Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքի քրեական գործերով դատարանում դատվում է Գերմանիայում haqqin.az-ի թղթակիցը 01/21/2016   14:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքի քրեական գործերով դատարանում շարունակվեց «Ալընջան և մյուսները» գործի դատավարությունը, որն առնչվում է Ստրասբուրգում գրանցված «Եվրոպական տեղեկատվական և մարդու իրավունքների կենտրոն» ադրբեջանա-թուրքական լոբբիի կողմից ֆինանսավորվող կազմակերպության հետ։
Այս կազմակերպությունը և մեղադրյալներն անմիջական կապ ունեն ադրբեջանցի լրագրող, haqqin.az առցանց պարբերականի խմբագիր Էյնուլլա Ֆաթուլաևի հետ, ով Ադրբեջանի իշխանությունների «մերձավորն» է։ Ըստ հայցի, Էյնուլլա Ֆաթուլաևը և կազմակերպության մյուս անդամներն ուղղակիորեն օգտագործել են Եվրոպայի մայրաքաղաք Ստրասբուրգում գրանցված կազմակերպությունը, որը ըստ կանոնադրության պետք է ուսումնասիրեր ու պաշտպաներ Եվրոպայում մարդու իրավունքները, և իրականացրել ու ֆինանսավորել են հակահայկական և հակասեմական քաչոզչություն, կեղծել են փաստաթղթեր, յուրացրել ֆինանսական միջոցներ։
Այս անգամ ևս, ինչպես դեկտեմբերի 3-ին, դատական նիստը բավական կարճ տևեց։ Նախորդ դատական նիստին պատասխանող կողմը պարտավորվել էր դատարան ուղարկել որոշակի փաստաթղթեր, ինչն արել էր միայն այսօր առավոտյան։ Դատարանը որոշեց հետաձգել դատական նիստը, քանի որ ըստ օրենքի, բացառությամբ հիմնավոր պատճառների, կողմերը պետք է փաստաթղթերը ներկայացնեն դատարան դատական նիստից 48 ժամ առաջ, ինչը չէր արվել։
Գործով մեղադրվում է նաև «Եվրոպական տեղեկատվական և մարդու իրավունքների կենտրոն» կազմակերպության նախագահ Թոմաս Պիլցը, ով Գերմանիայում haqqin.az-ի թղթակիցն է, ինչպես նաև հանդիսանում է անարխիստական «Occupy Frankfurt» (Գրավիր Ֆրանկֆուրտը) շարժման անդամ։ Նախորդ դատական նիստին Պիլցի փաստաբանը դատարանին հայտնեց, որ հաջորդ նիստին ներկա կգտնվի նաև իր պաշտպանյալը՝ Թոմաս Պիլցը։ Սակայն Պիլցն այսօր դատարանի դահլիճում չէր և հնարավոր է այն պատճառով, որ կան վտավախություններ, որ նրան կարող են կալանավորել դատարանի դահլիճից։
Դատարանում էին պատասխանողներ, «Եվրոպական տեղեկատվական և մարդու իրավունքների կենտրոն» կազմակերպության փոխնախագահ Մուստաֆա Ալընջան և նրա կինը՝ Լեյլա Ալընջան, ովքեր այս քրեական գործով մեղադրվում են աշխատանքային գործունեությունը թաքցնելու, վստահության չարաշահման, կազմակերպության կեղծ սնանկության, ֆինանսական միջոցները թաքցնելու և մի շարք այլ իրավախախտումների մեջ։
Հետաքրքիր է, որ այս քրեական գործը դատարանում պաշտպանում են 4-ից ավել փաստաբաններ, որոնք Ֆրանսիայի դատարանում փորձում են արդարացնել իրենց պաշտպանյալներին։ Սակայն, անկախ փաստաբանների աշխատանքին և այս քրեական գործով կայացվելիք վճռից, արդեն իսկ պարզ է, որ թուրքերի և ադրբեջանցիների ստվերային գործունեությունը հայտնվել է Ֆրանսիայի արդարադատության ուշադրության կենտրոնում։

В Страсбурге судят корреспондента немецкого бюро азербайджанского интернет-издания haqqin.az 01/21/2016   15:01  |  Лента новостей
В Страсбургском суде по уголовным делам сегодня возобновились слушания по делу “Алджан и другие”, которое связано с зарегистрированной в Страсбурге организацией “Европейский информационно-правозащитный центр”, финансируемой азербайджано-турецким лобби.
Данная организация и обвиняемые по делу имеют непосредственное отношение к редактору интернет-издания haqqin.az Эйнулле Фатуллаеву, приближенному к азербайджанским властям.
Согласно иску, Эйнулла Фатуллаев и другие члены организации просто-напросто использовали зарегистрированную в Страсбурге организацию, которая, согласно Уставу, должна была заниматься изучением и защитой прав человека в Европе, однако осуществляла и финансировала антиармянскую и антисемитскую пропаганду, подделала документы и присвоила финансовые средства.
Сегодняшнее заседание, как и предыдущее, длилось недолго. На предыдущем судебном заседании ответчика обязали представить ряд документов, которые были переданы суду лишь сегодня утром. Суд постановил отложить заседание, сославшись на закон, согласно которому за исключением  наличия обоснованных причин стороны должны предъявить суду документы за 48 часов до начала судебного заседания, чего не было сделано.
Обвиняемым по делу проходит также председатель организации “Европейский информационно-правозащитный центр” Томас Пильц - корреспондент haqqin.az в Германии, который  также является членом движения «Occupy Frankfurt»(“Захвати Франкфурт”). На предыдущем заседании адвокат Пильца заявил суду, что на следующих слушаниях будет присутствовать и его подзащитный. Однако Пильц не явился сегодня на заседание, возможно, опасаясь своего ареста прямо в зале суда.
На суде присутствовали ответчики -  заместитель председателя организации “Европейский информационно-правозащитный центр” Мустафа Алджан и его супруга – Лейла Алджан, которые по данному уголовному делу проходят в качестве обвиняемых в сокрытии трудовой деятельности, злоупотреблении доверием, сфабрикованном банкротстве организации и других махинациях.
Интересно, что для участия в деле привлечены более 4 адвокатов, пытающих оправдать своих подзащитных во французском суде. Однако, вне зависимости от работы адвокатов и решения по данному делу, уже ясно, что теневая деятельность турков и азербайджанцев попала в поле зрения французского правосудия. Следующее заседание суда состоится  10 марта 2016 года.