Freedom House-ը Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանից ավելի ազատ երկիր է համարել 01/28/2015   11:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Freedom House-ն իր ամենամյա «Ազատությունն աշխարհում-2015» զեկույցում 7- բալանոց համակարգում 5 միավոր է գնահատել Լեռնային Ղարաբաղի և՛ քաղաքական, և՛ քաղաքացիական ազատությունների մակարդակը:
Ադրբեջանի նույն ցուցանիշը հաեղինակավոր այս կազմակերպության կողմից մեկ միավորով պակաս է գնահատվել` 6, այն դեպքում, երբ 7 միավորն արդեն ժողովրդավարական ազատությունների իսպառ լիակատար բացակայություն է նշանակում։
Զեկույցի հեղինակները, ի դեպ, Ադրբեջանին նման ցածր ցուցանիշ շնորհելուն զուգահեռ այդ երկիրը դասել են նաև ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ամենակտրուկ անկումը գրանցած երկրների շարքում:
Հայաստանը զեկույցի հեղինակների կողմից ներառվել է մասնակի ազատ երկրների խմբում: Մեր երկրում քաղաքական իրավունքների մակարդակը գնահատվել է 5,  քաղաքացիական ազատությունների մակարդակը՝ 4 միավոր։ Այս խմբում մեր հարևաններն են Վրաստանը և Թուրքիան:
Իսկ Ադրբեջանի հետ անազատ երկրների խմբում են ընդգրկվել Իրանն ու Ռուսաստանը:
Վերջինին, ի դեպ, անազատ երկիր համարելու համար զեկույցի հեղինակները հիմք են ընդունել Ղրիմի բռնակեցման, ինչպես նաև՝ Դոնեցկում ու Լուգանսկում անջատողականներին սատարելու համար։
Իսկ Թուրքիան անազատ է համարվել այն բանի համար, որ այդ երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր կոռուպցիոներ ընկերներին թաքցրել էր իրավապահներից եւ ճնշումներ գործադրել մամուլի վրա։

Freedom House признала НКР более свободной страной, чем Азербайджан 01/28/2015   12:04  |  Лента новостей
Неправительственная организация Freedom House, занимающаяся исследованиями состояния политических и гражданских свобод в мире, опубликовала ежегодный отчет, согласно которому Нагорно-Карабахская Республика была названа “частично свободной” страной, удостоившись по обоим критериям оценки “5” по семибальной шкале.
Азербайджан получил 6 баллов, в том случае, когда 7 баллов указывают на полное отсутствие демократических свобод.
Авторы доклада относят Азербайджан к числу стран, где зарегистрировано резкое снижение уровня защиты демократии и прав человека.
Армения с 5 баллами была включена в группу “частично свободных стран”.
Состояние свобод в исследуемых странах оценивается по семибальной шкале (от 1 до 7 баллов), где 1 балл — самый высокий показатель, а 7 баллов — самый низкий. Государства, получившие в среднем от 1 до 2,5 балла, считаются «свободными», от 3 до 5 баллов — «частично свободными», от 5,5 до 7 баллов — «несвободными».