ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն այցելել է Բրյուսել 06/26/2015   17:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հունիսի 24-25-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր Բրյուսելում: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Եվրոպական խորհրդարանում Արտակ Զաքարյանը հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ« Եվրոպական պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների խմբի ներկայացուցիչ Ռիչարդ Չառնեցկու« Եվրոպական խորհրդարանում ԵԺԿ քաղաքական խմբի փոխնախագահ Յացեկ ՍարյուշՎոլսկու« ԵԺԿ խմբի պատգամավորներ Ֆրանկ էնգելի եւ Ագնեշկա ԿոզլովսկաՌաեւիչի« Եվրոպական խորհրդարանում սոցիալիստների եւ դեմոկրատների առաջադիմական դաշինքի խմբի փոխնախագահ Կնուտ Ֆլեքենշտայնի եւ պատգամավոր Գեորգ Պիրինսկու« Եվրախորհրդարանի Կանաչների խմբի/Եվրոպական ազատ դաշինքի փոխնախագահ« Եվրանեսթ ԽՎ-ի համանախագահ Հեյդի Հաուտալայի« Եվրախորհրդարանի Ազատության Եվրոպա եւ ուղիղ ժողովրդավարություն խմբի փոխնախագահ Ռոլանդաս Պակսասի« խմբի պատգամավորներ Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոյի եւ Լաուրա Ագեայի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող խնդիրներ:
Քննարկումների ընթացքում բարձր է գնահատվել արտաքին քաղաքական տարբեր ոլորտներում Հայաստանի կողմից վարվող կառուցողական քաղաքականությունը: Կարեւորվել են Ռիգայի գագաթաժողովում Հայաստանի կողմից ամրագրված դիրքորոշումներն ու համաձայնությունները:
Հանդիպումների ընթացքում Արտակ Զաքարյանը նշել է« որ Հայաստանի խորհրդարանը բարձր է գնահատում 2015թ. ապրիլի 15-ին Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւը« ինչպես նաեւ եվրոպական շատ երկրների ազնիվ արձագանքը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի արարողություններին:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է նաեւ եվրապատգամավորների հաճախակի այցելությունները Հայաստանի Հանրապետություն« ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն եւ նշել« որ այդ այցելությունները շարունակական լիցքեր են հաղորդում Լեռնային Ղարաբաղում ժողովրդավարության զարգացմանը« ինչպես նաեւ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Քննարկվել են նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը եւ ԼՂՀ¬Ադրբեջան շփման գծում առկա իրավիճակի, լարվածության աճի եւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպումների ընթացքում Արտակ Զաքարյանը ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի անունից Եվրախորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների հանձնել է ԱԺ պատվոգրեր եւ շնորհակալագրեր` ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները բարձր են գնահատել հայ խորհրդարանականների հետ ակտիվ կապերի ու գործնական հարաբերությունների առաջմղման անհրաժեշտությունը եւ այդ հարցում վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը:
Հանդիպումների ընթացքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել առաջիկայում իրականացվելիք մի շարք համատեղ նախաձեռնությունների շուրջ:

А. Закарян: Парламент Армении высоко ценит принятую Европарламентом резолюцию, осуждающую Геноцид армян 06/26/2015   19:13  |  Лента новостей
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян 24-25 июня находился с рабочим визитом в Брюсселе, сообщает пресс-служба армянского парламента.
В Европейском парламенте А.Закарян встретился с вице-председателем Европарламента, представителем группы консерваторов и реформистов Европы Ричардом Чарнецки, вице-председателем политической группы ЕНП Яцеком Сарьюш-Вольски, депутатами группы ЕНП Франком Энгелем и Агнешкой Козловска-Раевич, вице-спикером прогрессивного альянса социалистов и демократов в Европарламенте Кнутом Флекенштайном и депутатом Георгом Пирински, вице-председателем Группы зеленых/Европейского свободного альянса Европарламента, сопредседателем ПА “Евронест” Хейди Хаутала, вице-председателем группы Европа Свободы и прямая демократия Европарламента Роландасом Паксасом, депутатами группы Фабио Масимо Кастальдо и Лаурой Агеа.
В ходе встреч обсуждены проблемы парламентского сотрудничества Армения – ЕС.
На встрече высоко оценена проводимая Арменией конструктивная внешняя политика в различных сферах. Подчеркнута важность закрепленных Арменией на Рижском саммите позиций и соглашений.
В ходе встреч А.Закарян отметил, что парламент Армении высоко ценит принятую Европарламентом 15 апреля 2015 г. осуждающую Геноцид армян резолюцию, а также честную реакцию многих европейских стран на церемонии к 100-й годовщине Геноцида армян.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян также подчеркнул важность частых визитов европарламентариев в РА и НКР, и отметил, что эти поездки всегда придают новый импульс развитию демократии в Нагорном Карабахе, содействуют мирному урегулированию конфликта.
Обсуждены также вопросы, касающиеся урегулирования НК-конфликта и нынешней ситуации на линии соприкосновения НКР – Азербайджан, роста напряженности и формирования атмосферы доверия.
В ходе встречи А.Закарян от имени Председателя НС Г.Саакяна вручил группе депутатов Европарламента почетные и благодарственные грамоты НС – за значительный вклад в развитие парламентских отношений РА – ЕС.
Депутаты Европарламента высоко оценили активные связи и деловые отношения с армянскими парламентариями и подтвердили свою готовность содействовать им в этом вопросе.