նախորդ տարեվերջին Ազգային ժողովի ընդունած ճանապարհային երթեւեկության անվտանագության ապահովման օրենսդրական փաթեթի մաս կազմող՝ «Օտարերկրացիների մասին» օրենքում փոփոխությունն ու լրացումը:
Ըստ այդմ՝ օտարերկրացուն մուտքի վիզայի տրամադրումը (ժամկետի երկարաձգումը) մերժվում է, տրամադրված մուտքի վիզան ուժը կորցրած է ճանաչվում կամ մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվում է նաև այն  դեպքում, երբ նա ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման բնագավառի օրենսդրությունը խախտելու համար ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության և չի կատարել վարչական ակտով իր վրա դրված պարտականությունը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ վարչական ակտն անբողոքարկելի դառնալու օրվանից անցել է մեկ տարի:
Ի դեպ՝ նույն հոդվածի համաձայն, բացառության կարգով այս հիմքի առկայության դեպքում օտարերկրացիների մուտքը կարող է թույլատրվել խիստ հիմնավորված դեպքերում:
Նշենք, որ, վերոհիշյալ հիմքից բացի, «Օտարերկրացիների մասին» գործող օրենքի համաձայն, օտարերկրացուն մուտքի վիզայի տրամադրումը (ժամկետի երկարաձգումը) մերժվում է, տրամադրված մուտքի վիզան ուժը կորցրած է ճանաչվում կամ մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվում է, եթե՝
ա) նա արտաքսվել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքից կամ զրկվել է կացության կարգավիճակից, և արտաքսման կամ կացության կարգավիճակից զրկելու մասին որոշման ուժի մեջ մտնելու պահից չի անցել երեք տարի.
բ) նա սույն օրենքը խախտելու համար ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության և չի կատարել վարչական ակտով իր վրա դրված պարտականությունը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ վարչական պատասխանատվության ենթարկվելու պահից անցել է մեկ տարի.
գ) գոյություն ունեն հավաստի տվյալներ, որ նա իրականացնում է այնպիսի գործունեություն, մասնակցում, կազմակերպում կամ հանդիսանում է այնպիսի կազմակերպության անդամ, որի նպատակն է՝
- վնաս պատճառել Հայաստանի Հանրապետության պետական անվտանգությանը, տապալել սահմանադրական կարգը, թուլացնել պաշտպանունակությունը,
- իրականացնել ահաբեկչական գործունեություն,
- սահմանով ապօրինաբար (առանց համապատասխան թույլտվության) տեղափոխել զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր, ռադիոակտիվ նյութեր, թմրանյութեր, հոգեներգործուն նյութեր կամ
- իրականացնել մարդու թրաֆիքինգ կամ շահագործում, պետական սահմանի ապօրինի հատում կամ անօրինական միգրացիայի կազմակերպում.
դ) նա տառապում է վարակիչ հիվանդությամբ, որը սպառնում է բնակչության առողջությանը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ նա մուտք է գործում Հայաստանի Հանրապետություն՝ նման հիվանդությունը բուժելու նպատակով: Այդ վարակիչ հիվանդությունների ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը.
ե) նա մուտքի թույլտվություն հայցելիս ներկայացրել է իր մասին կեղծ տեղեկություններ կամ չի ներկայացրել անհրաժեշտ փաստաթղթեր, կամ գոյություն ունեն տվյալներ այն մասին, որ նրա մուտքը կամ գտնվելը Հայաստանի Հանրապետությունում ունի այլ նպատակ, քան հայտարարվածը, կամ
զ) գոյություն ունեն նրա կողմից Հայաստանի Հանրապետության պետական անվտանգությանը կամ հասարակական կարգին այլ լուրջ և հիմնավոր սպառնալիքներ:

Иностранец, не выполнивший возложенную на него админактом обязанность за нарушение ПДД, лишится права находиться на территории Армении 03/07/2016   13:16  |  По закону
С 1 марта вступают в силу изменение и дополнение в закон РА “Об иностранцах”, являющиеся частью принятого в конце прошлого года законодательного пакета об обеспечении безопасности дорожного движения.
Исходя из этого, иностранцу будет отказано в  предоставлении въездной визы(продлении срока) или выданная ему виза будет признана утратившей силу или ему будет запрещен въезд в Республику Армения в случае, если он был привлечен к административной ответственности за нарушение законодательства об обеспечении безопасности дорожного движения и не выполнил возложенную на него административным актом обязанность, за исключением тех случаев, когда со дня истечения срока для обжалования административного акта прошел год.
Кстати, согласно той же статье, в порядке исключения при наличии данного основания въезд иностранцев может быть разрешен в строго обоснованных случаях.
Отметим, что, помимо вышеупомянутого основания, в соответствии с действующим законом “Об иностранцах”, иностранцу будет отказано в предоставлении въездной визы(продлении ее срока) или выданная виза будет признана утратившей силу или ему будет запрещен въезд в Республику Армения, если
а)он был депортирован из Республики Армения или лишился статуса пребывания в стране и если с момента вступления решений о депортации или лишения статуса пребывания не прошло трех лет.
б)он привлекался к административной ответственности за нарушение настоящего закона и не выполнил возложенную на него административным актом обязанность, за исключением тех случаев, когда с момента его привлечения к административной ответственности прошел год.
г)имеются достоверные данные о том, что он ведет такую деятельность или участвуют, организует, или является членом такой организации, цель которой:
- нанесение вреда госбезопасности Республики Армении, подрыв конституционного порядка, ослабление обороноспособности;
-осуществление террористической деятельности;
- незаконная перевозка через границу(без соответствующего разрешения)оружия, боеприпасов, взрывчатых и радиоактивных веществ, наркотиков, психотропных веществ или
-осуществление торговли или эксплуатации людьми(трафикинг), незаконное пересечение госграницы или организация незаконной миграции;
д)если он страдает инфекционными заболеваниями, которые представляют угрозу для здоровья населения, за исключением тех случаев, когда он приезжает в Армению в целях лечения. Список этих заразных болезней определяет правительство Армении.
е)представил подложные данные о себе при подаче заявки на получение разрешения на въезд или не представил необходимые документы, или имеются данные о том, что его въезд в Республику Армения или пребывание в РА преследуют иные цели, нежели заявленные, или
з)от него исходят серьезные и обоснованные угрозы госбезопасности Республики Армения или общественному порядку.