Քրեական դատավարության օրենսգրքի բազմաչարչար նախագիծը 2-3 շաբաթից նորից կուղարկվի ԱԺ 10/27/2014   12:58  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾ
Աշխատանքային խումբը ներկայումս ամփոփում է լրամշակման համար Արդարադատության նախարարություն ուղարկված Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագծի շուրջ Աժ պատգամավորների ներկայացրած առաջարկությունների շուրջ քննարկումների արդյունքները:
Նախագիծն Արդարադատության նախարարություն էր ուղարկվել Ազգային ժողովի Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկումների ավարտից  հետո:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարարի մամուլի քարտուղար Ծովինար Խաչատրյանը, 2-3 շաբաթից նախագիծը նորից կուղարկվի Ազգային ժողով:
Արդարադատության փոխնախարար Արման Թաթոյանը, ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ամփոփելով շուրջ կես տարվա քննարկումների արդյունքները, նշել էր, որ «քննարկումները շատ կառուցողական էին, արդյունավետ, որովհետև դրանց հիման վրա մենք արդեն ունենք ինստիտուտներ, որոնք ենթարկվելու են փոփոխության»:
Արման Թաթոյանը նշել էր նաև, որ ԱԺ պատգամավորների կողմից բավական շատ մտահոգություններ են ներկայացվել՝ հատկապես մեղադրյալի ցուցմունքների դեպոնացման ինստիտուտի վերաբերյալ, և այս համատեքստում ևս բավականին փոփոխություններ կան նախանշված:
«Սկզբունքային լուծումը պահպանվում է, բայց այնպիսի մեխանիզմ է լինելու, որ մեր գործընկերների մտահոգությունները կարողանանք փարատել: Սկզբունքային հարց է նաև այն, որ ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության համար մեղադրվող անձին միմիայն հիմնավոր կասկածի հիմքով մենք կարողանանք կալանավորել: Այստեղ ևս ունենք որոշակի լուծումներ, որոնք վերաբերում են դատարանի դերի ակտիվացմանը, որպեսզի հնարավոր չարաշահումներ չլինեն»,- ասել էր փոխնախարարը:
Նախատեսվում էր Քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի առաջարկությունների ամփոփումն ավարտել օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին և ուղարկել ԱԺ։
Պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրել էր, որ լրամշակված տարբերակն ստանալուց հետո նախաձեռնելու են քննարկումների նոր փուլ՝ արդեն շահագրգիռ գերատեսչությունների՝ Քննչական կոմիտեի, դատախազության, փաստաբանների պալատի հետ։
17:02 14/07/2014  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾՔրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագծի նախնական քննարկումներն ավարտվել են

Проект нового Уголовно-процессуального кодекса Армении через 2-3 недели вновь будет направлен в парламент 10/27/2014   13:24  |  Проект УПК
Рабочая группа в настоящее время подводит итоги обсуждений по представленным депутатами НС предложениям касательно проекта нового Уголовно-процессуального кодекса РА, направленного в министерство юстиции Армении на доработку.
Проект был направлен в Минюст после окончания обсуждения в постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам.
Как сообщила корреспонденту “Фактинфо” пресс-секретарь минюста РА Цовинар Хачатрян, проект нового УПК через 2-3 недели вновь будет направлен в Национальное Собрание.
Заместитель министра юстиции Арман Татоян ранее в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, подводя итоги продлившегося полгода обсуждения, “назвал их конструктивными и эффективными”.
Арман Татоян отметил также, что депутаты НС поделились своими опасениями по поводу института депонирования показаний обвиняемого, и в этом контексте намечены существенные изменения.
“Принципиальное решение будет сохранено, однако появятся такой механизм, который позволит развеять опасения наших коллег. Принципиальным является также вопрос по поводу возможности заключения обвиняемого в совершении тяжкого или особо тяжкого преступления” лица под стражу только на основе обоснованного подозрения. В данном вопросе у нас имеются ряд решений, которые касаются активизации роли суда во избежание возможных злоупотреблений”, - заявил замминистра.
Подвести итоги по предложениям рабочей группы постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам касательно проекта Уголовно-процессуального кодекса планировалось завершить в августе-сентябре и направить их в парламент.
Председатель постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян сообщил ИА “ФактИнфо”,что после получения доработанного варианта, они собираются инициировать новый этап обсуждений, но уже с заинтересованными ведомствами: Следственным комитетом, Прокуратурой, Палатой адвокатов.