Ինչո՞ւ է բժիշկը հիվանդին ուղղորդում կոնկրետ դեղատուն. Նախարարը չբացառեց ստվերը 06/01/2015   13:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեղատոմսը դուրս գրելիս բժիշկը մատնանշում է կոնկրետ դեղատան հասցեն, որտեղից հիվանդը պետք է գնի դեղամիջոցը:
Այս համատարած երևույթի դրդապատճառների մասին իրեն ուղղված հարցին առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանն այսօր ԱԺ-ում պատասխանեց, որ, իր համոզմամբ, դա պայմանավորված է ֆինանսական խնդիրներով:
Այսինքն՝ բժիշկը ցանկանում է հիվանդին ուղղորդել մոտ գտնվող դեղատուն, կամ այնտեղ, որտեղ տվյալ դեղամիջոցն ավելի մատչելի գնով է վաճառվում: Այդուհանդերձ, նախարարը չժխտեց նաև ստվերային հարաբերությունների հնարավոր առկայությունը:
«Հաշվի առնելով նաև որոշակի այլ ստվերային հարաբերությունները, եթե դուք դա ի նակտի ունեք,- ասաց Արմեն Մուրադյանը՝ դիմելով իրեն հարց ուղղած ԱԺ ԱԲՀԿ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանին,- ես չէի քաշվի այս երևույթից, և կասեմ՝ հնարավոր է և այդպես»:
Իսկ գործընթացը կկարգավորվի, ըստ նախարարի, միայն այն ժամանակ, երբ կստեղծվի միասնական առողջապահական ինտերնետային ցանց և կընդունվի նոր օրենք, որով դեղորայքի մեծ մասը դուրս կգրվի կանոնակարգված դեղատոմսով:
Այդ դեպքում որոշ դեղորայքի գները կկարգավորվեն պետության կողմից, ինչը, Արմեն մուրադյանի համոզմամբ, կզսպի ստվերային երևույթները:

Почему врач отправляет своего пациента в конкретную аптеку? Ответил глава Минздрава Армении 06/01/2015   14:03  |  Лента новостей
При выписке рецепта врач в Армении часто указывает адрес конкретной аптеки, в которой пациент должен приобрести лекарство.
По мнению министра здравоохранения РА Армена Мурадяна, это явление, получившее в Армении широкое распространение, обусловлено финансовыми проблемами.
По словам главы Минздрава, врач отправляет пациента либо в ближайшую  аптеку, либо в аптеку, в которой можно приобрести медикаменты по доступной цене. При этом министр не исключил наличия теневых отношений в данной сфере.
Армен Мурадян считает, что урегулировать этот процесс удастся лишь с созданием единой здравоохранительной веб-сети и с принятием нового закона, в соответствии с которым большая часть лекарств будет выдаваться по рецепту.
В этом случае цены на некоторые медикаменты будут регулироваться государством, что, по убеждению Армена Мурадяна, поможет обуздать теневые явления.