Քննչական կոմիտեն՝ քվեարկության արդյունքները կեղծելու վերաբերյալ հարուցված քրեական գործերի մասին 12/17/2015   17:32  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
2015թ. դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքում թիվ 4 ընտրատարածքի տարբեր տեղամասերում տեղ գտած խախտումների վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արաբկիր վարչական շրջանում ստացված ահազանգերի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով հարուցվել է 3 քրեական գործ՝ քվեարկության արդյունքները կեղծելու վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
1.06.12.2015թ.-ին՝   ժամը 23:20-ին ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՕԿԿ-ից  ոստիկանության  Արաբկիրի բաժին  ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ իրենց է զանգահարել ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչ Վահրամ Թոքմաջյանը և հայտնել, որ թիվ 4/26  ընտրատեղամասում գողացել են  «Ոչ»-ի քվեաթերթիկները և ավելացրել նույնքան «Այո»-ի քվեաթերթիկ:
ՀՀ ՔԿ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Վ.Թոքմաջյանը հաղորդում և բացատրություն է տվել, որ 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին  տեղի ունեցած ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքում Երևան քաղաքի Վահրամ Փափազյան փողոցի 8 հասցեում տեղակայված թիվ 4/26  տեղամասում՝ ժամը 21:00-ի սահմաններում, անհայտ անձը գողացել է 219 հատ «Ոչ» քվեարկված քվեաթերթիկ, որի փոխարեն ավելացվել է նույնքան «Այո» քվեարկված քվեաթերթիկ։
Նկատի ունենալով, որ ահազանգի հիման վրա նախապատրասված նյութերն առերևույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 150-րդ հոդվածով (քվեարկության արդյունքները կեղծելը) նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ Արաբկիրի քննչական բաժնում 16.12.15թ. հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 150-րդ  հոդվածով։
2.  07.12.2015թ.` ժամը 04:35-ին, ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՕԿԿ ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ 06.12.2015թ. տեղի ունեցած Սահմանադրական փոփոխությունների հարաքվեի արդյունքների ամփոփման ընթացքում թիվ 4/20 ընտրատեղամասում տեղի են ունենում խախտումներ:
Ահազանգի հիման վրա ՀՀ Քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Արաբկիրի քննչական բաժնում նյութերի նախապատրաստման ընթացքում «ՀԱԿ»-ի վստահված անձ Անի Թովմասյանը հաղորդում և բացատրություն է տվել այն մասին, որ 06.12.2015թ. տեղի ունեցած Սահմանադրական փոփոխությունների հարաքվեի արդյունքների ամփոփման ընթացքում թիվ 4/20 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլայ  Մոսինյանի կողմից ձայները սխալ հաշվելու, ինչպես նաև արձանագրություններն ակնհայտ սխալ տվյալներով հաստատելու արդյունքում կեղծվել են քվեարկության արդյունքները:
3. 07.12.2015թ.` ժամը 03:00-ին, ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Արաբկիրի բաժնում հաղորդում է ստացվել «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության փաստաբան Քրիստինա Գևորգյանից այն մասին, որ 06.12.2015թ. տեղի ունեցած Սահմանադրական փոփոխությունների հարաքվեի արդյունքների ամփոփման ընթացքում թիվ 04/05 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի կողմից կատարվել է հանրաքվեի արդյունքների ակնհայտ սխալ հաստատում, կեղծվել են քվեարկության արդյունքները:
Ահազանգի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Արաբկիրի քննչական բաժնում նախապատրաստվել են նյութեր։
Նկատի ունենալով, որ նախապատրասված նյութերն առերևույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 150-րդ հոդվածով (քվեարկության արդյունքները կեղծելը) նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ Արաբկիրի քննչական բաժնում 16.12.15թ. հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 150-րդ  հոդվածով։
Նշված բոլոր երեք քրեական գործերով որոշումներ են կայացվել՝ ըստ քննչական ենթակայության՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն, ուղարկելու մասին։
Այսպիսով՝ դեկտեմբերի 17-ի դրությամբ, ՀՀ քննչական կոմիտեում հարուցված քրեական գործերից 6-ն ուղարկվել են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։ Հարուցված քրեական գործերից 3-ը վերաբերել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 150-րդ հոդվածին (քվեարկության արդյունքները կեղծելը), 3-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածին (Ընտրական իրավունքի իրականացմանը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը)։

СК Армении представил подробности по уголовным делам о фальсификации результатов голосования в ходе конституционного референдума 12/17/2015   18:49  |  Конституционные реформы
Следственный комитет Армении представил подробности уголовных дел, возбужденных на основе сообщений о фальсификации результатов голосования в ходе референдума по проекту изменений в Конституцию Армении 6 декабря 2015 года.
Как передает пресс-служба СК Армении, речь идет об инцидентах на трех участках для голосования избирательного округа №4 в ереванском округе Арабкир
1. 6 декабря 2015 года в 23:20 из Центра оперативного управления Управления Полиции г. Ереван в арабкирский отдел Полиции поступило сообщение о том, что им позвонил представитель “АНК” Ваграм Токмаджян и сообщил, что на избирательном участке №4/26 похитили бюллетени с заполненной графой “Нет” и увеличили на столько же количество бюллетеней с заполненной графой “Да”.
В ходе подготовки следственным отделом СК РА по административному району Арабкир материалов В. Токмаджян подал сообщение и дал разъяснения, согласно которым 6 декабря 2015 года в ходе референдума по реформе Конституции РА около 21:00 на избирательном участке №4/26 , расположенном по ереванской улице Ваграма Папазяна 8, неизвестный украл 219 бюллетеней с заполненной графой “Нет” и на их место положил столько же бюллетеней с заполненной графой “Да”.
С учетом того, что подготовленные на основе сообщений материалы, предположительно, содержат признаки преступления, предусмотренного статьей 150 Уголовного кодекса РА(Фальсификация результатов выборов или голосования), 16 декабря 2015 года следственным отделом по району Арабкир было возбуждено уголовное дело по статье 150 Уголовного кодекса РА.
2. 7 декабря 2015 года в 04:35 в Центр оперативного управления Управления Полиции г. Ереван поступило сообщение о нарушениях на избирательном участке №4/20 2015 года в ходе подведения итогов голосования на референдуме по реформе Конституции 6 декабря 2015 года. При подготовке следственным отделом СК РА по административному району Арабкир на основе полученного сообщения материалов доверенное лицо “АНК” Ани Товмасян подала сообщение и дала разъяснения, согласно которым 6 декабря 2015 года в ходе подведения итогов референдума по реформе Конституции из-за неверного подсчета председателем участковой избирательной комиссии №4/20 Николаем Мосиняном голосов, а также утверждения им протоколов с заведомо неверными данными были сфальсифицированы результаты.
7 декабря 2015 года в 03:00 арабкирским отделом управления Полиции РА по городу Ереван было получено сообщение от адвоката общественной организации “Против правого произвола” Кристины Геворкян о заведомо неверном утверждении участковой избирательной комиссией и фальсификации результатов голосования в ходе подведения итогов референдума по реформе Конституции 6 декабря 2015 года. На основе сообщения следственным отделом по административному району Арабкир были подготовлены материалы.
С учетом того, что подготовленные на основе сообщений материалы, предположительно, содержат признаки преступления, предусмотренного статьей 150 Уголовного кодекса РА(Фальсификация результатов выборов или голосования), 16 декабря 2015 года следственным отделом по району Арабкир возбуждено уголовное дело по статье 150 Уголовного кодекса РА.
По всем трем указанным уголовным делам вынесены решения о передаче их по подследственности в Специальную следственную службу.
По состоянию на 17 декабря шесть из возбужденных Следственных комитетом РА уголовных дел направлены в Специальную следственную службу. Три из заведенных уголовных дел касаются преступления, предусмотренного статьей 150(Фальсификация результатов выборов или голосования) Уголовного кодекса РА, остальные три - преступления, предусмотренного статьей 149(Воспрепятствование осуществлению избирательного права, работе избирательных комиссий или осуществлению своих полномочий лицом, участвующим в выборах) Уголовного кодекса РА.