ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հարգելու ու ճանաչելու» մասին բանաձևը 03/04/2016   13:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 3-ին ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է  «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հարգելու ու ճանաչելու» մասին H.R. 1580 բանաձև։ Բանաձևի նախագիծըներկայացվել է պալատի անդամներ Փաթ Գարդների ու Դեմեթրիուս Դուգլասի կողմից։
Ստորև ներկայացնում ենք բանաձևի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը․
ԲԱՆԱՁԵՎ
Հարգելով և ճանաչելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը երկար ևհարուստ պատմություն ունի և իր նվիրական տեղն է զբաղեցնում հայ ժողովրդի պատմության և մշակույթի մեջ, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն իր անկախությունը հռչակեց 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին` երկար պայքարից հետո, որը որոշակի առումներով շարունակվում է ցայսօր, և նրա ինքնորոշման տևական պահանջը ոգեշնչեց տարածաշրջանում ապրող բազմաթիվ ժողովուրդների և նախկին Խորհրդային Միության փլուզման խթաններից մեկը հանդիսացավ, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում հաստատակամություն և տոկունություն ցուցաբերեց պատերազմի, կոտորածների, տնտեսական զրկանքների և հսկայականայլ դժվարությունների պայմաններում, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն ավելի քան քսան տարի  հավատարիմ է իր քաղաքացիներին՝ պահպանելով իր անկախությունը, և, միաժամանակ, ջանքեր գործադրելով՝ փոփոխելու և կայունացնելու Կովկասյան տարածաշրջանը, ու անցկացնելով ազատ ու անկախ ընտրություններ և հանրաքվեներ, որոնք համընդհանուր կերպով ճանաչվել են որպես օրինակ տարածաշրջանի համար, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ միջազգային դիտորդները, այդ թվում Միացյալ Նահանգները, գնահատել են 2015 թ. մայիսի 3-ի խորհրդարանական ընտրությունները որպես ազատ և թափանցիկ,
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻՊԱԼԱՏԸ ՈՐՈՇՈՒՄ Է, որ այս մարմնի անդամները իրենց հարգանքն են արտահայտում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ու նրա քաղաքացիների նկատմամբ, արժանին մատուցում զոհողություններին, նվիրվածությանն ու վճռականությանը, որոնք ցուցաբերվել են Հանրապետության ժողովրդի կողմից ծայրահեղ դժվարությունների պայմաններում, մաղթում   խաղաղություն, բարգավաճում և շարունակական հաջողություններ և կոչ անում միջազգային հանրությանը համարժեք կերպով ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը` որպես ազատ, անկախ և ինքնիշխան ժողովրդավարություն:
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇՈՒՄ է, որ Ներկայացուցիչների պալատի քարտուղարը լիազորված է և հանձնարարական է ստացել պատրաստել սույն բանաձևիհամապատասխան պատճենը՝ այն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը փոխանցելու համար:
12:59 11/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի անկախության հարցով Վաշինգտոնում խորհրդատվություններ կանցկացվեն
17:29 05/12/2014  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական թերթում ԼՂՀ-ն անկախ պետություն է ներկայացվել. Ադրբեջանում զայրացած են

МИД НКР ообнародовал текст резолюции американского штата Джорджия о признании Нагорно-Карабахской Республики 03/04/2016   13:23  |  Лента новостей
Палата представителей американского штата Джорджия 3 марта приняла резолюцию H.R. 1580 «О выражении уважения и признании Нагорно-Карабахской Республики». Проект резолюции был представлен членами Палаты представителей Пэт Гарднер и Деметриусом Дугласом.
На сайте Министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики представлен неофициальный перевод резолюции:
РЕЗОЛЮЦИЯ
Выражая уважение и признавая Нагорно-Карабахской Республику, а также
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что Нагорно-Карабахской Республика имеет богатую и славную историю и занимает почетное место в истории и культуре армянского народа, и
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что Нагорно-Карабахской Республика провозгласила свою независимость 10 декабря 1991 года после длительной борьбы, которая в некотором отношении продолжается до сегодняшнего дня, и ее настойчивое требование самоопределения вдохновило многие народы в регионе и стало одним из катализаторов распада бывшего Советского Союза, и
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что в течение последних двух десятилетий народ Нагорно-Карабахской Республики проявлял стойкость и непоколебимость в условиях войны, резни, экономических лишений и других колоссальных трудностей, и
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что Нагорно-Карабахской Республика на протяжении более двадцати лет остается верной и преданной своим гражданам, сохраняя независимость, одновременно прилагая усилия по изменению и стабилизации Кавказского региона и проводя свободные и справедливые выборы и референдумы, которые общепризнаны в качестве модели для всего региона, и
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что заинтересованные наблюдатели, в том числе Соединенные Штаты признали парламентские выборы, состоявшиеся в НКР 3 мая 2015 года свободными и прозрачными,
ПАЛАТА ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ ПОСТАНОВЛЯЕТ, что члены этого органа выражают свое уважение Нагорно-Карабахской Республике и ее гражданам и отдают должное принесенным народом Республики жертвам и продемонстрированным им преданности и решимости перед лицом тяжелых невзгод, а также желают Нагорно-Карабахской Республике и ее гражданам мира, процветания и успеха и призывают мировое сообщество должным образом признать Нагорно-Карабахской Республику в качестве свободной, независимой и суверенной демократии.
ТАКЖЕ ПОСТАНОВЛЯЕТ, что клерк Палаты представителей уполномочен и получил распоряжение сделать соответствующую копию данной резолюции для передачи Нагорно-Карабахской Республике.