Աջափնյակում կրակոցների գործով մեղադրյալը կալանավորվել է 02/08/2016   14:35  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել են հունվարի 26-ին երկու անձի հրազենային վնասվածքներ հասցնելու հանգամանքները։
2016թ. հունվարի 26-ին բժշկական կենտրոնից ահազանգ էր ստացվել, որ աջ ազդրի և հետույքի շրջանում հրազենային վնասվածքներով իրենց մոտ են տեղափոխվել  1969թ. ծնված Ա.Թորոյանը և 1980թ. ծնված Ս.Գրիգորյանը: Կրակոցների հետևանքով վերջիններիս պատճառվել են չթափանցող մարմնական վնասվածքներ:
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեն, ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ նշված անձանց մարմնական վնասվածքները պատճառվել են Աջափնյակ վարչական շրջանի բնակիչ Կ.Աբրահամյանի գրասենյակային տարածքում։
Դեպքի վայրի զննությամբ գրասենյակի մուտքի մոտ հայտնաբերվել են արնանման  հետքեր։ Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ Կ.Աբրահամյանի բնակության վայրում, դրանց կից օժանդակ շինություններում և ավտոմեքենայում խուզարկություն կատարելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է։
Խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են 4 պարկուճ, կրակված գնդակի նմանվող դեֆորմացված մետաղական կտորներ, ծխուկներ, արնանման հետքեր։ Ավտոմեքենայի խուզարկությամբ ևս  բեռնախցի գորգի վրա հայտնաբերվել են արնանման հետքեր։
Օրենքով սահմանված կարգով խուզարկություն է կատարվել նաև Կ.Աբրահամյանի կնոջ հոր տանը, որի ժամանակ հայտնաբերվել է ինքնաձիգ, 54 հատ փամփուշտ, երկու հատ դանակ։
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվել են դատաբժշկական, դատաձգաբանական, դատակենսաբանական և քրեագիտական փորձաքննություններ։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Կ.Աբրահամյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 235-րդ հոդվածով։
Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:

СК Армении установил обстоятельства ранения двух мужчин в ереванском районе Ачапняк, обвиняемый взят под стражу 02/08/2016   15:44  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении выяснил обстоятельства инцидента со стрельбой в ереванском районе Ачапняк, в результате которого были ранены двое мужчин.
Ранее ведомство сообщило, что 26 января 2016 года из медцентра поступил сигнал о том, что к ним с огнестрельными ранениями правого бедра и ягодичной области доставлены А. Торосян 1969 года рождения и С. Григорян 1980 года рождения, которым в результате стрельбы были причинены телесные повреждения в виде непроникающих ранений.
По данному факту следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления по городу Ереван возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 113 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА.
“В результате предпринятых следственных и оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что огнестрельные ранения указанным лицам были причинены в офисном помещении К. Абрамяна в административном районе Ачапняк”, - говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте СК Армении.
Отмечается также, что при осмотре места происшествия у входа в офис были обнаружены следы, похожие на кровь. Следователь подал в суд ходатайство о проведении обыска по месту жительства К. Абрамяна и прилегающих к нему вспомогательных постройках и автомобиле, которое было удовлетворено.
В ходе обыска было обнаружено и изъято 4 гильзы, деформированные металлические фрагменты, походящие на стреляную пулю, окурки, следы, похожие на кровь. Следы, похожие на кровь, были обнаружены также на коврике в багажнике при обыске в автомобиле.
“В установленном законом порядке был произведен обыск и в доме тестя К. Абрамяна, в ходе которого были найдены автомат, 54 патрона и два ножа.Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначены судебно-медицинская, судебно-баллистическая, судебно-биологическая и криминалистическая экспертизы
“По совокупности добытых доказательств К. Абрамяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 113(Умышленное причинение вреда средней тяжести здоровью, совершенное в отношении двух или более лиц) и статье 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА. Следователь подал в суд ходатайство о применении в отношени него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено. Предварительное расследование продолжается”, -отмечается в сообщении.