Համացանցի օգտագործման մակարդակը Հայաստանում աճում է. «Freedom House»-ի 12/05/2014   09:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ըստ «Freedom House»-ի՝ համացանցի օգտագործման մակարդակը Հայաստանում վերջին մի քանի տարիներին շարունակում է աճել: Բացի այդ, քաղաքացիական խմբերը և հասարակական կազմակերպությունները, քարոզարշավներ կազմակերպելու և երկրում քաղաքական փոփոխություններ խթանելու նպատակով, օգտագործում են սոցիալական ցանցերը:
Ըստ Միջազգային Հեռահաղորդակցության Միության տվյալների՝ համացանցի օգտագործման մակարդակը Հայաստանում 2013 թվականին կազմել է 46 %, որը 2012 թվականին կազմել է 39 %, իսկ 2008 թվականին՝ ընդամենը 6.2%:
Հայաստանում բջջային հեռախոսների օգտագործման մակարդակը 2013 թվականին հասել է 112.4%-ի, որը 2012 թվականին կազմել է 111.9 %, իսկ 2008 թվականին՝ 48.4 %:
Ըստ իրականացված ուսումնասիրությունների՝ 2014 թ. փետրվարի դրությամբ 3.35 միլիոն բաժանորդների բջջային հեռախոսներից մոտ 1.5 միլիոնը միացված է համացանցին:

«Freedom House» констатирует рост числа интернет-пользователей в Армении 12/05/2014 15:47 | Лента новостей
Неправительственная организация США по поддержке демократии «Freedom House» констатировала последовательный рост числа интернет-пользователей в Армении. Кроме того, гражданские группы и общественные организации для проведения агиткампаний и стимуляции в стране политических изменений прибегают к помощи социальных сетей.
По данным Международного союза электросвязи (ITU), уровень использования Сети в Армении в 2013 году составил 46%. Для сравнения, этот же показатель в 2012 г. составил 39%, а в 2008г. – всего 6.2%.
В 2013 года число пользователей мобильных телефонов выросло на 0.5.% по сравнению с 2012 годом.
Согласно проведенным исследованиям, по состоянию на февраль 2014 года порядка 1.5 млн. человек из 3.35 млн. абонентов сотовой связи подключены к интернету.