Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի հարցում արդեն ուշ է կասկածելու համար. Հայկ Ալումյան 11/09/2014   09:42  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾ
Քրեական դատավարության հին, այն է՝ գործող  օրենսգրքով հնարավոր չէ առաջ գնալ, կարելի է միայն մնալ նույն տեղում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց փաստաբան Հայկ  Ալումյանը՝  ընդգծելով, որ գործող օրենսգրքում կատարված ահռելի քանակությամբ փոփոխությունների արդյունքում առկա են մեծ թվով ներքին հակասություններ: «Պարզապես մենք մեկ տարի-տարիուկես հաշտվում ենք հակասությունների, օրենսգրքի հետ այն պատճառով, որ ասում ենք՝  շուտով նոր օրենսգիրք է ընդունվելու»,- ասաց փաստաբանը:
Հայկ Ալումյանը հայտարարեց, որ մեծ ջանքեր չեն պահանջվում գործող օրենսգրքում հակասությունները գտնելու համար. «Հինգ րոպեում  10-15  հակասություն կարող եմ Ձեզ ցույց տալ, ոչ թե հակասություններ, որոնց մասին պետք է մտածել, այլ ուղիղ հակասություններ»:
Փաստաբանը նշեց, որ եթե նույնիսկ Քրեական դատավարության նոր կոնցեպցիան, լրիվ նոր մոտեցումները ու նոր օրենսգիրքը չլինեին, գործող Քրեական դատավարության օրենսգիրքը,  միևնույն է, պետք է զրոյից նորից գրվեր: Դրանում   գլուխները գլուխներին,  հոդվածները հոդվածներին ու նույն  հոդվածի  մի մասը  հակասում է մյուս մասին: «Կատարյալ  խայտառակություն են ընդհանրապես Վերաքննիչ դատարանի հետ կապված կանոնակարգումները, միայն այդ գլխում կգտնեք 10-15  կոպիտ հակասություններ»:
Խայտառակություն է նաև նոր երևան եկած կամ նոր հանգամանքները կանոնակարգող գլուխը: «Վճռաբեկ բողոք ներկայացնելու հետ կապված այնպիսի հիմարություններ են  գրված, որ՝  եթե ես վճռաբեկ բողոքում  մատնանշում եմ Վճռաբեկ դատարանի նախկինում կայացրած որոշումը, Վճռաբեկ դատարանին պարտավոր եմ ներկայացնել իր իսկ կայացրած որոշումը, որ ինքը համոզվի, որ ինքն այդպիսի որոշում կայացրել է: Հիմարությունների մի կույտ»,- նշեց Հայկ Ալումյանը: Ոչ նոր օրենսգիրքն  են ընդունում, ոչ խայտակությունը վերացնում, եթե մի քիչ էլ տևի, սա արդեն կվերածի կոլլապսի:
«Եթե արդեն հստակ որոշվել է, որ ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգիրքը պետք է ընդունվի, ապա ձգձգումները պարզապես անիմաստ են: Արդեն քայլը արվել է, կես ճանապարհն անցել են,   արդեն ուշ է կասկածելու համար»,- ասաց Հայկ Ալումյանը՝  ներկա իրավիճակը համեմատելով լարի վրա կես ճանապարհն անցած  լարախաղացի կասկածների հետ՝  վախենալ, հետ դառնալ, թե առաջ գնալ:

Уже поздно биться в сомнениях по поводу нового Уголовно-процессуального кодекса Армении – адвокат Айк Алумян 11/10/2014 12:07 | Проект УПК
По старому, а именно по действующему Уголовно-процессуальному кодексу невозможно двигаться вперед, можно только топтаться на месте. Такое мнение в беседе с корреспондентом ИА “Фактинфо” выразил адвокат Айк Алумян. Он подчеркнул, что в результате несметного количества внесенных в УПК поправок возникло множество нестыковок.”Мы просто все это время – год-полтора - мирились с неувязками по той причине, что думали, что вскоре будет принят новый УПК”, - пояснил адвокат.
Айк Алумян заявил, что особых усилий не потребуется, чтобы выявить в действующем Кодексе эти противоречия. “За 5 минут я могу Вам показать10-15 нестыковок”, - заявил Алумян.
Адвокат отметил, что если бы даже не было новой концепции уголовного процесса, абсолютно новых подходов и нового кодекса, действующий УПК все равно пришлось бы писать с нуля. В нем одна глава противоречит другой, одна часть статьи противоречит другой ее части. “Сплошным позором являются эти нормы регулирования, связанные с Апелляционным судом: только в одной этой главе Вы найдете 10-15 противоречий”, - заявил он.
Адвокат назвал позорной и главу, упорядочивающую положение о пересмотре по новым и вновь открывшимся обстоятельствам. По его словам, много несуразицы и с подачей кассационной жалобы: если я в кассационной жалобе указываю на вынесенное прежде решение Кассационного суда, то я обязан представить Кассационному суду им же вынесенное постановление, дабы суд убедился в том, что он вынес такое решение. “Целая куча глупостей”, - отметил Айк Алумян. Ни нового кодекса не принимают, ни нелепости не устраняют. Если так и дальше будет продолжаться, то это обернется коллапсом”, - добавил он.
“Если уже четко решено, что новый Уголовно-процессуальный кодекс должен быть принят, то затягивание с его принятием представляется бессмысленным. Пройдена половина пути, уже поздно сомневаться”, - сказал Айк Алумян, сравнив сложившуюся ситуацию с сомнениями канатоходца, одолевшего половину пути.