«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով դատավճիռը հօգուտ թուրք ազգայնականի է. yerkirmedia 10/15/2015   15:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստրասբուրգում, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, հրապարկվել է թուրք ազգայնական գործիչ Դողու Փերինչեքի «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով դատավճիռը։ Այն արձանագրել է, որ Փերինչեքի իրավունքները ոտնահարվել են։ Դատարանն, այսպիսով, մերժել է Շվեյցարիայի հայցը։ Այս մասին տեղեկանում ենք yerkirmedia.am-ից:
Գործի նախապատմությունը կապվում է Թուրքիայի քաղաքացի Դողու Փերինչեքի ռասիստական եւ ատելություն սերմանող գործունեության հետ:
Թուրք ազգայնական քաղաքական գործիչ, Թուրքիայի «Աշխատավորական կուսակցության» ղեկավար Փերինչեքը 2005 թվականին Շվեյցարիայում տարբեր կոնֆերանսների ժամանակ ժխտել էր 1915 թվականին Օսմանյան Կայսրության՝ հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության պատմական փաստն՝ անվանելով այն «միջազգային սուտ»:
Այդ ժամանակ «Շվեյցարիա-Հայաստան» միությունը քրեական հայց էր ներկայացրել Փերինչեքի դեմ, եւ Լոզանի դատարանը 2007 թվականին մեղավոր էր ճանաչել նրան՝ «ռասայական խտրականություն սերմանելու համար»:
Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի բողոք էր ներկայացրել ՄԻԵԴ՝ հենվելով Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի վրա, այն է՝ ազատ արտահայտման իրավունքը: 2013 թվականին ՄԻԵԴ-ը վճռել էր, որ Փերինչեքի դեմ վճռով Շվեյցարիան խախտել է նրա խոսքի ազատությունը: Այնուհետեւ Ժնեւը դիմեց Եվրոպական դատարան՝ գործը Գերագույն պալատում վերանայելու պահանջով:

ЕСПЧ огласил вердикт по апелляции Швейцарии на решение Евросуда по делу Догу Перинчека - СМИ 10/15/2015   15:46  |  Лента новостей
Сегодня в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) в Страсбурге состоялось заседание Большой палаты Суда, на котором был зачитан окончательный вердикт по апелляции правительства Швейцарии против решения ЕСПЧ от 17 декабря 2013 года по иску “Догу Перинчек против Швейцарии”.
Вердикт констатировал ущемление прав Перинчека. Таким образом, суд отклонил иск Швейцарии, сообщает yerkirmedia.am.
Предыстория дела связана с деятельностью Догу Перинчека, разжигающей расизм и ненависть.
13:55 28/01/2015  |  Лента новостейГлава Ассоциации “Швейцария-Армения” указал на важнейшие вопросы в деле Перинчека, ответы на которые должна дать Большая палата ЕСПЧ
13:39 28/01/2015  |  Лента новостей Две турецкие юридические организации участвуют вместе с канадским Институтом Зоряна в судебном процессе по делу Перинчека
08:59 28/01/2015  |  Актуальная темаБольшая Палата ЕСПЧ приступает к рассмотрению дела “Швейцария против Перинчека”
14:11 26/12/2014  |  Аналитика Амаль Клуни представит Армению в ЕСПЧ. Отрицающий факт Геноцида армян турецкий деятель бьется в нервных конвульсиях
17:58 15/07/2014  |  Лента новостейАрмения примет участие в качестве третьей стороны в деле “Швейцария против Перинчека”
10:17 12/03/2014  |  ПрессаШвейцария подаст апелляцию на решение ЕСПЧ по делу Догу Перинчека
15:26 19/02/2014  |  Актуальная темаКатоликос всех армян Гарегин II назвал неприемлемым вердикт ЕСПЧ по делу “Догу Перинчек против Швейцарии”
09:25 21/12/2013  |  Лента новостейМинистр юстиции Армении назвал неоднозначным решение ЕСПЧ по делу Перинчека против Швейцарии
13:30 19/12/2013  |  АналитикаАра Казарян: Решение ЕСПЧ по иску Перинчека против Швейцарии не повлияет на международное признание Геноцида армян