Սերժ Սարգսյան. Այսուհետ դեկտեմբերի 9-ը ոչ միայն Ցեղասպանության կոնվենցիայի ընդունման օրն է, այլև յուրաքանչյուր տարվա այդ օրը համախմբվելու ենք ՄԱԿ-ի բարձր հովանու ներքո 12/09/2015   16:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի, արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ:
Այսօր միջազգային հանրությունն առաջին անգամ պաշտոնապես նշում է Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի, արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը:
Մարդկության դեմ գործված ամենածանր հանցագործության կրկնությունն էր, որ հանգեցրեց ցեղասպանություն եզրույթի ստեղծմանն ու դրա հիման վրա 1948 թվականին «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխարգելման և դրա պատժի մասին» կոնվենցիայի ընդունմանը. այն նոր՝ իրավական էջ բացեց ցեղասպանությունների սահմանման և ցեղասպանությունների կանխարգելման համամարդկային պայքարում:
Մեր օրերում, երբ աշխարհի առաջադեմ հանրությունը ոգեկոչում է նախորդ դարի ամենավայրագ հանցագործությունների կարևոր տարելիցները, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ, Օսվենցիմի ազատագրման 70-րդ, Կամբոջայի ցեղասպանության 40-րդ, ինչպես նաև Ռուանդայի, Պոնտոսի հույների, ասորիների և այլ վայրերում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների տարե-լիցները, մեր աչքի առջև շարունակում է խեղվել մարդկության պատմությունը, մեր աչքի առջև իրականցվում են էթնիկ զտումներ, զանգվածային սպանություններ, ոչնչացվում են քաղաքակրթության հազարամյա մշակութային կոթողներ, ջնջվում է ժողովուրդների հիշողությունը:
Ուստի, միջազգային հանրությունը կրկին համախմբվել է՝ ամեն տարի դեկտեմբերի 9-ին պատգամելու, որ այս ծանրագույն հանցագործության անմեղ զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու լավագույն դրսևորումը ընդդեմ ցեղասպանությունների միասնական պայքարն է:
Հենց այդ միասնականության արդյունքում էր, որ ՄԱԿ-ի անդամ երկրների մեծամասնությունը սատարեց ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդի հայրենիքի` Հայաստանի Հանրապետության առաջարկությանը և Գլխավոր վեհաժողովի համապատասխան բանաձևով դեկտեմբերի 9-ը հռչակեց «Ցեղա-սպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի, արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր»:
Նախաձեռնությունը ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային պայքարի մեր հանձնառության կարևոր ձեռքբերումներից էր, որ հատուկ խորհուրդ ստացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում:
Այսուհետ դեկտեմբերի 9-ը ոչ միայն Ցեղասպանության կոնվենցիայի ընդունման օրն է, այլև յուրաքանչյուր տարվա այդ օրը համախմբվելու ենք ՄԱԿ-ի բարձր հովանու ներքո, վերաիմաստավորելու օրվա խորհուրդը՝ «Այլևս երբեք»:

Президент Армении выступил с обращением по случаю отмечаемого впервые Международного дня памяти жертв геноцидов 12/09/2015   18:47  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян выступил в среду с обращением по случаю отмечаемого впервые Международного дня памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления, передает пресс-служба главы армянского государства.
“Сегодня мировое сообщество впервые официально отмечает Международный день памяти жертв геноцидов, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления.Повторение самого страшного преступления против человечества привело к возникновению термина “геноцид” и принятию в 1948 году на этой основе Конвенции "О предупреждении преступления геноцида и наказании за него", которая открыла новую правовую страницу в общемировой  борьбе за определение геноцидов и их предотвращение”, - говорится в послании президента.
Серж Саргсян напомнил, что в этом году мировое сообщество отмечает важные годовщины самых варварских преступлений прошлого века, в том числе 100-летнюю годовщину Геноцида армян, 40-летие геноцида в Камбодже, а также годовщины геноцидов в Руанде, понтийских греков и ассирийцев. Президент также упомянул, что в этом году отмечается и 70-летие со дня освобождения Освенцима.
По словам главы армянского государства, на глазах всего мира продолжается искажение истории, происходят этнические чистки, массовые убийства, уничтожаются культурные памятники тысячелетней давности, стирается память народов.
Поэтому  международное сообщество вновь объединяется 9 декабря вокруг завета: наилучшим проявлением уважения к памяти невинных жертв этого тягчайшего преступления является сплоченная борьба против геноцидов.
“Результатом этого объединения стала поддержка большинством стран-членов ООН предложения Армении - Родины народа, пережившего Геноцид, и соответствующей резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН 9 декабря было объявлено “Международным днем памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления”, - напомнил глава армянского государства.
“Эта инициатива стала одним из важных достижений в рамках обязательств  в международной борьбе против геноцидов, которая приобрела особое значение именно в год 100-й годовщины Геноцида армян. Отныне  9 декабря - не только День принятия Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, но и каждый год в этот день мы будем объединяться под эгидой ООН для осмысления завета этого дня:  "Отныне никогда!"", - отмечается в обращении.