Սահմանադրական փոփոխություննե՞ր, թե՞ նոր Սահմանադրություն. քննարկում Սահմանադրության «կողմ» և «դեմ» թեմայով 11/30/2015   12:01  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ոչ թե սահմանադրական փոփոխություններ, այլ նոր սահմանադրություն: Հանրաքվեի դրված փաստաթղթի նախագծի մասին այսօր Արմավիր քաղաքում հրավիրված քննարկմանը նման կարծիք հայտնեց իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ փոփոխվել են, ոչ թե առանձի դրույթներ, այլ` երկրի ամբողջ կառավարման համակարգը, ավելացել ու հանվել են առանձին գլուխներ:
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանական կառավարման կարգին ու կայուն մեծամասնության ձևավորման մասին նախագծի կողմնակիցների պնդումներին, Զարուհի Հովհաննիսյանի կարծիքով այդ ամենը տանում է դեպի միակուսակցական կառավարման համակարգ: «Ամեն ինչ ուղղորդվում է դեպի մեկ կուսակցություն»,- ասաց նա:
Զարուհի Հովհաննիսյանն անդրադարձավ նաև նախագծում լայնորեն կիրառված «խթանել» տերմինին, երբ պետության նախկինում սահմանադրությամբ ամրագրված պարտավորությունները փոխարինվել են այդ բառով: Սա, ըստ նրա, նշանակում է, որ պետությունը եթե չցանկանա, չի անի, իսկ քաղաքական ուժերն ու քաղաքացիներն էլ պետք է անօգուտ պայքար մղեն իշխանության անգործության դեմ:
ՀՀԿ Արմավիրի շրջանային խորհրդի անդամ Հովհաննես Ստեփանյանը, հակադարձելով Զարուհի Հովհաննիսյանին, հայտարարեց, որ նոր սահմանադրությունը հնարավորություն է տալու, որ  ԱԺ-ն դառնա կառավարությանը վերահսկող մարմին, ԱԺ փոխնախագահներից մեկը լինելու է ընդդիմության ներկայացուցիչ, իշխանության երեք ճյուղերը տարանջատվելու են և ունենալու են հակակշիռ:
«Հանրությունը պետք է հասկանա, որ Սահմանադրության այս նախագիծն ավելի ժողովրդավարական է, և ունենալու ենք ավելի կայուն խորհրդարանական կառավարմամբ երկիր»,- նշեց ՀՀԿ ներկայացուցիչը:
09:06 27/11/2015  |  ՄամուլՀՀԿ-ի ու ՕԵԿ-ի ներկայացուցիչները ու տուրուդմփոց են «սարքել»՝ սահմանադրական բարեփոխումների պատճառով. «Իրատես de facto»
13:50 24/11/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Ոչ»-ի ճակատից հնչող քննադատությունները քաղաքական հայտարարություններ են. Արփինե Հովհաննիսյան. Panorama
17:56 23/11/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԱնդրեաս Ղուկասյան. Սահմանադրական փոփոխությունները քաղաքացուն քաղաքականությունից օտարելու նպատակ են հետապնդում
11:21 21/11/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՍահմանադրական բարեփոխումների անցնելու դեպքում իշխանության իրական կրողը դառնում է ժողովուրդը. Yerkir
14:11 20/11/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՍահմանադրության որոշ դրույթներ Կարինե Դանիելյանը ազգակործան է համարում
14:59 17/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱնահիտ Բախշյանը` Մկրտիչ Մինասյանին. «Խորհրդարանական համակարգն ինչպե՞ս պիտի պայքարի Գագիկ Խաչատրյանի, Սամվել Ալեքսանյանի մենաշնորհի դեմ»
14:20 17/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍա, իրոք, շոու է. Արամ Սարգսյանը` «այո»-ի ու «ոչ»-ի համատեղ քարոզարշավի մասին
12:45 17/11/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՄտավորականների խորհուրդը դեմ է Սահամանադրության փոփոխությանը

На референдум будет вынесена новая Конституция, а не изменения в нее – правозащитница 11/30/2015   12:39  |  Актуальная тема
На референдум будет вынесена новая Конституция, а не изменения в Основной закон. Такое мнение выразила правозащитница Заруи Ованнисян на состоявшемся в городе Армавир обсуждении по реформе Конституции.
По ее словам,  были изменены не отдельные положения, вся система госуправления, исключены и внесены отдельные главы.
Что касается утверждений сторонников проекта парламентской модели правления и  формировании стабильного большинства, то, по мнению Заруи Ованнисян, все это ведет к однопартийной системе управления.
Заруи Ованнисян также коснулась широко применяемого в проекте термина ”стимулировать”, которым были заменены ранее закрепленные в Конституции обязательства государства. Это, по ее мнению, означает, что, если государство не пожелает сделать что-то, то этого не сделает, а политические силы и граждане будут вынуждены вести безуспешную борьбу против бездействия власти.
Член Армавирского областного совета от РПА Ованнес Степанян, парируя заявления Заруи Ованнисян, отметил, что новая Конституция позволит наделить Национальное Собрание полномочиями органа, контролирующего правительство. Он также напомнил, что одним из вице-спикеров парламента будет представитель оппозиции, предусмотрено также разделение ветвей власти, в условиях которого будет работать система сдержек и противовесов.
“Общественность должна понимать, что этот проект Конституции гораздо более демократичный, чем предыдущий, и у нас будет страна с более стабильной парламентской формой правления”, - сказал он.
16:29 27/11/2015  |  Избирательное право Миссия наблюдателей СНГ на референдуме по реформе Конституции Армении приступила к работе
15:59 27/11/2015  |  Лента новостейПрезидент Армении обсудил с генпрокурором вопросы проведения референдума по реформе Конституции
14:08 27/11/2015  |  Избирательное правоЗа референдумом по реформе Конституции Армении проследят свыше 3 тыс. местных и более ста международных наблюдателей