Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող թուրք գործիչը՝ նյարդային ջղաձգումների մեջ է 12/26/2014   13:20  |  Վերլուծություններ
«Տիկինը կարող է գալ դատական նիստին, բայց եթե անգամ Հիսուսի կինն էլ գա, միևնույն է, հաջողության հասնելու շանս չի ունենա»,- ցինիկաբար հայտարարել է Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության նախագահ Դողու Փերինչեքը՝ անդրադառնալով այն փաստին, որ 2015-ի հունվարի 28-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում քննվելիք «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործի դատավարության ժամանակ Հայաստանի շահերը պաշտպանելու է հոլիվուդյան կինոաստղ Ջոջ Քլունիի կինը` հայտնի իրավապաշտպան Ամալ Քլունին:
Նշենք, սակայն, որ Ամալ Քլունին, ով ընդամենն սեպտեմբերի վերջին է ամուսնացել Ջորջ Քլունիի հետ և վերցրել նրա ազգանունը, մինչ այդ հայտնի է եղել որպես իրավաբան, ակտիվիստ, միջազգային իրավունքի, քրեական իրավունքի, մարդու իրավունքների և արտահանձնման ոլորտներում մասնագիտացած փաստաբան Ամալ Ալամուդին: Նա ներգրավված է եղել Հաագայի Միջազգային դատարանում, ՄԻԵԴ-ում, Լոնդոնի դատարանում՝ մի շարք խոշոր դատավարություններում: Մասնավորապես,  պաշտպանել է «WikiLeaks»-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի, Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյի շահերը: աշխատել է ՄԱԿ-ում Լիբանանի հարցերով հատուկ դատարանի դատախազի, ինչպես նաև նախկին Հարավսլավիայի հարցերով Միջազգային քրեական դատարանի հետ:
Եվ պատահական չէ, որ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտած Փերինչեքի գործում որպես երրորդ կողմ ներգրավված Հայաստանի իրավական թիմում Ամալ Քլունիին ընդգրկելու մասին օրերս հայտնած «Կալիֆորնիա կուրիեր» (The California Courier) թերթի գլխավոր խմբագիր և հրատարակիչ Հարութ Սասունյանը գրել է, թե հաշվի առնելով Քլունիի մասնագիտական ներուժն ու փորձը, կարելի է  վստահաբար ասել, որ նա մեծ առավելություն կտա Հայաստանի իրավական խմբին՝ հունվարի 28-ին ՄԻԵԴ-ում «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» վերաքննության գործով:
«Որոշ ընթերցողներ կարող են հարց տալ, թե ինչպե՞ս է մի կին՝ «Էլլ» (Elle) ամսագրի նկարագրությամբ, ունենալով «շլացուցիչ տեսք և շքեղ մազեր, կրելով բաց հագուստներ, նորաձև տաբատներ, գույնզգույն կրունկներ», ներգրավվել նման բարդ իրավական հարցում: Շատ մարդիկ տեղյակ չեն, որ Ամալ Ալամուդինը, այժմ տիկին Քլունին, իր գեղեցիկ դեմքից առավել այլ բարձր արժանիքներ ունի նման կարևոր հանձնարարության համար»,-իր հոդվածում գրել է Հ.Սասունյանը:
Ամալ Ալամուդին-Քլունին ծնվել է 1978 թվականին Լիբանանում: Նա մահմեդական արաբ է: 1980թ-ին, երբ Լիբանանում մոլեգնում էր քաղաքացիական պատերազմը, նրա ընտանիքը տեղափոխվել է Մեծ Բրիտանիա: Նա իրավաբանական կրթությունը ստացել է Նյու Յորքի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետում և աշխատել Արդարադատության միջազգային դատարանում: 2010 թ. Լոնդոն վերադառնալուց հետո նա դարձել է «Դաութի Սթրիթ Չեմբրս»-ի փաստաբան: Եղել է Սիրիայի հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ հանձնակատարի խորհրդականը, իսկ 2013 թվականին՝ ՄԱԿ-ի անօդաչու սարքերի քննությամբ զբաղվող խմբի փաստաբանը: Նա գերազանց տիրապետում է անգլերենին, ֆրանսերենին և արաբերենին:

Амаль Клуни представит Армению в ЕСПЧ. Отрицающий факт Геноцида армян турецкий деятель бьется в нервных конвульсиях 12/26/2014   14:11  |  Аналитика
“Госпожа может явиться на заседание суда, но если даже туда придет сама жена Иисуса все равно шансов на успех нет”, - цинично заявил лидер Турецкой рабочей партии Догу Перинчек, комментируя информацию о том, что известный правозащитник, супруга голливудского актера Джорджа Клуни – Амаль Аламуддин-Клуни – будет представлять Армению в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) по делу “Догу Перинчек против Швейцарии”, слушания по которому состоятся 28 января 2015 года.
Отметим, что Амаль Клуни прославилась как активист, адвокат, специализирующийся в международном и уголовном праве, правах человека и вопросах экстрадиции. Она была привлечена к участию в делах, которые рассматривались в ЕСПЧ, Гаагском и Лондонском судах и в ряде других международных судах. В частности, она защищала основателя «WikiLeaks» Джулиана Ассанжа и бывшего премьера Украины Юлию Тимошенко. Амаль также работала со стороной обвинения в Специальном трибунале ООН по Ливану и Международном трибунале по бывшей Югославии.
Не случайно, что издатель и редактор газеты "Калифорнийский курьер" (The California Courier) Арут Сасунян, сообщивший весть о включении Амаль Клуни в армянскую команду юристов, привлеченную в качестве третьей стороны для участия в деле “Перинчек против Швейцарии”, написал, что "с учетом профессионального потенциала и опыта Аламуддин-Клуни, можно уверенно утверждать, что она придаст большое преимущество армянской команде в Страсбурге".
Многие могут задаться вопросом - каким образом женщина, которая, согласно журналу Elle, ослепительно выглядит, обладает изумительной фигурой и роскошными волосами, носит высокие каблуки и ярко одевается, следуя веяниям моды, может быть вовлечена в столь сложный судебный процесс. Однако, многие даже не в курсе, что миссис Клуни, помимо красивого личика, обладает и другими достоинствами и отлично подходит для столь важного задания”,- пишет в своей статье Арут Сасунян.
Амаль Аламуддин-Клуни родилась в 1978 году в Ливане. В 1980 году, когда в Ливане бушевала гражданская война, ее семья переехала в Великобританию. Амаль Аламуддин получила юридическое образование на юрфаке Нью-Йоркского университета и работала в Постоянной палате международного правосудия. С 2010 года Амаль работает в адвокатской конторе “Даути-стрит палат”. В 2013 году её назначили советником специального посланника ООН Кофи Аннана в Сирии. Амаль свободно говорит на арабском, английском и французском языках.