Հետամուտ ենք լինելու, որպեսզի հանկարծ ինչ-որ մեկը ինչ-որ սողանցքով դուրս չմնա. Արա Նազարյանը՝ կուրսանտի սպանության գործի մասին 05/06/2015   16:52  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Դա, իհարկե, մեր լիազորություններից դուրս է, բայց մեր վերաբերմունքից դուրս չէ, որովհետև այդ ստորությունը, այդ ոճիրը, մարդկային ուղեղի մեջ չտեղավորվող արարքը, որ տեղի է ունեցել, նաև մեր ուշադրության կենտրոնում է: Մենք ինքներս հետամուտ ենք լինելու, որպեսզի արդար պատժի ենթարկվեն»,-այսօր Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանը՝ ի պատասխան «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանի հարցի՝ անդրադառնալով Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում հունվարի 29-ին դաժանորեն սպանված կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանի դեպքին:
Հիշյալ դեպքի վերաբերյալ փոխնախարարին դիմած Ն.Զոհրաբյանը, մասնավորապես, նշեց, որ հանդիպել է սպանված կուրսանտի ծնողների հետ, ովքեր մտահոգություն են հայտնել, թե սպանության հետ ուղղակիորեն առնչվողներից մեկի հայրը հիշյալ ինստիտուտի արդեն նախկին պետի տեղակալն է, ով, չնայած նրան, որ պաշտոնից ազատված է, «կողմնակի կերպով փորձում է ճնշում գործադրել՝ օգտագործելով իր կապերը, քննության վրա՝ իր տղայի պատիժը հնարավորինս մեղմացնելու համար»:
Փոխնախարարը հայտնեց, որ ինքն էլ է հանդիպել սպանված կուրսանտի ծնողների հետ, և նրանք նույն մտահոգություններն իրեն էլ են հայտնել: Նաև նշեց, թե նախկին փոխտնօրենը «պիտի որ ներկայումս որևէ լծակ չունենա» գործը քննող մարմինների վրա:
«Դա մեր շահերից էլ է բխում՝ մենք պարտադիր հետամուտ ենք լինելու, որպեսզի հանկարծ ինչ-որ մեկը ինչ-որ սողանցքով դուրս չմնա»,- վստահեցրեց փոխնախարարը:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավարը նշեց, թե Հայկազ Բարսեղյանի ծնողներին մտահոգում էր այն, որ սենյակում, սպանությանն անմիջականորեն մասնակցած չորս երիտասարդներից բացի, այլ կուրսանտներ ևս եղել են, ովքեր տեսել են, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել, բայց հրաժարվում են ցուցմունք տալուց՝ ասելով, թե ոչինչ չեն տեսել, քնած են եղել:
«Մի պաշտոնյա էլ մենք ենք: Մեր երեխաները պիտի շատ ավելի զուսպ լինեն, շատ ավելի կիրթ լինեն, շատ ավելի դաստիարակված ու չափի մեջ և հասկանան, որ իրենց ծնողներին տրված պաշտոնը ոչ թե վայելելու համար է, այլ  պարտավորություն ունեն և՛ իրենք, և՛ ընտանիքի բոլոր անդամները»,- իր հերթին արձագանքեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
15:22 18/04/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԶինծառայողին վիրավորելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է
23:01 16/04/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՀայկազ Բարսեղյանի սպանության նախորդ օրը` Բանակի օրը, նա հալածվել է մեկ այլ կուրսանտի կողմից
15:33 08/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայկազ Բարսեղյանի սպանության մեջ մեղադրվողները գտնվել են ալկոհոլի ազդեցության տակ
11:50 14/02/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԿուրսանտի սպանության գործի նյութերով հարուցվել է նոր քրեական գործ

Мы проследим за тем, чтобы все виновные в убийстве курсанта Айказа Барсегяна понесли справедливое наказание – Ара Назарян 05/06/2015   17:29  |  Актуальная тема
Мы проявим последовательность в том, чтобы все виновные в жестоком убийстве курсанта Военного института имени Вазгена Саркисяна Айказа Барсегяна понесли справедливое наказание. Об этом заявил заместитель министра обороны Армении Ара Назарян, отвечая на вопрос главы парламентской фракции “Процветающая Армения’” Наиры Зограбян.
Зограбян сообщила, что встретилась с родственниками убитого курсанта, которые в беседе с ней выразили свои опасения по поводу того, что отец одного из фигурантов, напрямую причастных к убийству, несмотря на то, что освобожден от должности заместителя начальника Института, “косвенным образом пытается оказать давление на следствие, используя свои связи, чтобы добиться максимально мягкого наказания для своего сына”.
Замглавы Минобороны в ответ проинформировал, что и он встречался с родными убитого курсанта, которые высказали ему аналогичные опасения. Ара Назарян отметил, что “у бывшего заместителя начальника не должно быть каких-либо рычагов для оказания давления на органы, в ведении которых находится дело”.
“Это исходит из наших интересов. Мы будем последовательны в том, чтобы кто-либо и не подумал найти лазейку из этой ситуации”,- заверил замминистра.
Обвиняемыми по делу проходят четверо военнослужащих той же воинской части: Ваче Саакян, Мовсес Азарян, Гнел Тевосян и Норик Саакян. Им инкриминируют пп. 7 и 10 ч. 2 ст. 104(Убийство, совершенное группой лиц из хулиганских побуждений) УК РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
15:55 08/04/2015  |  Актуальная темаВ крови обвиняемых в убийстве военнослужащего Айказа Барсегяна нашли алкоголь