Թուրքական մամուլ. Սպիտակ Տունը, ցուցադրության հանելով հայկական գորգը, ուղերձ է հղում Թուրքիային 10/17/2014   14:59  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ պատրաստվում է նոյեմբերի 18-23-ը հայ որբերի գործած գորգը ցուցադրել նախագահական նստավայրի այցելուների սրահում:
Լուրը մեծ արձագանք է ստացել թուրքական մամուլում: Սպիտակ տան այդօրինակ քայլըմեկնաբանվել է որպես Թուրքիային հասցեագրված ուղերձ:
Մասնավորապես թուրքական «elazigdanhaber» լրատվական կայքը նշում է, որ հայկական գորգի ցուցադրումը  կարելի է դիտարկել  Անկարայի և Վաշինգտոնի միջև Ինջիրլիք ռազմաբազայի շուրջ բանակցությունների համատեքստում:
ԱՄՆ-ն ցանկանում է ռազմաբազան օգտագործել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությանը հարվածելու համար:
Որպես այս տեսակետի հիմնավորում, նշվում է, որ հայ որբերի գորգը Հայոց ցեղասպանության խորհրդանիշ է դարձել, և դրա ցուցադրմանը բազմիցս խոչընդոտել է հենց Սպիտակ Տունը՝ հրաժարվելով այն հանել իր պահեստից:
23:30 08/10/2014  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում զոհերի թիվը աճում է
14:07 12/09/2014  |  Միջազգային լրահոսAgos. Թուրքական դասագրքերում հայերին շարունակում են ներկայացնել որպես «դավաճաններ»
12:55 29/08/2014  |  Միջազգային լրահոսԿոբի Բրայանտը դադարեցրել է համագործակցությունը թուրքական ավիաուղիների հետ. թուրքերը մեղադրում են հայկական լոբբին
13:25 26/08/2014  |  Միջազգային լրահոսՀոլանդիան Թուրքիայից դուրս կբերի իրեն պատկանող «Patriot» հրթիռային համակարգերը
11:51 22/08/2014  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի նոր վարչապետը կլինի Ահմեթ Դավութօղլուն
14:24 12/08/2014  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի հանքերից մեկում փլուզում է տեղի ունեցել
15:26 01/08/2014  |  Միջազգային լրահոսԳյոքսել Գյուլբեյ. «Աշխարհի եկեղեցիները միավորվել են Թուրքիայի դեմ»
17:14 30/07/2014  |  Միջազգային լրահոսԹուրք կանայք բողոքում են փոխվարչապետի կողմից կանանց ծիծաղելն արգելելու վերաբերյալ արված մեկնաբանության դեմ

Ряд турецких СМИ усмотрели в намерении Белого дома экспонировать ковер армянских сирот месседж Анкаре 10/17/2014 15:33 | Международные новости
Белый дом заявил, что собирается провести в зале посетителей президентской резиденции выставку вытканного армянскими сиротами ковра, которая пройдет с 18по 23 ноября. Об этом сообщает Ermenihaber.am.
Эта новость вызвала большой резонанс в турецкой прессе, которая назвалa сей шаг Белого дома посланием турецким властям.
В частности, турецкий информационный сайт «elazigdanhaber» отмечает, что экспозицию армянского ковра можно расценивать в контексте переговоров, проходящих между Анкарой и Вашингтоном вокруг военной базы Инджирлик.
США хотят использовать военную базу для нанесения ударов по боевикам “Исламского государства”.
В качестве довода в пользу данной точки зрения отмечается, что вытканный армянскими сиротами ковер стал символом Геноцида армян, и его показу неоднократно препятствовал именно Белый дом, отказываясь вывести ковер из хранилища.