Նախագահն ընդունել է Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկևիչսին 12/12/2014   17:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Լատվիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկևիչսին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին մեր երկրում և հույս հայտնել, որ նրա այցը նոր շունչ կհաղորդի հայ-լատվիական հարաբերություններին, հանդիպումների և քննարկումների արդյունքում կնախանշվեն փոխգործակցության տեսանկյունից հեռանկարային ոլորտներն ու հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված հետագա երկկողմ քայլերը:
Հաճախակի փոխայցելությունները, արտաքին գործեի նախարարների մակարդակով իրականացվող խորհրդատվություններն ու երկխոսությունը, Նախագահի համոզմամբ, միջպետական համագործակցության խորացման կարևոր նախապայման են:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է նաև Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությունը և Լատվիայի՝ որպես Եվրամիության հաջորդ նախագահող երկրի, աջակցությունը այդ համագործակցության հետագա խորացման ու զարգացման գործում:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Եվրամիությունը եղել է և շարունակում է մնալ Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից մեկը, որի հետ փոխգործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա, և ինչպես ԵՏՄ անդամակցությունից առաջ, այնպես էլ հետո մեր երկիրը շարունակելու է զարգացնել եվրոպական օրակարգը, ձևավորել համագործակցության դաշտը նոր իրողությունների պարագայում:
Արտգործնախարար Ռինկևիչսը ընդգծել է, որ Լատվիան հասկանում և հարգանքով է վերաբերում ԵՏՄ-ին միանալու Հայաստանի որոշմանը, նաև հասկանում է, որ դա որևէ ձևով չի խոչընդոտում Եվրամիության հետ Հայաստանի հարաբերություններին:
Լատվիայի արտգործնախարարը երկկողմ կապերի ամրապնդման համար, քաղաքական ակտիվ երկխոսությունից բացի, կարևորել է տնտեսական ոլորտում համագործակցության զարգացումը, որտեղ մեծ դեր է վերապահել միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և արտգործնախարար Էդգարս Ռինկևիչսը ընդգծել են նաև երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև փոխգործակցության կարևորությունը:

Президент Армении Серж Саргсян принял главу МИД Латвии Эдгарса Ринкевичса 12/12/2014   18:49  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял в пятницу министра иностранных дел Латвии Эдгарса Ринкевичса. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского правительства.
Серж Саргсян приветствовал гостя и выразил надежду на то, что его визит придаст новый импульс армяно-латвийским отношениям, а по итогам встреч и обсуждений удастся наметить приоритетные сферы сотрудничества и двусторонние шаги, направленные на развитие отношений.
Частые визиты и проводимые на уровне глав МИД консультации, по убеждению президента, являются важным предусловием для развития межгосударственного сотрудничества.
В ходе встречи обоюдно была отмечена важность сотрудничества Армения-ЕС и содействие Латвии как страны, которая будет председательствовать в ЕС со следующего года, в вопросе дальнейшего углубления и развития этих отношений.
Президент Армении отметил, что Евросоюз был и остается одним из важных партнеров Армении, взаимодействие с которым базируется в первую очередь на общей системе ценностей. По словам главы государства, что как до вступления в ЕАЭС, так и после этого события, Армения продолжит развивать европейскую повестку дня, формировать поле для сотрудничества в условиях новых реалий.
В свою очередь Ринкевичс подчеркнул, что Латвия относится с уважением к решению Армении вступить в ЕАЭС и понимает, что членство в этой структуре никоим образом не препятствует отношениям ЕС с Арменией.
Глава МИД Латвии помимо активного политического диалога отметил важность развития экономического сотрудничества, где важную роль играет работа межправительственной комиссии.
Серж Саргсян и Эдгарс Ринкевичс также придали важное значение сотрудничеству между законодательными органами двух стран.