Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ օգտագործում է վարձկան կիբեր խմբեր 11/14/2014   11:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջականը Հայաստանի դեմ օգտագործում է ոչ միայն սեփական կիբեր հանցագործներին, այլև՝ վարձկան կիբեր հարձակվողների խմբեր՝ ամենայն հավանականությամբ՝ Ռուսաստանից և Ուկրաինայից: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում հրավիրված կիբեր հանցագործությունների դեմ պայքարի թեմայով լսումների ընթացքում հայտնեց տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ մենք բավական ռիսկային գոտում ենք գտնվում, քանի որ բացի Ադրբեջանից, ՀՀ տեղեկատվական համակարգերը նաև թուրքական կիբերհանցագործների անընդհատ հարձակումների ներքո են գտնվում: Ընդ որում, Թուրքիան այս բնագավառում աշխարհում առաջին տեղերում է:
Մեր հարևանները, ըստ Սամվել Մարտիրոսյանի, նաև փորձնական հարձակումներ են իրականացնում՝ ստուգելու համար մեր հակազդեցության ու պաշտպանվածության կարողությունները:
«Փաստ է, որ մեզ ստուգում են, և փաստ է, որ մենք դրան այնքան էլ պատրաստ չենք»,- ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը՝ հիշեցնելով վերջին շրջանում ակտիվացած փորձերը ոչ միայն առանձին կայքերի վրա, այլև՝ երկրի ամբողջ ինտերնետ կապի: Հայաստանի կապն արտաքին աշխարհի հետ խափանելու փորձերը, ըստ բանախոսի, այս պահին ամենից մտահոգիչն են:
Ինչ վերաբերում է առանձին կայքերի վրա հարձակումներին, Սամվել մարտիրոսյանը նշեց, որ վերջին տարիներին բավական լավացել է պետական կայքերի պաշտպանության մակարդակը, քանի որ դրանք գտնվում են ազգային անվտանգության ծառայության վերահսկողության ներքո:
«Դրա համար էլ վիճակը լացվացել է 2008-ի համեմատ, երբ պետական կայքերը անընդհատ հարձակումների էին ենթարկվում»,- ասաց նա՝ հավելելով, սակայն, որ մասնավոր կայքերի անվտանգությունը դեռ մտահոգիչ է մնում:

Азербайджан использует против Армении хакеров-наемников из других стран 11/14/2014   12:00  |  Лента новостей
Азербайджан использует против Армении не только своих киберпреступников, но и группы кибер-наемников, по всей вероятности, из России и Украины, сообщил в пятницу в ходе проходящих в парламенте слушаний на тему борьбы с киберпреступностью специалист по вопросам информационной безопасности Самвел Мартиросян.
По его словам, мы находимся в зоне риска, поскольку помимо Азербайджана информационные системы Армении постоянно атакуют турецкие хакеры. Причем Турция занимает лидирующие позиции в этой сфере.
Наши соседи, по словам Самвела Мартиросяна, проводят также пробные атаки с тем, чтобы проверить умение Армении противостоять вызовам и защищаться.
Факт, что нас проверяют и факт, что мы не очень к этому готовы”, - сказал Самвел Мартиросян, напомнив о том, что в последнее время активизировались попытки хакерской атаки не только на отдельные сайты, но и на всю интернет-связь. Попытки оборвать связь Армении с внешним миром, по словам специалиста, вызывают наибольшую обеспокоенность.
Что касается атак на отдельные сайты, то Самвел Мартиросян отметил, что в последние годы заметно улучшился уровень защиты государственных сайтов, поскольку они находятся под контролем Службы национальной безопасности.