Դեսպան Մարգարյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահին 10/10/2014   15:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 9-ին Եվրոպական Միությունում ՀՀ առաքելության ղեկավար, դեսպան Թաթուլ Մարգարյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզոյին:
ԱԳՆ լրատվական ծառայության տեղեկացմամբ՝ հավատարմագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում դեսպան Մարգարյանն ու Եվրահանձնաժողովի նախագահ Բարոզոն անդրադարձան Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, դրանց զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի:
Շնորհավորելով ԵՄ-ում ՀՀ դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Եվրահանձնաժողովի նախագահ Բարոզոն հույս հայտնեց, որ դեսպան Մարգարյանն աշխատանքային իր հարուստ փորձը լավագույնս կօգտագործի ՀՀ-ԵՄ երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման և խորացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի խնդրանքով դեսպան Մարգարյանը ներկայացրեց ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման վերջին զարգացումները, հայ-թուրքական հարաբերություններում և տարածաշրջանում առկա իրավիճակը:

Посол Татул Маргарян обсудил с главой Еврокомиссии последние события вокруг процесса карабахского урегулирования 10/10/2014   16:45  |  Лента новостей
Руководитель миссии Армении в Европейском союзе, посол Татул Маргарян накануне вручил верительные грамоты председателю Европейской комиссии Жозе Мануэлу Баррозу. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
В ходе беседы стороны обсудили отношения между Арменией и ЕС, перспективы их развития, а также ряд представляющих взаимный интерес вопросов.
Поздравив Татула Маргаряна с назначением, глава Еврокомиссии выразил надежду на то, что он дипломат использует свой богатый опыт для расширения и углубления двусторонних отношений между Арменией и Евросоюзом.
По просьбе главы Еврокомиссии посол Маргарян представил последние события вокруг процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также коснулся армяно-турецких отношений и сложившейся ситуации в регионе.