«Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» ՀԿ-ի դիմումը բավարարվեց. ՍԴ որոշում 02/25/2016   15:14  |  ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐ
Սահմանադրական դատարանը, փետրվարի 23-ին գրավոր ընթացակարգով քննության առնելով «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» ՀԿ-ի դիմումի հիման վրա գործը, բավարարեց վերջինիս դիմումը և «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքի 71-րդ հոդվածը և դրա հետ համակարգային առումով փոխկապակցված 32-րդ հոդվածի 2-րդ մասը ճանաչեց ՀՀ Սահմանադրության 34, 51, 78, 79 և 80-րդ հոդվածներին հակասող, այնքանով, որ տարբերակված մոտեցում չեն սահմանում, երբ տեղեկատվությունը վերաբերում է անձի՝ իր մասին հայցվող տեղեկությանը, ինչպես նաև տեղեկատվության ազատության` օրենքով սահմանված երաշխիքների իրացմանը:
Հաշվի առնելով իրավական անվտանգությունը չխաթարելու անհրաժեշտությունը` ՍԴ-ն Սահմանադրությանը հակասող ճանաչված իրավանորմերի ուժը կորցնելու վերջնաժամկետ սահմանեց 2016 թվականի նոյեմբերի 1-ը՝ հնարավորություն տալով Ազգային ժողովին և կառավարությանը՝ իրենց իրավասության շրջանակներում, «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքի և դրա հետ համակարգային առումով փոխկապակցված այլ օրենքների ու նորմատիվ իրավական ակտերի իրավակարգավորումները համապատասխանեցնելու սույն որոշման պահանջներին` հաշվի առնելով իրավունքների սահմանափակման առնչությամբ 2015թ. սահմանադրական փոփոխություններով ամրագրված նոր հստակեցումները։

КС Армении удовлетворил заявление общественной организации “Центр свободы информации” 02/25/2016 16:15 | Документация
Конституционный суд Армении, взяв 23 февраля на рассмотрение дело на основании заявления общественной организации “Центр свободы информации”, удовлетворил ее обращение, признав статью 71 закона РА “О государственной регистрации прав на имущество” и взаимосвязанную с ней в системном плане часть вторую статьи 32 противоречащими статьям 34, 51, 78, 79 и 80 Конституции РА.
Такое решение КС принял ввиду того, что указанная статья не устанавливает дифференцированного подхода, когда информация касается человека, сведений о нем, а также реализации гарантий, установленных законом о свободе информации.
Признанные противоречащими Основному закону права утратят силу 1 ноября 2016 года. Этот срок установлен с тем, чтобы дать возможность Национальному Собранию и Правительству в рамках своей компетенции привести в соответствие правовые нормы закона “О государственной регистрации прав на имущество” и остальные взаимосвязанные с ней в системном плане законы и нормативные правовые акты с требованиями настоящего решения с учетом новых уточнений, закрепленных в 2015 году изменениями в Конституцию по поводу ограничения прав.