2014-ը Ադրբեջանում նշանավորվեց լրագրողների և իրավապաշտպանների ձերբակալություններով 12/24/2014   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանում անցնող տարին նշանավորվեց մեծ թվով լրագրողների և իրավապաշտպանների ձերբակալություններով:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ադրբեջանագետ Տաթև Հայրապետյանը` ներկայացնելով հարևան երկրի վերջին 1 տարվա կարևոր իրադարձությունները:
Նրա խոսքով՝ վերջին 20 տարվա մեջ առաջին անգամ ադրբեջանցի իրավապաշտպաններն  ու լրագրողները ձերբակալվում էին պետական դավաճանության համար մեղադրանքով, ինչը պայմանավորված էր խաղաղաշինական ծրագրերում նրանց ներգրավվածությամբ:
Ասուլիսի բանախոսները նշեցին, որ հարևան երկրում որոշակի ընդդիմադիր պարբերականներ այլևս չեն գործում, ինչն էլ բարդացրել է ինֆորմացիա ստանալու գործընթացը: Իսկ սոցցանցերում օգտատերերը հետապնդումներից խուսափելու համար ավելի զուսպ են դարձել իրենց գրառումներում:
Իսկ հանդիպմանը մասնակցող «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Քրիստինե Գասպարյանն էլ մեղադրեց միջազգային հանրությանը` այդ ձերբակալությունների վերաբերյալ զգալիորեն ուշացած արձագանքի համար:
«Միջազգային կազմակերպությունների նման ուշացումների պատճառով Ադրբեջանն ստացել է հղփացած երեխայի կերպար և սովորել, որ իր արարքների ու քայլերի համար համապատասխան արձագանք չի ստանում»,- նշեց Քրիստինե Գասպարյանը:
Իսկ ուշացման պատճառը, ըստ փորձագետի, այն էր, որ Արևմուտքն էլ իր շահերն ունի: Արևմուտքին այլընտրանքային էներգակիրներ էին պետք, որոնցից ամենահարմարն Ադրբեջանն էր: Եվ, այդուհանդերձ, մեր հարևան պետությունը երբեք չի կարող Արևմուտքի համար լիարժեք փոխարինել Ռուսաստանին:

Уходящий год в Азербайджане ознаменовался арестами журналистов и правозащитников 12/24/2014   15:45  |  Лента новостей
2014 год в Азербайджане ознаменовался массовыми арестами журналистов и правозащитников.
Об этом на встрече с журналистами заявила азербайджановед Татев Айрапетян, представляя наиболее важные события уходящего года в соседней стране.
По ее словам, впервые за последние 20 лет азербайджанские правозащитники и журналисты подвергались арестам по обвинению в государственной измене, что было обусловлено их вовлеченностью в миротворческие проекты.
Выступающие на пресс-конференции отметили, что в соседней стране более не действуют оппозиционные издания, что осложнило процесс получения информации. А пользователи соцсетей во избежание преследований стали более сдержанными в своих записях.
Участвующая во встрече эксперт из аналитического центра прикладной политики и исследований “Взгляд” Кристине Гаспарян обвинила международное сообщество в запоздалой реакции на эти аресты.
“Из-за запоздалой реакции международных организаций Азербайджан стал походить на обнаглевшего ребенка и стал привыкать к тому, что его деяния и шаги не получают должного ответа”, - отметила Кристине Гаспарян.
Причины же запоздалой реакции, по мнению эксперта, в том, что “у Запада тоже есть свои интересы”. Западу нужна альтернатива российским энергоресурсам. Тем не менее Азербайджан никогда не сможет заменить Россию.