ԱԺ-ն ժամանակավրեպ համարեց Զարուհի Փոստանջյանի նախաձեռնությունը 11/12/2014   13:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանի հեղինակած` «Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) և Հայաստանի Հանրապետությունների անվտանգության ապահովման ռազմաքաղաքական հիմնադրույթների հայեցակետերի մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը, որով, մասնավորապես, առաջարկվում էր ճանաչել ԼՂՀ-ն, չընդունվեց:
Նախագծին կողմ էին 8, ձեռնպահ 1 պատգամավոր:
Ինչպես և նախօրեին հայտարարվել էր, նախագծին կողմ քվեարկեցին ՀՅԴ խմբակցության անդամները, «Ժառանգություն»-ից` խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը և նախագծի հեղինակ Զարուհի Փոստանջյանը, ինչպես նաև՝ «Հայ ազգային կոնգրես-ից` Նիկոլ Փաշինյանը:
Ձեռնպահ էր ՀԱԿ-ից Հրանտ Բագրատյանը:
Ի դեպ` ՀԱԿ-ի անունից խմբակցության ղեկավար Լևոն  Զուրաբյանը դեռևս նախօրեին հայտարարել էր քվեարկությանը չմասնակցելու մասին:
Նույն դիրքորոշումն ունեին նաև մյուս խմբակցությունները, որոնց կարծիքով՝ ԼՂՀ-ի Ճանաչումն այս պահին ժամանակավրեպ է:
Ինչպես քվեարկությունից առաջ հայտարարեց ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանը, ըստ էության այս նախաձեռնությունը ԱԺ-ի լիագումար նիստում արդեն չորրորդ անգամ է քվեարկվում:
«Յուրաքանչյուր անգամ խորհրդարանը հայտնվում է բավական բարդ վիճակում, որովհետև շատ լավ կարելի է պատկերացնել և' կողմ, և' դեմ, նաև ձեռնպահ քվեարկողների մոտեցումները»,- ասաց նա` հավելելով, որ մի բան հստակ է, որ այս նախաձեռնությունը, երբ անհրաժեշտ լինի ընդունել, պետք է լինի բոլոր 131 պատգամավորների նախաձեռնությամբ և միասնական համաձայնությամբ:

Парламент Армении посчитал несвоевременной инициативу Заруи Постанджян по признанию независимости НКР 11/12/2014   13:46  |  Лента новостей
Национальное собрание Армении на заседании в среду не приняло инициированный членом оппозиционной фракции “Наследие” Заруи Постанджян проект “О концепциях военно-политических основ обеспечения безопасности Нагорно-Карабахской Республики (Арцаха) и Республики Армения”, которым предлагалось признать независимость НКР.
Законопроект получил 8 голосов “за” при одном воздержавшемся.
За законопроект проголосовали члены фракции АРФ “Дашнакцутюн”, от “Наследия” - Рубен Акопян и Заруи Постанджян, а также Никол Пашинян от Армянского национального конгресса.
Единственным воздержавшимся оказался Грант Багратян от “АНК”.
Руководитель фракции АНК Левон Зурабян еще накануне заявил о неучастии в голосовании.
Аналогичной позиции придерживались и остальные фракции, по мнению которых признание НКР в данный момент является не своевременным.
Как заявил до голосования депутат фракции РПА Артак Закарян, данная инициатива выносится на голосование уже в четвертый раз.
“Каждый раз парламент оказывается в сложной ситуации, поскольку хорошо можно представить себе подходы как голосующих “за”, так и “против”. В случае необходимости принятия данного законопроекта, это должно произойти по инициативе всех депутатов и общему согласию.