Հաագայում կքննարկվեն իրավարար վճիռները՝ «Մոդուս Վիվենդի»-ի նախագահ Արա Պապյանի նախաձեռնությամբ 05/01/2015   12:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հաագայում մոտակա օրերին տեղի կունենա եռօրյա աշխատանքային քննարկում՝ իրավարար վճիռների վերաբերյալ: Ինչպես լրագրողներին հայտնեց քննարկման նախաձեռնող, «Մոդուս Վիվենդի» կազմակերպության նախագահ Արա Պապյանը, քննարկման թեման է «Երրորդ կողմերի միջոցով պետությունների միջև տարածքային վեճերի հարցի լուծումը»:
Քննարկմանը կմասնակցեն 30-40 հոգի՝ միջազգային դատարանի դատավորներ, մասնագետներ, իրավաբաններ, մասնագետներ տարբեր համալսարաններից:
Քննարկվելու է, մասնավորապես, թե երրորդ կողմի միջոցով ինչպես են տարածքային վեճերը լուծվում: Արա Պապյանը նշեց, որ ինքը կոնկրետ հարց է բարձրացնելու՝ Ուիլսոնի իրավարար վճիռը՝ երրորդ կողմը Փարիզի վեհաժողովն է,  լուծու՞մ է, լուծում չէ՞:

В Гааге по инициативе руководителя центра “Модус Вивенди” Ара Папяна обсудят арбитражные решения 05/01/2015   13:18  |  Лента новостей
В Гааге в ближайшие дни состоится трехдневное обсуждение по арбитражным решениям. Как сообщил журналистам руководитель центра “Модус Вивенди”, эксперт Ара Папян, выступающий инициатором вышеупомянутой дискуссии, темой обсуждения станет “решение вопроса о территориальных спорах между государствами при посредничестве третьих сторон”.
В обсуждении примут участие порядка 30-40 судей международных судов, эксперты, юристы.
Как отметил Ара Папян, он планирует поднять конкретный вопрос по поводу арбитражного решения президента США Вудро Вильсона.