Մեխանիկական մոտեցում չի կարող լինել. ՍԴ 01/19/2016   14:04  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական դատարանը, հունվարի 19-ին գրավոր ընթացակարգով քննության առնելով «Բերմա» ՓԲԸ-ի դիմումի հիման վրա գործը, որոշեց կարճել վերջինիս վարույթը:
Դիմողը վիճարկել էր ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 95-րդ հոդվածի 1-ին մասի, ըստ որի գործի վարույթը վերսկսվում է դրա կասեցումն առաջացրած հանգամանքների վերանալուց հետո, սահմանադրականությունը:
Ինչպես նշեց ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, դատարանը գործի վարույթը կարճել է որոշակի իրավական դիրքորոշումներով, «որովհետև կան այստեղ իրավունքին առնչվող խնդիրներ՝ մասնավորապես շեշտելով, թե գործի վարույթի կասեցումն առաջացրած հանգամանքերը վերացնելու հարցը պարզելու դատարաններն ի՞նչ պարտավորվածություն պետք է ունենան և ինչպե՞ս պետք է գործեն»:
«Մեխանիկական մոտեցում չի կարելի, որը հանգեցնում է ողջամիտ ժամկետում գործի քննության և արդյունավետ միջոցների ընտրության իրավունքների որոշակի խախտման»,- ընդգծեց ՍԴ նախագահը՝ հավելելով, որ դատարանի հստակ դիրքորոշումն ամրագրված է, այն կուղարկվի կողմերին և համապատասխան սուբյեկտներին:

КС Армении указал на невозможность механического подхода при выяснении вопроса устранения обстоятельств, вызвавших прекращение производства по делу 01/19/2016   14:54  |  Актуальная тема
Конституционный суд Армении, взяв 19 января на рассмотрение в порядке письменной процедуры дело на основе заявления ЗАО “Берма”, постановил прекратить производство по нему.
Заявитель оспаривал конституционность части 1 статьи 95 Кодекса административного судопроизводства Армении, согласно которому производство по делу возобновляется после устранения обстоятельств, вызвавших его прекращение.
Как отметил председатель КС Гагик Арутюнян, суд прекратил производство по делу с определенными правовыми позициями ввиду наличия  проблемы, касающейся права. Он, в частности, акцентировал внимание на обязательстве судов, которые они должны иметь при выяснении вопроса устранения обстоятельств, вызвавших прекращение производства по делу, и на том, как они должны при этом действовать.
“Механического подхода, который приводит к определенному нарушению права на рассмотрение дела в разумные сроки и выбора эффективных средств, не может быть”, - подчеркнул глава КС, добавив, что четкая позиция КС закреплена, она будет направлена сторонам и соответствующим субъектам.