Ադրբեջանցի դիվերսանտներից մեկի համար մեղադրողը միջնորդեց 22 տարվա ազատազրկման դատապարտել, մյուսին՝ ցմահ 12/19/2014   17:17  |  Քրեական խրոնիկոն
«Artsakhpress.am»-ի տեղեկացմամբ՝ Շահումյանի շրջանով ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինաբար հատած ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի անդամներից Դիլհամ Ասկերովին մեղադրողը միջնորդեց դատապարտել ցմահ ազատազրկման, իսկ Շահբազ Գուլիևին՝ 22 տարվա։
Մեղադրողն այսօր հանդես գալով ճառով նշել է, որ փաստ է՝ դիվերսանտները սահմանը հատել են հատուկ նպատակներով՝ տեղեկություններ հավաքելու, ինչպես նաև տեսանկարահանումներ կատարելու համար։ Այնուհետև դատախազն անդրադարձել է դատական նիստի ընթացքում արձանագրված փաստերին, ապացույցներին, տեսագրություններին, կողմերի ցուցմունքներին։
Մեղադրողն ընդգծել է, որ Շահումյանի շրջանի անչափահաս բնակիչ Սմբատ Ցականյանի մահվան փաստի հետ կապված բոլոր ապացույցները վկայում են, որ հանցագործությունն իրագործվել է մեկ անձի կողմից և որ այդ անձը եղել է Դիլհամ Ասկերովը։
Հայերի նկատմամբ ամբաստանյալ Ասկերովի տածած ազգային ատելության մասին փաստում է նաև այն հանգամանքը, որ սպանված պատանուն նկատի ունենալով, նա ամբաստանյալ Գուլիևին հարցրել էր. «Ինչ է, խղճու՞մ ես հայ տղային» (ինչի մասին Գուլիևը դատաքննության ընթացքում նշել էր իր ցուցմունքում)։
Ըստ մեղադրողի` փաստ է, որ Գուլիևը եղել է հանցախմբի երեք անդամներից մեկը։ Նա տեսանկարահանումներ չի կատարել, բայց մշտապես եղել է հանցավոր խմբի հետ։
14:33 12/12/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԴիվերսանտների գործով դատական նիստը հետաձգվել է
18:26 03/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀակոբ Ինջիղուլյանը՝ դիվերսանտների գործով վկա. Նա ճանաչել է ադրբեջանցի դիվերսանտին
16:59 05/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ կարծում, որ դիվերսանտների գործով դատավարությունը պետք է վերածենք քաղաքական շոուի. ԼՂՀ արտգործնախարար
14:28 27/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱդրբեջանցի դիվերսանտները պնդել են, թե չգիտեին ԼՂՀ սահմանի գոյության մասին
12:30 27/10/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՍտեփանակերտում սկսվել է ադրբեջանցի դիվերսանտների դատավարությունը
16:22 25/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀոկտեմբերի 27-ին Ստեփանակերտում կմեկնարկի ադրբեջանցի դիվերսանտների դատավարությունը

Прокурор потребовал приговорить азербайджанского диверсанта Аскерова к пожизненному заключению 12/19/2014   17:40  |  Криминальная хроника
Прокурор Карен Габриелян на состоявшемся 19 декабря заседании суда по делу членов азербайджанской диверсионно-разведывательной группы потребовал приговорить Дильхама Аскерова к пожизненному заключению, а Шахбаза Гулиева - к 22 годам лишения свободы. Об этом сообщает “Арцахпресс”.
Судебный процесс по делу граждан Азербайджана Шахбаха Гулиева и Дилхама Аскерова проходит в Степанакерте.
Прокурор в качестве обоснования напомнил о том, что члены диверсионно-разведывательной группы незаконно пересекли карабахо-азербайджанскую границу для сбора информации и проведения съемок. «Обстоятельства гибели Смбата Цаканяна говорят о том, что преступление совершено одним человеком, и это был Дильхам Аскеров. О его ненависти к армянам свидетельствует также то, что он, говоря с Гулиевым об убитом мальчике, заявил: «Что, жалеешь армянина?». Одновременно доказано, что Шахбаз Гулиев не проводил съемки, но находился в составе группы.