Եղիա Ներսեսյանը բերման է ենթարկվել՝ Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների՝ «Խոսրովի անտառ» արգելոցում ապօրինի որսի գործով 09/09/2014   12:10  |  Բնապահպանական իրավունք
Այսօր Նախախորհրդարանի և Համահայկական բնապահպանական ճակատի անդամ Եղիա Ներսեսյանը որպես վկա բերման է ենթարկվել ՀՀ Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների` կովկասյան արջի և բեզոարյան այծի՝ «Խոսրովի անտառ» արգելոցում 2012 թ. սեպտեմբերին ապօրինի որսի գործով:
Այդ մասին տեղեկացնում է Նախախորհրդարանի քարտուղարությունն ու հիշեցնում, որ բնապահպանների, այդ թվում՝ Եղիա Ներսեսյանի ջանքերով հայտնաբերված որսագողության այս դեպքի քննությունը կատարվում է միակողմանի և ուղղորդված կերպով:
Հանցագործության իսկական մեղավորներին բացահայտելու և պատժելու փոխարեն՝ քրեական հետապնդման է ենթարկվում Գառնի գյուղի բնակիչ, 1983 թ. ծնված Նորայր Սարգսյանը:
Մինչդեռ նա և նրա ընտանիքի անդամները հերքում են որսագողության հետ նրա առնչության հանգամանքը:
Զուգահեռաբար՝ մեղադրող կողմը ձգտում է բնապահպաններին, տվյալ դեպքում՝ Եղիա Ներսեսյանին, ներքաշել այս շինծու քրեական գործի մեջ՝ բնապահպանների և ազդակիր օբյեկտների հետ առնչություն ունեցող քաղաքացիների միջև արհեստական հակասություններ ստեղծելու նպատակով:

Член “Предпарламента” Егия Нерсисян подвергнут приводу в суд по делу о незаконной охоте на “краснокнижных” животных в Хосровском заповеднике 09/09/2014   12:57  |  Экологическое право
Член “Предпарламента” и Общеармянского экологического фронта Егия Нерсисян подвергнут приводу в качестве свидетеля в суд общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей по делу о незаконной охоте на занесенных в Красную книгу кавказского медведя и безоарового козла в заповеднике “Хосровский лес”.Инцидент произошел в сентябре 2012г.
Об этом сообщает секретариат гражданской инициативы “Предпарламент” и напоминает, что расследование инцидента, раскрытого усилиями экологов, в том числе и Егии Нерсисяна, проводится однобоко.
Вместо того, чтобы установить и наказать истинных виновников преступления, уголовному преследованию подвергают жителя села Гарни, 31-летнего Норайра Саркисяна.
Параллельно сторона обвинения стремится втянуть экологов, в данном случае Егию Нерсисяна, в сфабрикованное уголовное дело с тем, чтобы вызвать искусственные противоречия между гражданами, имеющими отношение к экологам и пострадавшим объектам.