Քննությունը կպարզի հարսանեկան խնջույքի մասնակիցների թունավորման պատճառները 08/03/2015   19:39  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ հարսանեկան խնջույքի մասնակիցների թունավորման դեպքի առթիվ։
Ինչպես հայտնում են Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից, 2015թ. օգոստոսի 02-ին՝ ժամը 00:15-ին,  «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ» ՓԲ ընկերությունից ահազանգ է ստացվել, որ  «սննդային թունավորում» ախտորոշմամբ հիվանդանոց է դիմել թվով 19 անձ:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ վերոնշյալ անձինք հիվանդանոց են տեղափոխվել Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղում գտնվող ռեստորանահյուրանոցային համալիրից, որտեղ բոլորը մասնակցել են հարսանեկան խնջույքի: Նույն օրը համալիրից նույն աշխտորոշմամբ ՀՀ ԱՆ «Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոց ՓԲ ընկերություն է դիմել ևս 11 անձ:
Նկատի ունենալով, որ նյութերում առերևույթ առկա են հանացագործության հատկանիշներ մատնանշող բավարար հիմքեր՝ Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (Սպառողների կյանքի կամ առողջության անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, աշխատանքներ կատարելը կամ ծառայություններ մատուցելը, որն անզգուշությամբ վնաս է պատճառել երկու կամ ավելի անձանց առողջությանը):
Ստեղծվել է քննչական խումբ։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ բոլոր քննչական և դատավարական միջոցառումները՝ սննդային թունավորման պատճառը, եղանակը պարզելու ուղղությամբ։
Քննության արդյունքներով կայացվող դատավարական որոշումների մասին տեղեկություն կտրամադրվի լրացուցիչ։
14:56 02/08/2015  |  Արտակարգ պատահարներՀիվանդանոցային բուժում են ստանում զանգվածային թունավորումից տուժածներից երեքը. նրանց վիճակը գնահատվում է թեթև և միջին ծանրության
14:04 02/08/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Հատիսի լանջին» ռեստորանային համալիրի գործունեությունը կասեցված է
10:24 02/08/2015  |  Արտակարգ պատահարներԹունավորման նախանշաններով հոսպիտալացված հիվանդների մեծ մասը դուրս է գրվել. բուժումը շարունակում է տասը հիվանդ
09:33 02/08/2015  |  Արտակարգ պատահարներԶանգվածային թունավորում Երևանում. «Հատիսի լանջին» ռեստորանային համալիրից հոսպիտալացվել է 29 մարդ. 4-ի վիճակը ծանր է
16:52 04/07/2015  |  ԱռողջությունԱրտաշատի ռեստորանում խնջույքից հետո մասնակիցները թունավորման ախտանիշներով տեղափոխվել են հիվնադանոց
14:02 08/06/2015  |  ԱռողջությունԹունավորման պատճառ դարձած թութը Գեղարքունիք էր հասել Արարատի մարզից
15:22 06/06/2015  |  ԱռողջությունԲնակիչների մոտ հայտնաբերված թութն ուղարկվել է լաբորատոր փորձաքննության

СК Армении устанавливает причины отравления участников свадебного торжества 08/04/2015   14:02  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту отравления участников свадебного торжества в одном из ресторанных комплексов в Армении. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
“С учетом предположительного наличия в материалах дела достаточных данных, указывающих на признаки преступления, абовянским следственным отделом следственного управления Следственного комитета Армении по Котайкской области возбуждено уголовное дело по пункту 2 части 2 статьи 279 Уголовного кодекса(Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, причинившие по неосторожности вред здоровью двух или более лиц)”,-говорится в сообщении.
2 августа 2015 года, в 00:15 из ЗАО “МЦ Святой Григорий Просветитель” поступил сигнал о том, что с диагнозом “пищевое отравление” в больницу обратились 19 человек.
При подготовке материалов выяснилось, что все вышеуказанные лица были доставлены в больницу Ариндж Котайкской области, где участвовали в свадебном торжестве. В тот же день с тем же диагнозом в инфекционную клиническую больницу “Норк” обратилось еще 11 человек, которые находились в ресторанном комплексе.
Создана следственная группа. Предпринимаются все необходимые и процессуальные мероприятия, направленные на установление причины отравления.