Կարեն Բեքարյան. «Հայաստանը երբեք չի փորձել իր արտաքին քաղաքականությունը կառուցել ուժային կենտրոնների շահերի բախման վրա» 12/22/2014   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արևմուտք-Ռուսաստան հարաբերություններում առկա լարվածությունը և Իրանի ու վեցնյակի միջև բանակցություններն իրենց ազդեցությունն են թողնում Հարավային Կովկասի վրա:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը: Եվ, այդուհանդերձ, Հայաստանը, ըստ նրա, երբեք չի փորձել իր արտաքին քաղաքականությունը կառուցել ուժային կենտրոնների շահերի բախման վրա: Հակառակը` մեր երկիրը փորձել է համադրել դրանք:
«Հայաստանում ստեղծվում է բարեփոխումների նախարարություն և ԶԼՄ-ներում հայտնվել է տեղեկատվություն, թե դա ԵՏՄ-ի համար է: Իմ կարծիքով՝ նախարարությունը պետք է համակարգի ԵՏՄ-ի և ԵՄ-ի ուղղությունը: Այն պետք է ունենա երկու ուղղությունները համակարգող փոխնախարարներ»,- կարծիք հայտնեց Կարեն Բեքարյանը:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանայինզարգացումներին,ապա, բանախոսի համոզմամբ, Վրաստանն ունեցել է հստակ արևմտյան կողմնորոշման քաղաքականություն, Հայաստանը, լինելով ՌԴ-ի ռազմավարական գործընկեր, ցույց է տվել իր այդ գերակայությունը, իսկ Ադրբեջանը մշտապես փորձել է նեյտրալ դիրք գրավել:
«Որևէ կերպ չեմ բացառում՝ Ռուսաստանը և Ղազախստանը ցանկանում են, որ Ադրբեջանն անդամակցի ԵՏՄ-ին: Սակայն Ադրբեջանը լինելով էներգակիրներ արտահանող երկիր հասկացել է, որ այստեղ ունենալու է այդ երկրների հետ բախվող շահեր»,- ասաց նա` չբացառելով, սակայն, որ ապագայում Ադրբեջանի մոտ ցանկություն առաջանա անդամակցել ԵՏՄ-ին:
Պատասխանելով ԼՂ բանակցային գործընթացի մասին լրագրողների հարցին՝ Կարեն Բեքարյանը նշեց, որ բանակցային գործընթացը համանախագահողների միջև յուրահատուկ կամուրջ է դարձել: Սակայն եթե համանախագահողները փորձեն ղարաբաղյան բանակցային գործընթացի հաշվին ինքնահաստատվել, դա գործընթացի վրա չի կարող դրականորեն ազդել:

Армения никогда не пыталась строить свою внешнюю политику на столкновении интересов силовых центров - политолог 12/22/2014 15:39 | Лента новостей
Армения никогда не пыталась строить свою внешнюю политику на столкновении интересов силовых центров, а напротив, старалась выстраивать ее на их сочетании. Об этом в понедельник на встрече с журналистами заявил глава организации “Европейская интеграция” Карен Бекарян.
По его словам, как напряженность в отношениях между Россией и Западом, так и переговоры Ирана и “шестерки” влияют на ситуацию на Южном Кавказе.
“В Армении создается министерство международной экономической интеграции и реформ; в СМИ появилась информация, что оно было сформировано для ЕАЭС. На мой взгляд, ведомство должно координировать работу в направлении ЕАЭС и ЕС”, - сказал он.
Что касается региональных развитий, то, по словам политолога, если Грузия всегда вела прозападную политику, а Армения выстраивала стратегические отношения с Россией, то Азербайджан постоянно пытался соблюдать нейтралитет.
“Не исключаю, что Россия и Казахстан хотят, чтобы Азербайджан присоединился к ЕАЭС. Однако в Азербайджане понимают, что они как страна экспортер энергоресурсов могут встать перед проблемой столкновения интересов. Возможно, в обозримом будущем у Азербайджана также возникнет желание вступить в ЕАЭС”, – отметил эксперт.
Что же касается переговоров по карабахской проблемы, политолог отметил, что процесс карабахского урегулирования стал своеобразным мостом между странами-сопредседателями МГ ОБСЕ.
Однако, по мнению Бекаряна, если сопредседатели попытаются самоутвердиться за счет переговоров по карабахскому вопросу, то их действия не смогут положительно сказаться на процессе его урегулирования.