Գերմանիայի նախագահն արտասանեց «Ցեղասպանություն» բառը 04/23/2015   20:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկն այսօր առաջին անգամ 1915 թվականի հայերի կոտորածներն անվանել է ցեղասպանություն` Բեռլինի Մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100- րդ տարելիցին նվիրված արարողության ժամանակ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` այդ մասին հայտնում է գերմանական DPA գործակալությունը:
«Գերմանացիներս միասնական պետք է աշխատենք, քանի որ հայերի ցեղասպանության պարագայում մեղսակից ենք, ուստի կրում ենք համապատասխանատվություն»,-ասել է Գաուկը:
Ապրիլի 24-ին, Գերմանիայի ժամանակով առավոտյան ժամը 9-ին, Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկմամբ կսկսվի Բունդեսթագի լիագումար նիստը: Քննարկմանը հատկացվելու է մեկ ժամ, որի ընթացում 3 զեկույցով հանդես կգան Գերմանիայի խորհրդարանի ամենախոշոր խմբակցությունները` Քրիստոնեադեմոկրատական միությունը, Քրիստոնեասոցիալիստական միությունը, Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը և Ձախակողմյանների կուսակցությունը: Դրանից հետո քվեարկության է դրվելու բանաձևի նախագիծը` «ցեղասպանություն» եզրույթով ու հիմնավորմամբ, թե որ կոնվենցիայի որ կետով են Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած ջարդերը ենթակա կոչվելու «ցեղասպանություն»:
Գերմանիան նախկինում ընդունած հատուկ բանաձեւով դատապարտել էր 1915-ի իրադարձությունները` խուսափելով, սակայն, օգտագործել «ցեղասպանություն» եզրույթը:

Президент Германии назвал резню армян в Османской Турции геноцидом 04/23/2015   21:01  |  Лента новостей
Президент Германии Йоахим Гаук во время посвященной 100¬-й годовщине Геноцида армян литургии в Кафедральном соборе Берлина назвал резню армян в Османской Турции в 1915 году геноцидом. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на немецкое агентство DPA.
"Мы, немцы, должны совместно работать, так как являемся соучастниками в случае с Геноцидом армян, следовательно, мы несем ответственность",- заявил президент Германии.
24 апреля, в 9 часов по местному времени, с обсуждения вопроса Геноцида армян начнется пленарное заседание Бундестага. Обсуждение продлится около часа. С докладами выступят представители крупнейших парламентских фракций Германии: Христианско-демократический союз Германии (ХДС), Социально демократической партии и Партии левосторонних.
Далее состоится голосование по проекту резолюции, в которой упоминается термин «геноцид» и указаны пункты конвенций, в соответствии с которыми резня в Османской Турции должна называться термином “геноцид”.
Напомним, что в отличие от Франции и других признавших Геноцид армян стран, Германия не использовала термин “геноцид”.
Германия ранее приняла резолюции с осуждением событий 1915 года, избегая при этом применения термина “геноцида”.