Այսուհետ մահացած կենսաթոշակառուի չվճարված կենսաթոշակը կարող են ստանալ թոշակառուի մահից հետո նույնիսկ 12 ամիս անց 10/17/2014   11:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Օմբուդսմենի գրասենյակը հաղորդագրություն է տարածել՝ «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքի՝ մահացած կենսաթոշակառուի կենսաթոշակին վերաբերող դրույթի՝ Սահմանադրական դատարանում վիճարկելու վերաբերյալ:
Մինչ օրս կենսաթոշակառուի մահվան դեպքում նրա ժառանգները մահվանից 12 ամսվա ընթացքում կենսաթոշակ նշանակող ստորաբաժանում չդիմելու ժամանակ զրկվում էին  իրենց հասանելիք գումարը ստանալու հնարավորությունից: Արդյունքում խախտվում էր թե՛ ժառանգատուների, թե՛ ժառանգների սեփականության իրավունքը:
Նախկինում կենսաթոշակառուի մահվան դեպքում չվճարված թոշակը վճարվում էր այն ժամանակ, երբ ժառանգներն անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնում էին անձի մահից հետո՝ 6 ամսվա ընթացքում: Վեցամսյա ժամկետում չդիմելու դեպքում վերոնշյալ գումարը ժառանգները կարող էին ստանալ 12 ամսում՝ արդեն որպես ժառանգություն:
Քաղաքացիական օրենսգիրքը նախատեսում է չվճարված կենսաթոշակը սահմանված 12 ամսից հետո ժառանգելու երկու բացառություն.
·         Ժառանգն առանց դատարան դիմելու ժառանգությունն ընդունում է մնացած բոլոր ժառանգների համաձայնությամբ:
·         Դատարանը ճանաչում է ժառանգությունն ընդունած՝ հարգելի համարելով սահմանված ժամկետը բաց թողնելու պատճառները:
Նշենք նաև, որ փաստացի տիրապետման ուժով ժառանգության ընդունման դեպքում չկա որևէ դիմում ներկայացնելու անհրաժեշտություն:
«Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքի վերոնշյալ դրույթի սահմանադրականությունը Պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը վիճարկել է Սահմանադրական դատարանում, ինչի արդյունքում այն ճանաչվել է Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր:
Այսուհետ, մահացած կենսաթոշակառուի  չվճարված կենսաթոշակը կարող են ստանալ թոշակառուի մահից հետո նույնիսկ 12 ամիս անց, եթե առկա է ժառանգությունն ընդունած մյուս բոլոր ժառանգների համաձայնությունը, ինչպես նաև, եթե դատարանի կողմից հարգելի են սահմանված ժամկետը բաց թողնելու պատճառները: Փաստացի տիրապետման ուժով՝ չվճարված կենսաթոշակի գումարը նույնպես  պետք է տրամադրվի առանց ժամկետային որևէ սահմանափակման:
Ողջունելի է Սահմանադրական դատարանի նման որոշումը, քանի որ այն խթանում է անձի` ժառանգություն ստանալու և սեփականության իրավունքի պաշտպանությունը:
11:20 14/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՕրենքների միջև հակասությունները՝ մահացածի չվճարված կենսաթոշակի գումարը որպես ժառանգություն չստանալու պատճառ
12:32 11/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջարկվում է չվճարված կենսաթոշակի գումարը վճարել դիմելուն նախորդող ողջ ժամանակահատվածի համար
18:27 03/12/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջանցիկ տեմպերով կաճի ցածր աշխատանքային կենսաթոշակ ստացողների կենսաթոշակի չափը
15:23 07/11/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԹոշակներն ուշանում են և դեռ էլի կուշանան
17:39 28/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍ1 մլն դրամանոց թոշակները կավելանան 3, մյուսները` 15-25 տոկոսով
16:03 13/08/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԿենսաթոշակների գործով ևս 3 անձի վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
15:19 08/08/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆոր չարաշահումներ կենսաթոշակային համակարգում. մանրամասները սեպտեմբերին

Омбудсмен Армении оспорил в КС положение закона, касающееся порядка наследования невыплаченной пенсии 10/17/2014 12:01 | Актуальная тема
Офис Омбудсмена Армении распространил заявление по поводу оспаривания в Конституционном суде положения закона РА “О государственных пенсиях”, касающегося пенсии умерших пенсионеров.
"До сих пор в связи со смертью пенсионера его наследники лишались возможности получить причитающуюся им сумму, если в течение 12 месяцев не обращались в соответствующее подразделение, назначающее пенсии. В итоге нарушалось как право наследодателей, так и наследников.
Ранее в случае смерти пенсионера невыплаченная пенсия выдавалась в том случае, если наследники предъявляли необходимые документы в течение 6 месяцев после смерти человека. В случае же необращения в течение 6 месяцев, вышеупомянутую сумму наследники могли получить в течение 12 месяцев, но уже в качестве наследства.
Гражданский кодекс предусматривает два исключения наследования невыплаченной пенсии после установленных 12 месяцев.
1.Наследник без обращения в суд принимает наследство при согласии всех остальных наследников,
2.Суд признает факт принятия наследство, посчитав уважительными причины упущения установленного срока.
Как отмечает офис омбудсмена, в случае принятия наследства в силу фактического владения нет необходимости в подаче какого-либо заявления.
Конституционность вышеупомянутого положения закона РА “О государственных пенсиях” омбудсмен Карен Андреасян оспорил в КС, в результате чего оно было признано противоречащим Конституции и недействительным.
Наследники отныне могут получить невыплаченную пенсию и спустя 12 месяцев, если имеется на то согласие всех принявших наследство наследников, и, если суд признает уважительной причины пропуска установленных сроков. В силу фактического владения также сумма невыплаченной пенсии должна выдаваться без каких-либо временных ограничений.
Подобное решение Конституционного суда достойно одобрения, поскольку стимулирует защиту права человека на получение наследство и право собственности".