«Արդարադատության իրականացումը, իհարկե, կարևոր է, բայց լարվածություններն ու սթրեսները երեխաների համար մինիմալ դառնան». Հոգեբան 04/18/2015   14:12  |  Վերլուծություններ
«Արդարադատության իրականացումը, իհարկե, կարևոր է, բայց պետք է մոտեցումներն այնպիսին լինեն, որ լարվածություններն ու սթրեսները երեխաների համար մինիմալ դառնան»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով անչափահաս տուժողներն ու վկաներին հոգեբանական կրկնակի ցնցումներից ապահովագրելու հարցին, ասաց հոգեբան Կարինե Նալչաջյանը:
Չափազանց խոցելի վիճակում հայտնված անչափահաս տուժողի՝ քրեական վարույթին մասնակցությունը, հոգեբանի գնահատմամբ, անխուսափելիորեն հանգեցնում է կրկնակի հոգեբանական ցնցումների:
«Հոգեբանի մասնակցությունը քրեական վարույթում պրակտիկան ինչ-որ չափով կա»,- ասում է Կարինե Նալչաջյանը, բայց և հավելում, որ դա թեև կարևոր, բայց բավարար պայման չէ:
«Կրկնակիորեն ապրումներ, սթրես և այլն, ցանկալի չեն, բայց մյուս կողմից անխուսափելի են՝ արդարադատության հասնելու համար: Դրա համար միակ բանը, որ հարկ է պահպանել՝ հոգեբանորեն գրագետ կազմակերպել այդ ամենը, մաքսիմալ գրագետ, որպեսզի երեխային լրացուցիչ ցավ չպատճառենք»:
Ի դեպ, համաշխարհային պրակտիկայում նման միջոցներ արդեն իսկ կիրառվում են: Որոշ երկրներում, հատկապես սեռական ոտնձգություններից տուժած երեխաների համար օրենսդրությամբ սահմանված են հատուկ մոտեցումներ:
Կան երկրներ, որտեղ երեխային դատարան չհրավիրելու և նրան կրկնակի սթրեսից զերծպահելու համար հիմք են ընդունվում նրա նախաքննական ցուցմունքները: Իսկ դրա համար երեխան մինչդատական վարույթում ցուցմունքը տալիս է դատարանի ներկայությամբ, որին կարող է մասնակցել նաև պաշտպանության կողմը: Հենց այդ ցուցմունքի դեպոնացմամբ էլ հետեգայում երեխան ազատվում է արդարադատության հետ առերեսվելուց ու կրկին անգամ սթրեսի ենթարկվելուց:
ՀՀ քրեադատավարական նոր օրենսգրքի նախագծում ցուցմունքի դեպոնացման առաջարկը ևս ներկայացված է, և հայ մասնագետների համոզմամբ՝ կարող է լայնորեն կիրառվել հատկապես անչափահասների դեպքում:
Մեզ հետ զրույցում անդրադառնալով ցուցմունքի դեպոնացման առաջարկին՝ հոգեբան Կարինե Նալչաջյանը նշեց, որ դա իրապես հնարավորություն կտա ՙմինիմալի հասցնելու երեխայի ապրումները»:
Հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քրեական վարույթւմ ներգրավված երեխաները խիստ խոցելի կարգավիճակում են և մեծ մասամբ դրանք այն երեխաներն են, ովքեր դուրս են ծնողական խնամքից կամ ապրում են սոցիալապես անապահով ընտանիքներում, հոգեբանը ընդունելի է համարում բոլոր այն միջոցները, որոնք կարող են զերծ պահել երեխային հնարավոր շատ ավելի վատ հետևանքներից:
«Բոլոր միջոցները լավ են, որոնք կարող են նպաստել՝ երեխայի հոգեվիճակն առավելագույնս հանգիստ պահելու, երեխային սթրեսից հեռու պահելու համար»,- ասաց Կարինե Նալչաջյանը:

Депонирование показаний позволит свести к минимуму риск повторных потрясений и стресса у детей, пострадавших от преступлений - психолог 04/18/2015   16:37  |  Аналитика
Отправление правосудия, несомненно, важно, однако следует применять такие подходы, которые могут свести к минимуму напряжение и стресс среди детей. Об этом в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” заявила психолог Карине Налчаджян, отвечая на вопрос о способах ограждения несовершеннолетних потерпевших и свидетелей от повторных душевных потрясений.
Участие оказавшегося в крайне уязвимом положении несовершеннолетнего потерпевшего в уголовном судопроизводстве, по оценке психолога, неизбежно приводит к повторным психическим потрясениям.
“Повторные потрясения, стресс, безусловно, не желательны, но, с другой стороны, неизбежны для достижения справедливости. Посему необходим максимально грамотный подход, дабы снова не причинить боль ребенку”, - считает психолог.
В мировой практике уже применяются подобные методы. В некоторых странах, особенно для детей, пострадавших от сексуальных домогательств, законодательством предусмотрены специальные методы.
Есть страны, где за основание берутся данные ребенком в ходе предварительного следствия показания, и поэтому ребенок дает показания в ходе досудебного производства в суде в присутствии стороны защиты. Благодаря именно депонированию этих показаний, ребенок освобождается от дальнейшего участия в процессе и не подвергается очередному стрессу.
В проекте нового Уголовно-процессуального кодекса РА представлено предложение о депонировании показаний, и, по убеждению армянских специалистов, оно может широко применяться особенно в случае с несовершеннолетними.
По мнению Карине Налчаджян, депонирование показаний позволит свести к минимуму риск повторного испытания ребенком потрясений.