Քաղաքական խորհրդատվություններ Հայաստանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարությունների միջև 12/22/2015   12:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 21-ին ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունում կայացան ռուս-հայկական երկկողմ խորհրդատվություններ` անվտանգության օրակարգի լայն շրջանակի խնդիրների շուրջ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ռուսական կողմից խորհրդատվություններն անցկացնում էին Չտարածման և սպառազինությունների վերահսկման հարցերի դեպարտամենտի տնօրեն Միխայիլ Ուլյանովը և նրա տեղակալ Վլադիմիր Երմակովը, իսկ հայկական կողմից` ԱԳՆ սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը: Խորհրդատվություններին մասնակցում էր ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Արա Ավետիսյանը:
Կողմերը քննարկեցին միջուկային զենքից ազատ գոտիներին, Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի վերանայման խորհրդաժողովին, Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմին, արտահանման վերահսկման ոլորտին առնչվող հարցեր: Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց միջազգային կառույցների շրջանակներում արդյունավետ համագործակցության, փաստաթղթերի համահեղինակման առնչությամբ։
Պարբերաբար անցկացվող ամենամյա երկկողմ խորհրդատվությունները կողմերը գնահատեցին որպես կարևոր միջոցառում՝ դիրքորոշումների հստակեցման և համաձայնեցման առումով և ընդգծեցին շարունակականության ապահովման անհրաժեշտությունը։

МИД Армении и РФ провели политические консультации по широкому кругу вопросов безопасности 12/22/2015   14:12  |  Лента новостей
Армяно-российские консультации по широкому кругу вопросов безопасности прошли в министерстве иностранных дел РФнакануне, 21 декабря. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
С российской стороны консультации проводили директор Департамента по вопросам нераспространения и контроля над вооружениями (ДНКВ) Михаил Ульянов и его заместитель Владимир Ермаков, с армянской стороны –  начальник Департамента по контролю над вооружениями и международной безопасности МИД РА Самвел Мкртчян. В консультациях принимал участие советник посольства Армении в РФ Ара Аветисян.
Стороны обсудили вопросы, связанные с зонами, свободными от ядерного оружия,  пересмотром договора о нераспространении ядерного оружия,  режимом контроля над обычными вооружениями в Европе, сферой контроля экспорта.
Участники выразили удовлетворение эффективным сотрудничеством в рамках международных структур. Стороны придали важность регулярному проведению консультаций для уточнения и согласования позиций, подчеркнув необходимость их продолжения.