Մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների ստաժը կրկնակի կհաշվարկվի. ԱԺ-ն միաձայն հավանություն տվեց 12/10/2015   12:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը քիչ առաջ ընդունեց նախօրեին քննարկված հարցերը:
Այդ թվում միաձայն՝ 100 «կողմ» ձայներով, առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը:
Ինչպես նախօրեին նախագծի ներկայացման ժամանակ հայտնել էր հիմնական զեկուցող՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Արա Նազարյանը, նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ առաջնագծում մարտական հերթապահություն իրականացնող ՀՀ զինված ուժերի սպայական, ենթասպայական և պայմանագրային շարքային կազմի զինծառայողների համար ՀՀ օրենսդրությամբ համարժեք և նշանակալի արտոնություններ սահմանված չեն:
Այդ իսկ պատճառով կառավարությունն առաջարկում է առաջնագծում մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների ստաժը կրկնակի հաշվարկել:

Армянским военнослужащим, несущим боевое дежурство, удвоят стаж при выходе на пенсию 12/10/2015   13:14  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении на заседании в четверг приняло в первом чтении рассмотренный днем ранее законопроект о внесении дополнения в закон “О государственных пенсиях”.
Документ был принят единогласно.
Как сообщил в среду  первый заместитель министра обороны Армении Ара Назарян, необходимость принятия законопроекта обусловлена тем, что для офицеров, прапорщиков и контрактников ВС Армении, несущих боевую службу на передовой,  законодательством не предусмотрены существенные соразмерные льготы.
По этой причине Правительство предлагает засчитать несущим боевое дежурство военнослужащим удвоенный срок службы при выходе на пенсию.