Հակառակորդի կողմից պայմանագրային զինծառայող է սպանվել. հարուցվել է քրեական գործ 09/03/2015   15:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ հակառակորդի կողմից պայմանագրային զինծառայողի սպանության դեպքի առթիվ:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015թ. սեպտեմբերի 3-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում, հակառակորդի անհայտ զինծառայողը, ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, սպանելու դիտավորությամբ խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրազենից կրակոց է արձակել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքում մարտական հերթապահության նշանակված նույն զորամասի պայմանագրային զինծառայող, 1975թ. ծնված Հայկ Կառլենի Թևոյանի ուղղությամբ, որի արդյունքում վերջինս պարանոցի շրջանում ստացած հրազենային գնդակային վնասվածքից մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում  հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 13-րդ կետերով:

Уголовное дело возбуждено по факту убийства противником военнослужащего-контрактника ВС Армении 09/03/2015   16:33  |  Лента новостей
Уголовное дело возбуждено по факту убийства противником военнослужащего –контрактника ВС Армении, сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
Дело заведено Главным военным следственным управлением Следственного комитета Армении по пунктам 6 и 13 части 2 статьи 104(Убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма ) Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное расследование.
“3 сентября 2015 года, примерно в 10:30 неизвестный азербайджанский военнослужащий выстрелил из крупнокалиберной снайперской винтовки в военнослужащего контрактной службы N-ской воинской части Минобороны Армении Айка Карленовича Тевояна 1975 года рождения, назначенного на дежурство на боевом посту оборонительного участка той же воинской части, в результате чего последний от полученного огнестрельного пулевого ранения в шею скончался”,- говорится в сообщении ведомства.