ԼՂՀ պատվիրակությունն ավարտել է աշխատանքները Լոնդոնում կայացած միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսում 11/07/2014   15:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 6-ինավարտվել էՄեծ Բրիտանիայի Լոնդոն քաղաքում կայացած «WTM-Excel London-2014» միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսը:
ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեղեկացմամբ՝ միջոցառմանն իր մասնակցությունն է ունեցել նաև ԼՂՀ պատվիրակությունը, որն իրականացրել է լայնածավալ քարոզչություն՝ Արցախի զբոսաշրջային ներուժը ներկայացնելով բրիտանական տուրիստական շուկայում: Բացի տեղեկատվական նյութեր տարածելուց, պատվիրակությունը կազմակերպել է գինու համտես, ինչպես նաև՝ ավանդական ուտեստների հյուրասիրություն՝ բազմապատկելով Արցախի տաղավարի այցելուների թիվը:
Այս անգամ ևս ադրբեջանական կողմը զերծ չի մնացել իր համար ավանդական դարձած սադրանքներից: Ցուցահանդեսի աշխատանքների երկրորդ ևվերջին օրերին մի խումբ ադրբեջանցի երիտասարդներ դրոշներով շրջապատել էին Արցախի տաղավարը և փորձել խափանել պատվիրակության աշխատանքները՝ փակելով մուտքը դեպի ԼՂՀ տաղավար:
Հատկանշական է, որ «ցուցարարների» մեջ կային նաև Մեծ Բրիտանիայում Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատակիցներ: ԼՂՀ և ՀՀ պատվիրակությունների ջանքերի շնորհիվ հնարավոր է դարձել կասեցնել սադրանքը. կարճ ժամանակ հետո անվտանգության աշխատակիցները դուրս են բերել ադրբեջանցի կարգազանց երիտասարդներին:
Ըստ ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանի, ով այս օրերին ղեկավարում էր Արցախի պատվիրակությունը Լոնդոնի ցուցահանդեսում՝ «վերջին շրջանում
միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսներում ադրբեջանցիների նման սանձազերծ պահվածքը պայմանավորված է գլխավորապես ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունում Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնված հակահայկական բանաձևի ձախողմամբ:
Խոսքը վերաբերում է ս.թ. հոկտեմբերին Սամարղանդում կայացած նշյալ կառույցի գործադիր խորհրդի նիստում Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնված «Օկուպացված տարածքներում զբոսաշրջության քարոզչությունը կանխելու մասին»բանաձևին:
Նիստի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից առաջարկվածվերոհիշյալ բանաձևը չի ընդունվել ոչ մի երկրի կողմից: Իսկ ադրբեջանական ցույցերը նպատակ են հետապնդում ֆիզիկապես անհնար դարձնել ԼՂՀ մասնակցությունը միջազգային խոշոր ցուցահանդեսներին, սակայն ապարդյուն»,- նշել է Սերգեյ Շահվերդյանը:
«World Travel Market»միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսը համարվում է խոշորագույն տուրիստական իրադարձություն, որի ժամանակ հազարավոր ընկերություններ և աշխարհի գրեթե բոլոր երկրները ներկայացնում են զբոսաշրջության ոլորտում իրենց ներուժն ու ձեռքբերված հաջողությունները:

Азербайджанские провокаторы потерпели фиаско в попытке сорвать работу павильона НКР на международной турвыставке в Лондоне 11/07/2014   16:11  |  Лента новостей
Делегация Нагорно-Карабахской Республики приняла участие в международной туристической выставке “WTM-Excel London-2014” в Лондоне. Об этом сообщает отдел информации и по связям с общественностью аппарата правительства НКР.
Делегация Арцаха провела широкомасштабную акцию по презентации своего турпотенциала на британском туристическом рынке. Помимо раздачи рекламных брошюр, делегация организовала и дегустацию вин, а также посетителям выставки было предложено отведать традиционные карабахские блюда, что существенно увеличило количество посетителей павильона Арцаха.
Азербайджанская сторона и на сей раз не отказалась от уже ставших традиционными провокаций. Группа молодых азербайджанцев с флагами во второй и последний дни работы выставки окружила павильон Арцаха и попыталась сорвать работу делегации, перекрыв вход в арцахский павильон.
Примечательно, что среди “демонстрантов” были также сотрудники посольства Азербайджана в Великобритании. Благодаря усилиям делегаций НКР и Армении, провокацию азербайджанцев удалось пресечь, через некоторое время сотрудники безопасности вывели азербайджанских нарушителей порядка.
По словам начальника Управления по туризму и охране исторической среды при правительстве НКР Сергея Шахвердяна, который в эти дни возглавлял делегацию Арцаха на выставке в Лондоне, в последнее время подобное разнузданное поведение азербайджанцев в международных туристических выставках обусловлено главным образом провалом инициированной Азербайджаном антиармянской резолюции во Всемирной организации туризма ООН.
Речь идет об инициированной Азербайджаном на состоявшемся в октябре в Самарканде заседании исполнительного совета вышеупомянутой структуры резолюции “О предотвращении пропаганды туризма на оккупированных территориях”. В ходе заседания данная резолюция не была принята ни одной из стран.
“Азербайджанские протесты преследует одну цель - сделать физически невозможным участие НКР в крупных международных выставках, однако, все их усилия оказываются тщетными”, - отметил Сергей Шахвердян.
Международная туристическая выставка “World Travel Market” считается крупнейшим туристическим событием, в ходе которого тысячи компаний и почти все страны мира представляют свой потенциал и достигнутые успехи в сфере туризма.