Վլադիմիր Սաչկովի իրավունքները խախտվում են. ամբաստանյալի կինը բաց նամակ է հղել ՀՀ նախագահին 01/14/2016   15:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2009-13թթ. «ԱրմենՏել»-ում որպես տեխնիկական տնօրեն պաշտոնավարած, իսկ ներկայումս ամբաստանյալ Վլադիմիր Սաչկովի կինը՝ Եկատերինա Ազյոման բաց նամակ է հղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ խնդրելով երկրի ղեկավարին  իր վերահսկողության ներքո վերցնել քրեական գործով օրինականության պահպանման խնդիրը:
«Իմ ընտանիքը հոգնել է դրան սպասելուց»,- նշում է ամբաստանյալի կինը:
Ըստ Ե.Ազյոմայի, ինքը շատ կցանկանար, որպեսզի արդարադատությունը Հայաստանում իսկապես համապատասխաներ եվրոպական ու միջազգային նորմերին, որպեսզի պահպանվեին մարդու իրավունքները, հատկապես դատական քննության ողջամիտ ժամկետի ու անմեղության կանխավարկածի մասով:
Նամակի հեղինակը նշում է, որ երկրի Նախագահին գրել իրեն ստիպել է իրավիճակը, որում իր ընտանիքը գտնվում է  արդեն 1 տարի ու  8 ամիս:
Ամուսինը՝ Ռուսաստանի քաղաքացի Վլադիմիր Սաչկովը 2009-2013թթ. աշխատել է Երևանում, «Բիլայն» ՓԲԸ հայաստանյան դուստր ձեռնարկությունում՝ «Արմենտել»-ում՝ որպես տեխնիկական տնօրեն:
Վլադիմիրի ղեկավարությամբ է աշխատանք տարվել Երևանում հին ԱՏՍ-ների փոխարեն ժամանակակից թվային կապ ստեղծելու ուղղությամբ, ինչի շնորհիվ Երևանը՝ առաջինը ԱՊՀ-ում դարձել է ամբողջությամբ թվային կապով ապահովված մայրաքաղաք, ներդրվել են  լայնագիծ ծառայություններ ու Ինտերնետ:
Սաչկովի աշխատանքի ընթացքում, ըստ նրա կնոջ, Ինտերնետից օգտվողների թիվն 1,5 հազարից աճել է մինչև 200 հազար՝ ֆիքսված ցանցում և մինչև 400 հազարի բջջային ցանցում:
2014թ. մայիսի 4-ին Սաչկովը ձերբակալվել է Մինսկի օդանավակայանում, իսկ նոյեմբերի 28-ին էքստրադիցիայի  ենթարկվել Մինսկից Երևան:
Վ.Սաչկովին մեղադրում են անօրինական ձեռնարկատիրական գործունեության, իր լիազորությունները չարաշահելու և հինգ հոգուց կազմված հանցավոր խմբի կազմում համակարգչային տեղեկատվության փոփոխության մեջ: Ըստ Սաչկովի կնոջ՝ քննության վարկածի համաձայն, խումբը զբաղվում էր «ԱրմենՏել»- ում միջազգային թրաֆիկի գողությամբ:
2015թ. նոյեմբերին գործն ուղարկվել է դատարան, սակայն մինչև այժմ և ոչ մի դատական նիստ չի կայացել: Ներկայումս հերթական անգամ դատական նիստը հետաձգվել է մինչև 2016թ. հունվարի 29-ը այն պատճառաբանությամբ, որ չկա թարգմանիչ, ով կկատարեր իր ամուսնու համար թարգմանություն ռուսերեն:
Ամբաստանյալի կինը հավելում է՝ այսինքն՝ ստացվում է, որ դատարանից պահանջվում է երկո՛ւ ամիս ռուսախոս թարգմանիչ գտնելու համար և դա այն երկրում, որտեղ բնակիչների մեծ մասը ազատորեն խոսում է ռուսերեն: Դրա հետևանքով, ըստ կնոջ, նրա ամուսինը չի կարողանում ապացուցել իր անմեղությունը, և,  մասնավորապես, դատական նիստում միջնորդություն ներկայացնել խափանման միջոցը փոխելու մասին:
Ե.Ազյոման հայտնում է, որ իր ամուսինը 2014թ. մայիսի . 4-ից գտնվում է բանտում, այսինքն՝ արդեն 20 ամսից ավելի, թեև ՀՀ գործող քրեական դատավարության օրենսգրքով մինչև դատավարությունը կալանավորման առավելագույն ժամկետը 12 ամիս է:
«Ես նույնիսկ վախենում եմ մտածել, թե որքան կարող է տևել դատավարությունն ինքնին՝   դատավարության սկսվելու նման ձգձգումների պարագայում: Ներկայումս իմ ամուսինը գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում, որտեղ պահվելու պայմանները սարսափելի են, ոչ մի նորմերի չեն համապատասխանում:
Այնտեղ լրիվ հակասանիտարական վիճակ է, ուտիճներ  (тараканы) կան, ջուրը տրվում է օրը երկու անգամ՝ ոչ տևական ժամանակով, խցում գտնվողների թիվը անհամեմատ ավելի շատ է  քնելու տեղերից, խիստ նեղվածք է:
Այժմ, ձմեռային շրջանում փաստորեն ամեն օր մի քանի ժամով տեղի են ունենում էլեկտրաէներգիայի վթարային անջատումներ, կալանավորները երկար ժամանակ հայտնվում են լիակատար մթության մեջ, առանց ջերմության և երբեմն ընդհանրապես առանց ջրի»,- նշում է ամբաստանյաի կինը՝ հավելելով, որ նման պայմանները ինքը գնահատում է որպես կտտանք՝ Վլադիմիրի վրա ճնշում գործադրելու համար:
Ե.Ազյոման նշում է, որ համաձայն մեղադրական եզրակացության, վնասի գումարը կազմում է ավելի քան  6 մլն ԱՄՆ դոլար, սակայն գործում չկան փաստական տվյալներ այն մասին, ինչպես է կատարվել «ձեռնարկատիրական» գործունեությունը, չկան ապացույցներ իր ամուսնու կողմից եկամուտներ ստանալու մասին:  Հավաքված ապացույցներն, ըստ կնոջ, ցույց են տալիս միայն, որ իր ամուսինը շփվել է տվյալ քրեական գործի մասնակիցների հետ միայն իր ծառայողական հրահանգների շրջանակում:
Ե.Ազյոման նշում է նաև, որ քննությունը բազմաթիվ անգամ մերժել է միջնորդությունները գործի նյութերի հիման վրա նոր, օբյեկտիվ փորձաքննություններ անցկացնելու մասին, դրանց անցկացման ընթացքում խախտվել են մեղադրյալի իրավունքները:
Խափանման միջոցը փոխելու միջնորդության մերժումը ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պատճառաբանել է նրանով, որ Սաչկովը իբր կարող է թաքնվել քննությունից, կեղծել հանցանշանները, կարող է ճնշում գործադրել վկաների վրա: Ըստ կնոջ, այդ պատճառաբանությունները իրական հիմքերից զուրկ են, ընդամենը ենթադրություններ են:
«Իմ ընտանիքը գտնվում  է ծանր ֆինանսական վիճակում: Մեր երեխաները՝  9,   6  և  1 տարեկան, և ես բնակվում ենք Սանկտ Պետերբուրգում մեկսենյականոց բնակարանում, վերջին խնայողությունները ծախսվել են, սակայն ավելի ծանր է երեխաներին բացատրել, որ երբ ավարտվի դատը, որն այդպես էլ չի կարողանում սկսվել, նրանք կկարողանան հանդիպել հոր հետ: Այս ամբողջ ժամանակ ամուսինն ու հայրը չի կարողանում գրկել իր երեխաներին, լիակատար  շփվել նրանց հետ, մասնակցել նրանց դաստիարակությանը», այսինքն՝ ըստ Ազյոմայի, խախտվում է իրենց ընտանեկան կյանքի իրավունքը:

Супруга оказавшего под следствием экс-сотрудника “АрменТела" написала письмо президенту Армении, где заявляет о нарушениях прав своего мужа 01/14/2016 17:11 | Актуальная тема
Супруга бывшего технического директора ЗАО “АрменТел”(торговая марка "Билайн"),а ныне подсудимого Владимира Сачкова – Екатерина Азёма – направила президенту Армении Сержу Саргсяну открытое письмо с просьбой взять под личный контроль вопрос соблюдения законности по уголовному делу.
“Моя семья устала этого дожидаться”, - отмечает она.
По словам Азёма, она бы очень хотела, чтобы правосудие в Армении на самом деле соответствовало европейским и международным нормам, чтобы соблюдались права человека особенно в части, касающейся разумных сроков судебного разбирательства и презумпции невиновности.
Автор письма отмечает, что взяться за письмо ее заставила ситуация, в которой ее семья находится уже год и 8 месяцев.
Ее супруг – гражданин РФ Владимир Сачков - занимал в 2009-2013гг. должность технического директора ЗАО “АрменТел”(торговая марка "Билайн").
По ее словам, под руководством Владимира Сачкова была проведена работа по созданию современной цифровой связи, которая пришла на смену старым АТС в Ереване. Благодаря этому Ереван стал первой столицей в СНГ, полностью обеспеченной цифровой связью. Кроме того, были внедрены широкополосные услуги и доступ в Интернет.
При Сачкове, по данным его супруги, число абонентов фиксированного доступа к сети Интернет выросло с 1.5 тыс. до 200 тыс и до 400 тыс - в сотовой сети.
Владимир Сачков обвиняется в незаконной предпринимательской деятельности, злоупотреблении полномочиями и изменении компьютерной информации, совершенной в составе преступной группы из пяти человек. Как отметила супруга Сачкова, по версии следствия, группа занималась в "АрменТел" кражей международного трафика.
В ноябре 2015 года дело было направлено в суд, однако до сих пор не состоялось ни одного судебного заседания. Процесс отложен до 29 января 2016 года с формулировкой “ввиду отсутствия переводчика”.
Жена подсудимого отмечает, что суду требуется более двух месяцев, чтобы найти русскоязычного переводчика, и все это, по ее словам, происходит в стране, где подавляющее большинство населения свободно владеет русским. По утверждениям супруги Сачкова, ее муж по вышеупомянутой причине не может доказать свою невиновность и, в частности, подать на заседании суда ходатайство об изменении меры пресечения.
Е. Азёма сообщает, что ее муж находится под арестом с 4 мая 2014 года, то есть больше 20 месяцев, в то время как, согласно действующему Уголовно-процессуальному кодексу РА, максимальный срок содержания под стражей до начала судебного процесса - 12 месяцев.
“Я даже боюсь подумать о том, сколько может продлиться сам по себе суд в условиях затягивания начала процесса. В настоящее время мой муж находится в УИУ “Нубарашен, где ужасные условия содержания, которые не соответствуют каким-либо нормам”, - пишет она.
Жена подсудимого сообщает об антисанитарии в тюрьме и наличии тараканов, подаче воды в два раза в день и перенаселенности камеры, а также аварийных отключениях электричества в зимний период, в результате которых заключенные оказываются в кромешной тьме без тепла, а порой и без воды. “Подобные условия я расцениваю как пытки с целью оказания давления на Владимира”, - отметила супруга подсудимого.
Е. Азёма отмечает, что, согласно обвинительному заключению, сумма ущерба составляет 6 млн. долларов, однако в деле отсутствуют фактические данные о способах ведения предпринимательской деятельности, а также нет доказательств о получении ее супругом прибыли. Собранные улики, по мнению жены Сачкова, указывают на то, что ее супруг общался с участниками данного уголовного дела лишь в рамках служебных указаний.
Е. Азёма также подчеркивает, что следствие неоднократно отклоняло многочисленные ходатайства о проведении объективных экспертиз на основе материалов дела, при их проведении имело место нарушение прав обвиняемого.
Отклонение ходатайства об изменении меры пресечения Генеральная прокуратура Армении мотивировала тем, что Сачков якобы может скрыться от следствия и оказать давление на свидетелей. По словам жены, эти доводы лишены реальных оснований, и всего лишь предположения.
“Моя семья находится в тяжелом финансовом положении. Наши трое детей в возрасте 6,9 и одного года и я живем в однокомнатной квартире в Санкт-Петербурге. Последние сбережения потрачены, однако гораздо тяжелее объяснить детям, когда закончится суд, который так и не может начаться, чтобы они смогли встретиться с отцом. Все это время мой муж не может обнять своих детей, полноценно с ними общаться, участвовать в их воспитании”, - отмечает Азёма. По ее мнению, имеет место нарушение права на семейную жизнь.