Քննչական կոմիտեն հանդես է եկել պարզաբանմամբ՝ Արամ Մանուկյանի նկատմամբ բռնարարքի գործի վերաբերյալ 12/15/2014   17:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԺ պատգամավոր Արամ Մանուկյանի նկատմամբ կիրառված բռնարարքի դեպքի առթիվ Երեւանի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործի շրջանակներում քաղաքացի Ա.Սվազյանը դեկտեմբերի 14-ին ներգրավվել է որպես կասկածյալ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Հաշվի առնելով քրեական գործի նկատմամբ հասարակական մեծ հնչեղությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ Ա.Մանուկյանի նկատմամբ նշանակված դատաբժշկական փորձաքննության թիվ 2185/հ եզրակացությամբ լիարժեք գնահատական չի տրվել նրան  պատճառված մարմնական վնասվածքների աստիճանին։ Ըստ եզրակացության՝ գլխուղեղի ցնցման ելքի ոչ պարզ լինելու հետ կապված առողջությանը պատճառած վնասի աստիճանը կորոշվի դեպքի օրվանից երեք շաբաթ հետո` 31.12.2014 թվականին, որի համար անհրաժեշտ է ապահովել փորձաքննվողի ներկայությունը ԴԲԳԳԿ ամբուլատոր քարտով:
Ա.Մանուկյանի ստացած մարմնական վնասվածքի ծանրության աստիճանը պարզելու համար բացատրություն է վերցվել դատաբժշկական փորձաքննությունն իրականացրած փորձագետից, ով հայտնել է, որ փորձաքննության պահին Ա.Մանուկյանի մարմնական վնասվածքների ծանրության աստիճանը տատանվել է թեթև և միջին ծանրության մարմնական վնասվածքների սահմաններում: Մարմնական վնասվածքների ծանրության աստիճանը կորոշվի դեպքի օրվանից 21 օր հետո։
Պարզաբանում ենք, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 18-րդ հոդվածի 4-րդ մասը սահմանում է՝ «Մեղադրանքն ապացուցված լինելու վերաբերյալ բոլոր կասկածները, որոնք չեն կարող փարատվել սույն օրենսգրքի դրույթներին համապատասխան պատշաճ իրավական ընթացակարգի շրջանակներում, մեկնաբանվում են հօգուտ մեղադրյալի կամ կասկածյալի»։
Հետեւապես՝ անձը  որպես կասկածյալ է  ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 117-րդ հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու, այն է՝ Ա.Մանուկյանի առողջությանը թեթեւ վնասվածք պատճառելու համար, եւ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Երեւանի քննչական վարչությունում նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ քրեական  գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման համար։ Դատաբժշկական փորձաքննության վերջնական եզրակացությունն ստանալուց հետո, քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ Ա.Սվազյանի գործողություններին կտրվի համապատասխան քրեաիրավական գնահատական։
14:46 15/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրամ Մանուկյանին ծեծի ենթարկելու մեջ կասկածվող անձը չի կալանավորվել՝ պատճառված մարմնական վնասվածքի աստիճանով պայմանավորված
12:30 15/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ նախագահի մոտ հրատապ խոհրդակցություն է հրավիրվել՝ խմբակցությունների ղեկավարների մասնակցությամբ
12:58 14/12/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԱրամ Մանուկյանի վրա հարձակվելու մեջ կասկածվողը տարվել է դեպքի վայր
09:16 14/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱԺ պատգամավոր Արամ Մանուկյանի վրա հարձակման մեջ կասկածվող անձը բերման է ենթարկվել ոստիկանություն
14:56 13/12/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԱրամ Մանուկյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքով հարուցված քրեական գործը տեղափոխվել է Երևանի քննչական վարչություն
23:59 12/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՈրքան տմարդի է Արամ Մանուկյանի դեմ երեկ իրականացված հարձակումը, նույնքան անբարոյական դրանից դիվիդենտներ քաղելը. Հովհաննես Սահակյան
17:16 12/12/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՀարուցվել է քրեական գործ՝ Արամ Մանուկյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ
11:05 12/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀետազոտվում է Արամ Մանուկյանի տան շքամուտքի մոտ տեսանկարահանող սարքի տեսագրությունը

СК Армении выступил с пояснениями по поводу дела о нападении на оппозиционного депутата Арама Манукяна 12/15/2014   18:13  |  Актуальная тема
Гражданин А. Свазян 14 декабря был привлечен в качестве подозреваемого по уголовному делу, расследуемому в следственного управлении СК Армении по г.Ереван по факту применения насилия в отношении депутата оппозиционной парламентской фракции АНК Арама Манукяна. Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
С учетом широкого общественного резонанса, ведомство информирует, что в назначенном в отношении Манукяна заключении судмедэкспертизы № 2185/հ не дана полноценная оценка степени тяжести причиненных ему телесных повреждений. Согласно заключению, в связи с неясным исходом сотрясения мозга степень тяжести причиненного здоровью вреда будет определена спустя три недели после инцидента - 31.12.2014 г.. Для этого необходимо обеспечить присутствие обследуемого по амбулаторной карте.
Для установления степени тяжести причиненных Манукяну телесных повреждений получены разъяснения эксперта, который сообщил, что в момент прохождения экспертизы степень тяжести причиненных А.Манукяну телесных повреждений колебалась в пределах легкого вреда и вреда средней тяжести. Степень тяжести телесных повреждений будет определена спустя 21 день после инцидента.
СК поясняет, что часть 4 ст. 18 Уголовно-процессуального кодекса Армении устанавливает, что "все сомнения в доказанности обвинения, которые не могут быть устранены в рамках надлежащей правовой процедуры в соответствии с положениями настоящего Кодекса, истолковываются в пользу обвиняемого или подозреваемого".
Следовательно, вышеупомянутое лицо привлечено в качестве подозреваемого за совершение деяния, предусмотренного ст. 117 УК РА, а именно: за причинение легкого вреда здоровью А. Манукяна, и в его отношении избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Предварительное следствие по делу продолжается. Предпринимаются меры для всестороннего, полного и объективного исследования обстоятельств дела. После получения окончательного заключения судмедэкспертизы, на основании совокупности добытых доказательств действиям А. Свазяна будет дана соответствующая уголовно-правовая оценка.