Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսի գլխավորած պատվիրակությանը 10/08/2014   14:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեղեկացմամբ՝ հանդիպման ընթացքում Պաշտպանության նախարարը Հանձնակատարին ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում Մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղության իրականացվող բարեփոխումները, անդրադարձ կատարել միջազգային կազմակերպությունների օժանդակությամբ իրականացվող թրեյնինգային և իրազեկվածության բարձրացման ծրագրերին, որոնք ընդգրկում են լայն շրջանակ` սկսած նախազորակոչային տարիքի երիտասարդներից, վերջացրած զորամասերի ԱՀՏԱ գծով տեղակալներով և ռազմական ոստիկաններով:
Հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների Հանձնակատարի Հայաստան այցի թեմատիկ ուղղվածությունը, ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է նաև զինված ուժերում կանանց և տղամարդկանց իրավահավասարության, զինծառայող կանանց իրավունքների երաշխավորման, իգական սեռի կուրսանտների թվի ավելացման և այդ ուղղությամբ կատարվող այլ աշխատանքները, անդրադարձել ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի հետ այդ ոլորտում իրականացվող արդյունավետ համագործակցությանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի ստեղծմամբ ՊՆ համակարգից քննչական ծառայության դուրսբերման փաստը, այն համարելով անհարկի շահարկումներին վերջ տալու ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլ:
ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարն իր հերթին նշել է, որ բարձր է գնահատում ներկայացված ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները, ինչպես նաև գոհունակություն է հայտնել իր նախորդ այցից հետո այլընտրանքային ծառայության կազմակերպման հարցում գրանցված առաջընթացի կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանում Մարդու իրավունքների խախտման հարցերին: Նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել Հակոբ Ինջիղուլյանի դեպքի վերաբերյալ և նշել, որ Ինջիղուլյանի նկատմամբ կատարված գործողությունները փաստում են, որ ադրբեջանական իշխանությունները հատուկ քաղաքականություն են մշակել գերեվարված զինծառայողներին հոգեբանական ճնշումների, խոշտանգումների և մահվան սպառնալիքի միջոցով ուղղորդել դեպի երրորդ երկիր:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարարը առաջարկել է դիտարկել Մարդու իրավունքների հարցերով ՀՀ-ում ԵԽ գրասենյակի հետ երկկողմ ձևաչափով համագործակցության զարգացման հնարավորության հարցը:

Глава Минобороны Армении представил комиссару Совета Европы по правам человека подробности инцидента с армянским военнопленным Инджигуляном 10/08/2014   14:57  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Сейран Оганян накануне принял делегацию, возглавляемую комиссаром Совета Европы по правам человека Нильсом Муйжниексом. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В ходе встречи глава оборонного ведомства представил комиссару реформы в направлении защиты прав человека в Вооруженных силах Армении,. С. Оганян коснулся осуществляемых при содействии международных организаций трейнинговых программ, а также программ по повышению осведомленности.
С учетом тематической направленности визита комиссара СЕ в Армению, глава Минобороны РА представил работы, направленные на обеспечение гендерного равноправия в ВС, гарантирование прав женщин-военнослужащих, увеличения числа женщин-курсантов. Министр обороны коснулся поддерживаемого в этом направлении эффективного сотрудничества с Фондом ООН в области народонаселения.
Глава Минобороны Армении отметил важность вывода следственной службы МО в связи с созданиемн Следственного комитета Армении, считая сей факт необходимым шагом по пресечению неуместных спекуляций.
В свою очередь комиссар Совета Европы по правам человека отметил, что высоко оценивает реформы, осуществленные в вышеупомянутых сферах, а также выразил удовлетворение зафиксированным после его предыдущего визита прогрессом в вопросе альтернативной службы.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с нарушением прав человека в регионе. Министрн представил подробности касательно инцидента с вернувшимся в Армению из азербайджанского плена солдатом-срочником Акопом Инджигуляном, подчеркнув, что действия в отношении Инджигуляна свидетельствуют о том, что азербайджанские власти разработали специальную политику по переводу попавших в плен военнослужащих в третью страну путем пыток, угрозы убийством и оказания психологического давления.
Под занавес встречи министр обороны предложил рассмотреть возможность развития двустороннего формата сотрудничества с офисом Совета Европы в Армении в сфере прав человека.