2015 թվականի հուլիսի 1-ից Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձի չափը նախատեսվում է 55 հազար դրամ 10/06/2014   13:47  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովում օրերս շրջանառության մեջ է դրվել «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին  կառավարության հեղինակած օրինագիծը, որով նախատեսվում է 2015 թվականի հուլիսի 1-ից նվազագույն աշխատավարձի չափը սահմանել 55 հազար դրամ՝ գործող 50 հազարի փոխարեն:
Օրինագիծը միտված է ՀՀ Կառավարության ռազմավարական ծրագրերով նախատեսված նվազագույն աշխատավարձի աստիճանական բարձրացման ապահովմանը:
Այն ԱԺ է ներկայացվել «Հայաստանի Հանրապետության 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի կատարումն ապահովող օրենքի նախագծերի շրջանակներում, ինչից բխում է, որ խորհրդարանում պետք է քննարկվի և ընդունվի մինչև 2014-ի տարեվերջ՝ գալիք տարվա պետբյուջեն   հաստատվելուց առաջ:

Минимальный размер оплаты труда в Армении с 1 июля 2015 года планируется повысить до 55 тыс драмов 10/06/2014 14:27 | Актуальная тема
Национальное Собрание Армении недавно ввело в обращение законопроект о внесении изменений в закон РА “О минимальной заработной плате”, которым планируется повысить минимальный размер оплаты труда с 50 тыс. драмов до 55 тыс. драмов.
Законопроект нацелен на обеспечение поэтапного повышения минимальной заработной платы, предусмотренного стратегической программой правительства РА.
Документ был представлен на рассмотрение НС РА в рамках законопроектов, обеспечивающих реализацию закона “О государственном бюджете РА на 2015 год”, из которого следует, что он должен быть рассмотрен и принят до конца 2014 года – до утверждения госбюджета на будущий год.