Տարբեր պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու պատրվակով խաբեությամբ ստացել և հափշտակել են շուրջ 15.500 ԱՄՆ դոլար 11/24/2014   15:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետ ընդունվելու համար տարբեր պաշտոնատար անձանց  կաշառք տալու պատրվակով քաղաքացուց խարդախությամբ գումար հափշտակելու դեպքի առթիվ։
ՀՀ քննչական  կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեղեկացմամբ՝ նախապատրաստված նյութերով մասնավորապես պարզվել է, որ տեղեկանալով որդուն ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետ ընդունելու՝ քաղաքացուհու ցանկության մասին՝ տարբեր պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու պատրվակով 2014 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին  նրանից խաբեությամբ ստացել եւ հափշտակել են շուրջ 15.500 ԱՄՆ դոլար։
Միաժամանակ պարզվել է, որ քաղաքացուհուց խարդախությամբ գումար հափշտակած անձինք ընդունելության քննությունների գործընթացի կազմակերպման հետ որևէ առնչություն կամ  լիազորություն չեն ունեցել, ԵՊՀ աշխատակիցներ չեն,  ուստիև նախապատրաստված նյութերով քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։
Նախաքննությունը շարունակվում է։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ բոլոր միջացառումները՝ քրեական գործով քննության բազմակողմանիությունը, լրիվությունն ու օբյեկտիվությունն ապահովելու ուղղությամբ։
11:30 23/11/2014  |  Քրեական խրոնիկոն15.500 դոլար` ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետ ընդունվելու համար
11:19 21/11/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԸստ քաղաքացու հաղորդման` ճանապարհային ոստիկանության տեսուչն իրենից կաշառք է պահանջել՝ վարչական պատասխանատվության չենթարկելու համար
18:54 05/11/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍՊԸ-ի սնանկության գործով կառավարիչը բռնվել է կաշառք ստանալիս
13:09 29/10/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՍոցապ ծառայությունում կաշառքի հերթական դեպքն է գրանցվել
18:44 04/08/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՃանապարհային ոստիկանության տեսուչը կաշառք է պահանջել ոստիկանության սերժանտից (տեսանյութ)
11:53 20/01/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎարորդական իրավունքի վկայականը ձեռք է բերել կաշառքով. ՀՔԾ
17:57 24/12/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԳումարի դիմաց խոստացել է աշխատանքի տեղավորել
10:48 24/12/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔրեակատարողական հիմնարկի բարձրաստիճան պաշտոնյաները կաշառք են ստացել. ՀՔԾ
11:47 17/12/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔննիչի և դատախազի կողմից կաշառք պահանջելու և ստանալու գործը կարճվեց. ՀՔԾ
16:53 14/12/2013  |  Քրեական խրոնիկոնԱշխատանքային ստաժի վերաբերյալ տեղեկանք տրամադրելու համար կաշառք է պահանջել

Мошенники выманили у женщины $15.500 под предлогом дачи взятки за зачисление ее сына на юрфак Ереванского госуниверситета 11/24/2014   15:58  |  Актуальная тема
В Главном управлении по особо важным делам Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по факту хищения денег под предлогом дачи взятки должностным лицам за прием на юридический факультет Ереванского государственного университета.
Как сообщают в пресс-службе СК Армении, в частности, было установлено, что злоумышленники, узнав о желании некой гражданки устроить на юридический факультет ЕГУ своего сына, под предлогом дачи взятки различным чиновникам в мае-июне 2014 года заполучили от нее обманным путем и расхитили порядка 15.500 долларов США.
Выяснилось также, что лица, выманившие путем мошенничества у гражданки деньги, не обладают полномочиями по организации процесса приема экзаменов, не являются сотрудниками Ереванского госуниверситета. Уголовное дело возбуждено по п. 1 ч. 3 ст. 178 (мошенничество, то есть хищение чужого имущества в значительных размерах или приобретение права на чужое имущество путем обмана или злоупотребления доверием).
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются все необходимые мероприятия для обеспечения всестороннего, полного и объективного расследования.