Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Ուրուգվայի Սենատի նախագահին 12/08/2014   14:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 8-ին ընդունել է Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորիի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, Դանիլո Աստորիին շնորհավորել է վերընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել արգասաբեր աշխատանքային գործունեություն:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այսօր Հայաստանը եւ Ուրուգվայն ունեն փոխադարձ հարգանքի, վստահության եւ պատմական բարեկամության վրա հիմնված հարաբերություններ: Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է ՀՀ Նախագահի այցը Ուրուգվայ, որի ընթացքում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, ինչպես նաեւ ստեղծվել են նոր հեռանկարներ երկու երկրների հետագա համագործակցության համար:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդմանը՝ խորհդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ պարոն Աստորիի այցը նույնպես կնպաստի այդ հարաբերությունների խորացմանը:
Խոր ակնածանքով հիշելով 1965 թվականին Ուրուգվայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը՝ Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել Մոնտեվիդեոյում Ցեղասպանության թանգարան հիմնելու որոշումը: Խոսելով Ուրուգվայի հայ համայնքի մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այն այսօր սփյուռքի բարգավաճող եւ կայացած համայնքներից մեկն է, որը ներկայացված է նաեւ Ուրուգվայի պետական կառավարման համակարգում:
Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է նաեւ այսօրվա մեր քաղաքական գերխնդիրներից մեկին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին շուտափույթ եւ խաղաղ ճանապարհով լուծում տալուն: Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանը կարող է ակնկալել Ուրուգվայի աջակցությունը Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հակահայկական լայնածավալ գործունեությանը հակազդելու հարցում: ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է հայ-ուրուգվայական համագործակցության բարձր մակարդակը միջազգային
կազմակերպություններում եւ Ուրուգվայի հավասարակշռված մոտեցումը ՄԱԿ-ում Հայաստանին ուղղակիորեն առնչվող բանաձեւերի քվեարկության ժամանակ:
Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, հույս է հայտնել, որ այս այցը լավ առիթ է հարաբերությունները խորացնելու համար:
Դանիլո Աստորիի խոսքով՝ Ուրուգվայն ունի նորընտիր կառավարություն, որը նունպես ձգտում է զարգացնել եւ ամրապնդել հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Նա նշել է, որ երկու բարեկամ երկրներն ունեն շատ ընդհանրություններ՝ իրենց պատմության, ավանդույթների, մշակույթի վրա հիմնված:
Պարոն Աստորին կարեւորել է Ուրուգվայում հայկական մեծ համայնքի առկայությունը եւ ազգանպաստ գործունեությունը: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Ուրուգվայի մոտեցմանը՝ նա նշել է, որ ցեղասպանության զոհերի հիշատակը միշտ վառ կպահվի իրենց երկրում, քանի որ պիտի ամեն ինչ անել կրկնությունը թույլ չտալու համար:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին՝ Դանիլո Աստորին նշել է, որ Ուրուգվայը մշտապես աջակցելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որպեսզի հիմնախնդրին խաղաղ լուծում տրվի: Նա կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության, բարեկամական խմբերի դերը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման գործում: Այնուհետեւ Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահը ԱԺ նախագահի կողմից պարգեւատրվել է Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով:
Հանդիպման ավարտին Դանիլո Աստորին գրառում է կատարել Ազգային ժողովի Պատվավոր հյուրերի գրքում՝ մաղթելով հայ ժողովրդին շարունակել պայքարը հանուն խաղաղության եւ արդարության, որպեսզի չկրկնվի պատմությունը:

Спикер парламента Армении принял председателя Сената Уругвая 12/08/2014   16:36  |  Лента новостей
8 декабря председатель Национального Собрания Армении Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую вице-президентом Восточной Республики Уругвай, председателем Сената Уругвая Данило Астори.
Спикер НС, приветствуя гостей в парламенте, поздравил Д.Астори с переизбранием на пост и пожелал ему плодотворной деятельности.Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Саакян отметил, что ныне отношения между Арменией и Уругваем основаны на взаимном уважении, доверии и исторической дружбе. Г-н Саакян подчеркнул важность визита президента Армении в Уругвай, по итогам которого были достигнуты договоренности и открылись новые перспективы дальнейшего сотрудничества двух стран. Глава армянского парламента выразил надежду, что визит г-на Астори также посодействует углублению этих отношений. Упомянув о признании Уругваем Геноцида армян еще в 1965 г., Г.Саакян высоко оценил решение о создании музея Геноцида армян в Монтевидео. Говоря об армянской общине Уругвая, Председатель НС отметил, что сегодня она одна из процветающих и крепких общин Диаспоры и представлена в системе государственного управления Уругвая.
Г.Саакян обратился также к одной из наших сегодняшних политических сверхзадач – скорейшему и мирному решению Нагорно-Карабахской проблемы. Он выразил надежду, что Армения может рассчитывать на поддержку Уругвая в противодействии развернутым Азербайджаном широкомасштабным антиармянским действиям. Председатель НС подчеркнул важность высокого уровня армяно-уругвайского сотрудничества в международных организациях и взвешенного подхода Уругвая в ООН при голосовании по резолюциям, непосредственно касающимся Армении.
Вице-президент Восточной Республики Уругвай, председатель Сената Уругвая Данило Астори, поблагодарив за теплый прием, выразил надежду, что настоящий визит – удобный повод для углубления отношений. По его словам, новоизбранное правительство Уругвая также стремится к развитию и укреплению отношений с Арменией. Он отметил, что у обеих дружественных стран множество общностей, опирающихся на историю, традиции, культуру. Г-н Астори выделил наличие крупной армянской общины Уругвая и ее общественно-патриотическую деятельность. Обратившись к подходу Уругвая к Геноциду армян, он отметил, что память о жертвах преступления всегда сохранится в их стране – во избежание его повторения.
Коснувшись нагорно-карабахского конфликта, Д.Астори отметил, что Уругвай неукоснительно будет способствовать Минской группе ОБСЕ – в интересах мирного разрешения проблемы. Он подчеркнул важность парламентской дипломатии, роль групп дружбы в развитии и углублении отношений двух стран. Затем Председатель НС наградил вице-президента Восточной Республики Уругвай Почетной медалью НС.
В завершение встречи Д.Астори внес запись в Книгу почетных гостей НС, пожелав армянскому народу продолжить борьбу во имя мира и справедливости.