Ցեղասպանության ճանաչման քաղաքականությունը՝ առանց «մեր իրավունքների հաստատման», ոչ միայն անիմաստ է, այլ նաև՝ վտանգավոր. Արա Պապյան 05/01/2015   14:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի կարգախոսի առաջին մասով՝ հիշել ու հիշեցնել, ամեն ինչ բավականին հաջող անցավ. ապրիլի 24-ին նախորդող ու հաջորդող օրերին աշխարհի ամբողջ լրատվական դաշտը լի էր Հայոց ցեղասպանության, Հայաստանի մասին լուրերով, որպես կանոն՝ բավականին օբյեկտիվ լրատվությամբ:
Այս մասին լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը հայտարարեց «Մոդուս Վիվենդի» կազմակերպության նախագահ Արա Պապյանը՝ հավելելով՝ «բացառությամբ չնչին փոքրամասնության՝ թուրքական, առավել ևս՝ ադրբեջանական մամուլի»: Դա, Արա Պապյանի գնահատմամբ, միայն Հայաստանի շնորհը չէր, դրանում բավականին մեծ դեր են ունեցել հայտնի սփյուռքահայերը՝ Քիմ Քարդաշյանը, «Սիսթեմ օֆ ը դաուն» խումբը, Շարլ Ազնավուրը:
Տարելիցի կարգախոսի երկրորդ մասի՝ պահանջելու, վերաբերյալ Արա Պապյանը նշեց, որ իր համար «անհստակ մնաց, թե ինչ ենք պահանջում»: Նա ընդգծեց, որ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի պետական հանձնաժողովի կողմից ընդունված հռչակագրում պահանջն ավելի հստակ էր, հղումներ կային Սևրի պայմանագրին, Վուդրո Ուիլսոնի իրավարար վճռին, աշխատանքային խումբ ստեղծելուն, որը կհստակեցնի Հայաստանի պահանջները: Մինչդեռ իշխանությունների ելույթներում որևէ նման բան չհնչեց:
Արա Պապյանը սխալ է համարում իշխանությունների ներկայացուցիչների այն ընկալումը, թե   առաջինը պետք է Ցեղասպանությունը ճանաչվի, ապա  նոր պետք է անցում կատարել  պահանջատիրությանը, որևէ կապ այդ երկու բաղադրիչների միջև չկա:
«Ցեղասպանության ճանաչումը բոլորովին հիմք չի կարող հանդիսանալ պահանջատիրության համար, այսինքն՝ եթե ամբողջ աշխարհը՝ ներառյալ Թուրքիան, ճանաչի Ցեղասպանությունը, դրա հիման վրա մենք ոչինչ չենք կարող պահանջել»,- ասաց Ա.Պապյանը:
Նա պարզաբանեց, որ անհատական ու համայնքային գույքային պահանջների պարագայում դատական կարգով պետք է հիմնավորվի սեփականության փաստն ու իրավահաջորդ լինելը, այդ գործընթացը գնում է՝ մոտ հազար միավոր գույք տարբեր հայ ընտանիքներ հետ ստացել են տարիների ընթացքում: Ցեղասպանության ճանաչման հետ կապ չունի նաև Հայաստանի Հանրապետության իրավունքների, մասնավորապես՝ տարածքային ամբողջականության  վերականգնումը: Իրողություն է, որ միջազգային իրավունքով Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող տարածքների զգալի մասը  օկուպացվել է հարևան երկրի կողմից, ինչպես Հյուսիսային Կիպրոսը:
«Հետևաբար, այս երկուսն իրար հետ կապել չի կարելի՝ Ցեղասպանության ճանաչումը բարոյական հատուցման ոլորտում գտնվող երևույթ է»,- ասաց Ա.Պապյանը՝  հավելելով, որ եթե  Թուրքիան ճանաչի Հայոց Ցեղասպանությունը  արտաքին ճնշման ներքո, թուրքական հասարակությունը պետք է շարունակի մնալ հայատյաց ու թշնամական:
«Հարկադրանքի տակ գտնվող Թուրքիան կարող է ճանաչումից ավելի կատաղի երկիր լինի և ավելի հայատյաց»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ ինքը լավատես չէ թուրքական հասարակությունում ցեղասպանությունը ճանաչելու պահանջողների հարցում՝ խմբերը, որոնք ցույցերի են դուրս գալիս, շատ փոքր թիվ են կազմում՝   մի քանի տասնյակ մարդ:
Ավելին, ըստ Արա Պապյանի, Ցեղասպանության ճանաչման քաղաքականությունը՝ առանց «մեր իրավունքների հաստատման», ոչ միայն անիմաստ է, այլ նաև վտանգավոր: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը դնելով Հայաստանի  արտաքին քաղաքականության օրակարգում, «մենք մեր դեմ ենք տրամադրում Թուրքիային, բայց գրեթե ոչինչ չենք շահում, որովհետև եթե Թուրքիան ճանաչի էլ,  ոչինչ չի փոխվելու»:
Սակայն եթե դրվում է պահանջատիրության հարց, այն էլ՝ ոչ թե ճանաչման, այլ իրավական փաստաթղթերի հիման վրա, դա Հայաստանին  հնարավորություն է տալիս ունենալ դաշնակիցներ. կան երկրներ, որոնք շահագրգռված են Թուրքիային զսպելու, վերջինիս  ավելի փոքր ու ավելի վերահսկելի տեսնելու  հարցում: Ուստի` գտնում է Արա Պապյանը, կա'մ Ցեղասպանության ճանաչումը չպետք է դարձնել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հարց, կա'մ դարձնելուց հետո դա պետք է անել ամբողջական:

Политика признания Геноцида армян без утверждения прав Армении не только бессмысленна, но и опасна – Ара Папян 05/01/2015   15:15  |  Лента новостей
“Признание Геноцида армян не может послужить основой для предъявления требований. Об этом на встрече с журналистами в пятницу заявил руководитель центра “Модус Вивенди”, эксперт Ара Папян. По его словам, если даже Турция признает Геноцид армян, мы не можем на этом основании что-либо требовать.
Папян, напомнив о слогане мероприятий, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян “Помню и требую”, отметил, что по части “помнить” все прошло довольно успешно: мировое медиа-поле изобиловало новостями об этих мероприятиях, и, в основном, информация подавалась в объективном ключе. По его словам, это заслуга не только Армении, но и представителей армянской диаспоры – Ким Кардашян, Шарля Азнавура, группы “System of a Down”.
Что касается “требований“, то Ара Папян отметил, что ему не совсем ясно, что конкретно мы требовали. Он подчеркнул, что в принятой Госкомиссией к 100-й годовщине Геноцида армян Всеармянской декларации требования сформулированы более точно: в документе содержались ссылки на Севрский договор, арбитражное решение Вудро Вильсона, создание рабочей группы, которая должна конкретизировать требования. “Между тем в выступлениях представителей власти ничего подобного не прозвучало”, - посетовал Папян.
Эксперт не разделяет мнения представителей властей, считающих, что в первую очередь нужно добиться признания Геноцида армян и только потом перейти к предъявлению требований.
Он пояснил, что в случае личных и общинных имущественных требований факт права на собственность и правопреемства должен быть обоснован в судебном порядке.
Папян также отметил, что права Республики Армения, в частности, восстановление территориальной целостности, не связаны с процессом признания Геноцида.
“Дело в том, что значительная часть принадлежащих по международному праву Республике Армения территорий была оккупирована соседним страной, как это имело место быть с Северным Кипром”, - отметил эксперт.
“Признание Геноцида – явление, находящееся в моральной плоскости”, - считает Ара Папян.
Он также добавил, что признание Турцией Геноцида армян под давлением внешних сил может спровоцировать рост армянофобства в этой стране. Не внушает эксперту оптимизма и настроения в турецком обществе. Папян считает, что группы, выходящие на акции в поддержку признания Геноцида армян, малочисленные, насчитывают всего несколько человек.
Более того, по словам руководителя центра “Модус Вивенди”, политика признания Геноцида армян без “утверждения наших прав”, не только не имеет смысла, но и опасна: мы настраиваем против нас Турцию и ничего от этого не выигрываем, поскольку если даже Турция признает, то ничего не изменится.
“Если мы ставим во главу угла правовые требования, подкрепленные документами, то это позволит Армении обзавестись союзниками: есть страны, которые заинтересованы в  сдерживании Турцию и ее большей контролируемости”, - считает Ара Папян.