Կարեն Պետրոսյանի մահվան փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործը գտնվում է ԱԱԾ-ի վարույթում 10/10/2014   16:48  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանում գերության մեջ մահացած Կարեն Պետրոսյանի մահվան փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործը գտնվում է ԱԱԾ-ի վարույթում: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը տեղեկացավ Քննչական կոմիտեից:
ԱԱԾ մամուլի քարտուղար Արծվին Բաղրամյանը մեզ հետ զրույցում նշեց,  որ նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Հիշեցնենք, որ  Քրեական գործի շրջանակներում քննության առարկա են դարձել հայ գյուղացու գերեվարման վերաբերյալ համացանցում հայտնված տեսագրությունները, որոնցում առկա են նրա նկատմամբ բռնության գործադրման փաստեր։
Քննություն է կատարվում՝ պարզելու ՀՀ խաղաղ բնակչի գերեվարվելու հանգամանքները, ինչպես նաև` Ադրբեջանի տարածքում  նրա՝ Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի և խոշտանգումների չենթարկվելու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ փաստերը։
Միջոցներ են ձեռնարկվում` բռնարարքի հեղինակների ինքնությունը պարզելու և նրանց գործողություններին քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Уголовное дело по факту гибели в азербайджанском плену Карена Петросяна находится в производстве Службы нацбезопасности Армении 10/10/2014   17:21  |  Актуальная тема
Уголовное дело по факту гибели в азербайджанском плену Карена Петросяна находится в производстве Службы нацбезопасности Армении. Об этом ИА “Фактинфо” сообщили в следственном комитете РА.
Напомним, к делу приобщены видеоматериалы, содержащие факты применения насилия в отношении жителя армянского села.
Ведется следствие с целью установления обстоятельств попадания в плен мирного жителя армянского села, а также фактов нарушения его прав, гарантированных Конвенцией о защите прав человека и основных свобод.
Предпринимаются меры по установлению личности лиц, устроивших пытки над гражданином Армении, и для дачи уголовно-правовой оценки их действиям.