Կանադա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ վերընտրվեց Հարոլդ Ալբրեխտը 03/26/2015   13:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 25-ին Օտտավայում տեղի ունեցավ Կանադա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի տարեկան նիստը, որի շրջանակներում խմբի նախագահ վերընտրվեց պահպանողական կուսակցության անդամ, պատգամավոր Հարոլդ Ալբրեխտը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Նիստին մասնակցեցին ինչպես Կանադայի խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի ու սենատի անդամներ, այնպես էլ ներկայացուցիչներ հայկական հարցերին իրազեկման կազմակերպություններից:
Տարեկան նիստին ելույթով հանդես եկավ Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը, ով ողջունեց բարեկամության խմբի անդամներին, խոսեց երկողմ միջխորհրդարանական կապերի զարգացումից ու խորհրդարանական դիվանագիտության կարևորությունից:
Նիստի ընթացքում քննարկվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, Սիրիայից Հայաստան ժամանող փախստականներին օգնության տրամադրման հարցը, բարեկամության խմբերի միջև ակտիվ համագործակցությունը:

Гарольд Альбрехт переизбран на пост председателя парламентской группы дружбы Канада-Армения 03/26/2015 13:56 | Лента новостей
В Оттаве 25 марта состоялось ежегодное заседание парламентской группы дружбы Канада-Армения, в рамках которого председателем был переизбран член Консервативной партии, депутат Гарольд Альбрехт. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА.
В заседании приняли участие члены Палаты представителей и Сената, а также представители организации по информированию об армянских вопросах. С докладом выступил посол Армении в Канаде Армен Еганян, который в своей речи коснулся развития межпарламентских связей и важности парламентской дипломатии.
На заседании обсуждались вопросы, касающиеся 100-й годовщины Геноцида армян, предоставления помощи прибывающим в Армению беженцам из Сирии, активного сотрудничества парламентских групп дружбы.