Հարութ Սասունյան. Հունաստանը խափանել է «Թալեաթ փաշա» կոմիտեի Ցեղասպանության ժխտման հնարքը Աթենքում 01/14/2015   11:52  |  Վերլուծություններ
Անցյալ շաբաթ թուրքական «Աշխատավորական կուսակցության» ղեկավար Դողու Փերինչեքին չհաջողվեց Հունաստանում կրկնել տասը տարի առաջ Շվեյցարիայում իր կազմակերպած ժխտողական խաղը: Փերինչեքը ծրագրել էր իր սրբապիղծ «Թալեաթ փաշա» կոմիտեի անդամների հետ միասին մեկնել Աթենք՝ վիճարկելու Հայոց ցեղասպանության ժխտումն արգելող վերջերս ընդունված հունական օրենքը: Նա երազում էր «հերոս» դառնալ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հունաստանի դեմ հայց ներկայացնելով՝ օրենքը խախտելու համար ակնկալվող ձերբակալությունից հետո:
Դեռևս 2005 թվականին, Շվեյցարիայի ոստիկանության կողմից կալանավորվելուց հետո, Փերինչեքը մեղավոր ճանաչվեց Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար: Երբ Շվեյցարիայի դաշնային դատարանը (Գերագույն դատարանը) հաստատեց նրա պատիժը, Փերինչեքը 2008 թ. դատավճիռը բողոքարկեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ): 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ին, ՄԻԵԴ-ի յոթ դատավորներից հինգը որոշում կայացրեցին հօգուտ Փերինչեքի՝ պնդելով, որ Շվեյցարիայի դատարանները խախտել են նրա խոսքի ազատության իրավունքը: Երեք ամիս անց Շվեյցարիան ՄԻԵԴ-ի սխալ որոշումը բողոքարկեց դատարանի 17 անդամներից բաղկացած Մեծ պալատում, որը նախատեսում է 2015 թ. հունվարի 28-ին վերաքննել ավելի վաղ ընդունված դատավճիռը:
Բարեբախտաբար, Փերինչեքի ծրագրած հնարքը Հունաստանում բազմաթիվ արգելքների հանդիպեց ... Նախ, սկսենք նրանից, որ նա չէր կարող Թուրքիայից դուրս գալ, քանի որ նրա վրա ճամփորդական արգելք էր սահմանված բանտից պայմանական ազատվելուց հետո՝ դավադրության մասնակից լինելու համար: Երբ առանց նրա, իր կուսակցության 13 անդամներից բաղկացած պատվիրակությունը ժամանեց Աթենքի օդանավակայան, Հունաստանի իշխանությունները խելամտորեն որոշեցին խմբին հետ վտարել Թուրքիա, քան թե տեսարան սարքել՝ նրանց ձերբակալելով: Հունական ոստիկանությունը որպես արդարացում օգտագործեց թուրք այցելուների ճամփորդական փաստաթղթերի կարգին չլինելու փաստը:
Ստամբուլ վերադառնալուց հետո արտաքսված թուրքերը կուսակիցների կողմից հռչակվեցին որպես «հերոսներ»: Փերինչեքն անմիջապես մեղադրեց նախագահ Էրդողանին և վարչապետ Դավութօղլուին՝ իրենց «չափազանց խայտառակ որոշման» համար, որով կանխեցին նրա Հունաստան մեկնելը՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար: Փերինչեքի հետևորդները նաև մեղադրեցին Հունաստանում Թուրքիայի դեսպան Քերիմ Ուրասին՝ հունական կառավարության հետ դավադրության մեջ՝ խոչընդոտելով իրենց առաքելությունը: Ի պատասխան՝ թուրք դեսպան Քերիմ Ուրասը մեղադրեց «Թալեաթ փաշա» կոմիտեի անդամներին՝ իրենց սեփական ծրագրերը խանգարելու համար, դրանց մասին նախօրոք հայտարարելով, չնայած դեսպանի հորդորին՝ անաղմուկ ժամանելու Աթենք և հանդես գալու միայն այնտեղ հասնելուց հետո... Ուրասն ավելացրեց, որ թուրքական պատվիրակության վաղաժամ հրապարակային հայտարարությունների պատճառով, հունահայ համայնքն Աթենքում բողոքի ցույցի էր նախապատրաստվել նրանց դեմ:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն պաշտպանեց Փերինչեքի՝ Հունաստան մեկնելու վերաբերյալ դատարանի արգելքը: Մամուլի ասուլիսի ժամանակ Չավուշօղլուն հերքեց Փերինչեքի մեղադրանքը, թե Անկարան փորձել է խոչընդոտել իր կոմիտեի ուղևորությունը դեպի Հունաստան: Սակայն, Փերինչեքին շատ ավելի կարևոր ուղևորություն է սպասվում հունվարի 28-ին, երբ ակնկալվում է, որ նա ներկա կգտնվի իր գործով Շվեյցարիայի բողոքարկման դատական նիստին ՄԻԵԴ-ում, Ստրասբուրգում: Չնայած այն բանին, որ Փերինչեքի հետ ունեցած հեռախոսազրույցում Չավուշօղլուն ասել էր, որ Թուրքիայի կառավարությունը չի առարկում նրա Ստրասբուրգ մեկնելուն, սակայն արտգործնախարարն զգուշացրել էր, որ Փերինչեքի փամփորդական արգելքի վերացման վերջնական որոշումը դրված է Թուրքիայի Գերագույն դատարանի վրա: Անկարան այժմ պետք է հակակշռի իշխող կուսակցության դեմ ծայրահեղ ազգայնական քննադատի աճող հեղինակության վնասը՝ ընդդեմ մոլեռանդ ժխտողականին աջակցելու առավելության Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ընթացքում:
Թուրքական և միջազգային լրատվամիջոցները լայնորեն տարածեցին նախորդ հոդվածներից մեկում իմ հաղորդած հրատապ լուրը, որով բացահայտվել էր, որ Ամալ Քլունին Ջեֆրի Ռոբերտսոնի և այլ ակնառու փաստաբանների հետ Հայաստանը կներկայացնի ՄԻԵԴ-ի դատական նիստում հունվարի 28-ին: Տիկին Քլունիի ներգրավվածության լուրն այս դատական գործում տարօրինակ արձագանքի արժանացավ Փերինչեքի կողմից, որը թուրքական մամուլին ասաց. «Տիկինը կարող է մասնակցել դատական նիստին, բայց եթե անգամ Հիսուսի կինն էլ գա, միևնույն է, հաջողության հասնելու հնարավորություն չունի»՞
Իմ վերջին հոդվածից հետո, մի քանի ընթերցողներ մատնանշել էին անծանոթ ընտանեկան կապը տիկին Քլունիի (Ամալ Ռամզի Ալամուդին) և շվեյցարացի նշանավոր միսիոներ «Պապա» Ջակոբ Կյունցլերի միջև, որը հայտնի է որպես «հայ որբերի հայր»: Մինչև Ցեղասպանությունը, 25 տարի շարունակ, Կյունցլերը և նրա կինը ջանասիրաբար օգնել են հայ համայնքին Ուրֆայում: Այնուհետև, 1920-ականներին Կյունցլեր ամուսիններն սկսել են աշխատել Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի համար, տարհանելով հազարավոր հայ որբերի Թուրքիայից դեպի Ղազիր, Լիբանան, որտեղ հայ աղջիկները գործել էին հանրահայտ «Սպիտակ տան գորգը», որը 1925 թվականին նվիրաբերվել էր Միացյալ Նահանգների նախագահ Քալվին Քուլիջին: Կյունցլերի դուստր Իդան ամուսնացել է Ամալի պապիկի՝ Խալիլ Ալամուդինի զարմիկ Նաջիբ Ալամուդինի հետ: 1970 թ. Իդա Կյունցլերը հրատարակել է մի ուշագրավ գիրք իր հոր անձնվեր մարդասիրական գործունեության մասին՝ «Պապա Կյունցլերը և հայերը» խորագրով:

Фокусы” комитета “Талеат паша” с отрицанием факта Геноцида армян с треском провалились в Греции . Статья Арута Сасуняна 01/14/2015   17:07  |  Аналитика
На прошлой неделе лидеру Турецкой рабочей партии Догу Перинчеку не удалось добиться в Греции повторения организованных в Швейцарии нигилистических игр. Перинчек планировал вместе с членами кощунственного комитета “Талеат паша” отправиться в Афины с тем, чтобы оспорить принятый недавно греческим парламентом закон о криминализации отрицания Геноцида армян в Османской Турции. Он мечтал прославиться “героем” в Европейском суде по правам человека, подав иск против Греции после ожидаемого ареста, последовавшего за нарушением закона.
После ареста швейцарской полицией в 2005 году Перинчек был признан виновным в отрицании Геноцида армян. Когда Федеральный суд Швейцарии(Верховный суд) утвердил назначенное ему наказание, Перинчек в 2008 году обжаловал приговор в Европейском суде по правам человека(ЕСПЧ). 17 декабря 2013 года пятеро из семи судей ЕСПЧ вынесли решение в пользу Перинчека, постановив, что швейцарские суды нарушили право на свободу слова. Спустя три месяца Швейцария обжаловала вердикт перед Большим жюри в составе 17 человек, которое планирует пересмотр дела 28-го января 2015 года.
К счастью, трюк Перинчека наткнулся на множество препонов в Греции. Прежде всего, начнем с того, что он не мог выехать из Турции, поскольку в отношении него установлен запрет после условно-досрочного освобождения из тюрьмы за участие в заговоре. Когда делегация в составе 13 членов его партии прибыла без него в аэропорт Афин, власти Греции вместо того, что устраивать сцены с их арестом, приняли разумное решение выдворить группу обратно в Турцию. Греческая полиция в качестве оправдания сослалась на неполадки с документами у турецких визитеров.
После возвращения в Стамбул депортированные турки были провозглашены своими однопартийцами “героями”. Перинчек немедленно обвинил президента Эрдогана и премьер-министра Давутоглу за “ позорное решение”, которое воспрепятствовало его выезду в Грецию с целью отрицать Геноцид армян. Последователи Перинчека обвинили турецкого посла в Греции Керима Ураса в сговоре с греческим властями с целью воспрепятствования их миссии. В ответ на это турецкий посол обвинил членов комитета “Талеат паша” в срыве их собственных планов путем заблаговременного их разглашения, несмотря на призыв дипломата к бесшумному прибытию в Афины. Урас добавил, что из-за преждевременных публичных заявлений турецкой делегации армянская община Афин смогла подготовиться и организовать акции протеста против них.
Министр иностранных дел Турции Мевлут Чавушоглу выступил за установленный судом запрет на въезд Перинчека в Грецию. В ходе пресс-конференции Чавушоглу опроверг обвинения Перинчека в том, что Анкара пыталась препятствовать поездке членов его комитета в Грецию. Однако Перинчека ожидает гораздо более важная поездка в Страсбург: предполагается, что 28 января он будет присутствовать на судебном процессе по своему делу в ЕСПЧ, на котором будет рассматриваться жалоба Швейцарии. Несмотря на то, что в телефонном разговоре с Перинчеком Чавушоглу заявил, что правительство Турции не возражает против его поездки в Страсбург, однако глава турецкого МИД предупредил, что окончательное решение о снятии с Перинчека запрета на его въезд находится в компетенции Верховного суда Турции. Сейчас Анкара должна взвесить все за и против с учетом все возрастающего авторитета критика радикально националистического толка и его неуклонного желания отрицать Геноцид в преддверии его столетия.
Турецкие и международные СМИ широко растиражировали обнародованные мною ранее в одной из моих статей сведения, согласно которым супруга голливудского актера Джорджа Клуни – Амаль Аламуддин-Клуни, а также Джеффри Робертсон и другие ведущие адвокаты будут представлять Армению в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) по делу “Догу Перинчек против Швейцарии”, слушания по которому состоятся 28 января 2015 года. Известие об участии в процессе Амаль Клуни вызвало странную реакцию у Перинчека, который заявил: “Мадам может явиться на заседание суда, но если даже туда придет сама жена Иисуса все равно шансов на успех нет”.
После выхода моей последней статьи некоторые читателей указали на неизвестную семейную связь между госпожой Клуни(Амаль Рамзи Аламуддин) и именитым швейцарским миссионером Якобом Кюнцлером( “папа Кюнцлер”), известным как “отец армянских сирот”. До Геноцида, кюнцлер и его супруга на протяжении 5 лет помогали армянской общине в Урфе. После этого, в 1900-ие годы супруги Кюнцлер начали работать на Ближнем Востоке, помогая в эвакуации тысяч армянских сирот из Турции в Казир, Ливан, где армянки соткали знаменитый ковер, хранящийся в Белом доме. “Ковер сирот” в 1925 году был преподнесен в дар президенту США Джону Калвину Кулиджу. Дочь Кюнцлера – Ида - вышла замуж за Наджиба Аламуддина, который является  кузеном деда Амаль - Халила Аламуддина.В 1970 году Ида Кюнцлер издала примечательную книгу о самоотверженной гуманитарной деятельности ее отца. Книга вышла под заголовком “Папа Кюнцлер и армяне".